درمان زگیل تناسلی مقعدی در مردان [علمی و عملی!]

زگیل های تناسلی مقعدی (کوندیلوما آکومیناتا) به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده و شایع ترین بیماری منتقل شونده از راه جنسی می باشند. این نوع زگیل تناسلی با اینکه نواحی اطراف و داخل مقعد را آلوده می کنند اما می توانند بر روی پوست نواحی تناسلی نیز پدیدار شوند.

زگیل تناسلی مقعدی ابتدا به صورت ضایعه یا نقاطی کوچک ظاهر شده و اغلب به کوچکی یک سر سوزن هستند. این زگیل ها می توانند نسبتا بزرگ شده و تمام ناحیه تناسلی را بپوشانند. در این مقاله به عوامل ، پیشگیری و درمان زگیل تناسلی مردان می پردازیم.

عوامل ایجاد زگیل تناسلی مقعدی

ارتباط جنسی از راه واژن شیوه ای رایج برای آلوده شدن به HPV است. با این حال، افراد می توانند بدون داشتن ارتباط جنسی نیز به HPV ابتلا یابند. هر گونه تماس مستقیم با ناحیه مقعد می تواند سبب آلودگی به HPV و ایجاد زگیل های تناسلی یا مقعدی شود. از جمه این تماس های مستقیم می توان به تماس دست و مایعات منتقل شده از یک شریک جنسی آلوده اشاره کرد.

حتما بخوانید

آیا زگیل تناسلی فقط در مردان شایع است؟ علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

پیشگیری از بروز زگیل مقعدی

ویروس HPV اغلب بدون هیچ علائمی در بدن باقی می ماند. اقداماتی وجود دارند که فرد می تواند جهت کمک به پیشگیری از ابتلا به زگیل های مقعدی انجام دهد:

 • عدم برقراری ارتباط جنسی با افراد مبتلا به زگیل های مقعدی یا تناسلی
 • محدود ساختن تماس جنسی به یک شریک
 • اجتناب از داشتن هر گونه تماس جنسی
 • استفاده همیشگی از کاندوم (این مورد خطر ابتلا را کاهش می دهد اما از بین نمی برد)

شرکای جنسی حتی در صورتی که هیچ علائمی را بروز نداده اند باید از نظر ابتلا به HPV یا دیگر بیماری های منتقل شونده از راه جنسی بررسی شوند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی مقعدی

زگیل ها معمولا بدون درد بوده و به همین دلیل نیز امکان دارد افراد از ابتلای خود اطلاع نیابند. علامت اولیه برآمدگی هایی نرم و مرطوب در نزدیکی یا درون مقعد هستند که به رنگ قهوه ای روشن یا بافت آن ناحیه می باشند. علائم بیشتر می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • خارش
 • خونریزی
 • ترشح موکوس
 • احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد
 • تشخیص

پزشک پوست اطراف مقعد و تمامی ناحیه لگنی از جمله نواحی تناسلی را مشاهده می کند. او می تواند با استفاده از یک اسکوپ (دوربین) کوچک و دارای چراغ درون کانال مقعد را مشاهده کند تا از وجود هر گونه زگیل (زگیل های داخل مقعدی) مطلع شود. این معاینه آنوسکوپی نام دارد.

درمان زگیل تناسلی مقعدی

در صورتی که زگیل ها برداشته نشوند، می توانند رشد کرده و تکثیر شوند. در صورت عدم درمان زگیل تناسلی مقعدی ، آن ها می توانند به خطر بالای ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه آلوده منجر شوند. امکان دارد، زگیل های مقعدی داخلی به داروهای موضعی پاسخگو نبوده و به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشند. گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

 • دارو های موضعی: پمادهای زگیل تناسلی معمولا در صورتی بهترین عملکرد را دارند که زگیل ها بسیار کوچک بوده و تنها بر روی پوست اطراف مقعد قرار داشته باشند.
 • دارو های موضعی منجمد کننده زگیل ها (نیتروژن مایع)
 • دارو های موضعی سوزاننده زگیل ها (اسید تری کلرو استیک و پودوفیلین)
 • جراحی: هنگامی که زگیل ها برای درمان به وسیله روش های بالا بیش از حد بزرگ بوده و یا در سطوح داخلی قرار دارند، جراحی در نظر گرفته می شود. در حین جراحی، زگیل ها از طریق جراحی برداشته می شوند. جهت انجام این فرایند داروی بی حسی به بیمار داده می شود. نوع بی حسی به تعداد و محل دقیق زگیل هایی بستگی دارد که قرار است برداشته شوند. هنگامی که تعداد زیادی زگیل وجود داشته باشد، جراح می تواند جراحی را در چند مرحله انجام دهد. یک معاینه داخلی نیز انجام می شود تا هر گونه ضایعات موجود در درون مقعد مشاهده و درمان شوند.

کرایو درمانی زگیل تناسلی مقعدی

در حال حاضر تنها درمان برای زگیل تناسلی استفاده از کرایو یا فریز کردن زگیل ها می باشد. در این روش پزشک متخصص زگیل ها را با دستگاه کرایو فریز می کند و پس از چند روز زگیل ها سیاه شده و می ریزند.

برای آشنایی با بهترین روش  درمان زگیل تناسلی می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان زگیل تناسلی

کرایو
می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی و پوست از کرایو تراپی در یک مطب پزشکی استفاده کرد.

مراقبت های پس از درمان زگیل تناسلی مقعدی

درد خفیف و ناراحتی معمولا به مدت چند روز ادامه خواهد داشت. دارو های مسکن می توانند برای بیمار تجویز شوند. بیمارانی که در کلینیک درمان می شوند می توانند در همان روز بر سر کار بازگردند. کسانی که تحت جراحی قرار گرفته اند می توانند روز بعد بر سر کار بازگردند.

هر چند، افرادی که تحت عمل جراحی شدید تری قرار گرفته اند ممکن است نیاز به استراحتی چند روزه تا چند هفته ای در خانه داشته باشند. زگیل ها می توانند به طور مکرر پس از برداشته شدن موفق آن ها پدیدار شوند. دلیل چنین پدیده ای این است که ویروس HPV در یک دوره زمانی به صورت غیر فعال در بافت های بدن باقی می ماند.

هنگامی که زگیل ها دوباره پدیدار می شوند، می توانند در مطب جراح درمان شوند. در صورتی که تعداد زیادی از زگیل های جدید به سرعت ظاهر شوند، امکان دارد به جراحی مجدد نیاز باشد.

صحبت با جراح در ارتباط با فاصله مناسب بین جلسات ملاقات دوره ای اهمیت دارد. در حین این جلسات ملاقات، جهت اطمینان از برطرف شدن زگیل ها و تشکیل نشدن زگیل های جدید یک معاینه انجام خواهد شد.

به چه کسی جراح مقعد و کولون می گویند؟

جراحان مقعد و کولون متخصصان درمان های جراحی و غیر جراحی بیماری های کولون، راست روده و مقعد هستند. این افراد علاوه بر دوره جراحی عمومی، دوره پیشرفته جراحی برای درمان این بیماری ها را گذرانده اند.

جراحان متخصص کولون و راست روده دوره تخصص خود را در جراحی عمومی، کولون و راست روده تکمیل کرده و در آزمون های دشواری را که توسط انجمن تخصص جراحی آمریکا و انجمن جراحان متخصص کولون و راست روده بر گذار می گردند قبول شده اند.

این افراد در درمان هر دوی بیماری های خوش خیم و بد خیم کولون، راست روده و مقعد ماهر بوده و قادرند تا علاوه بر انجام آزمایش های غربالگری، در صورت تشخیص چنین بیماری هایی را به روش جراحی درمان کنند.

منبع: Health Line

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من دو روزیه در ناحیه مقعد زگیل زده و ما امروز متوجه اون شدیم میخواستم ببینم این زگیل تناسلیه آخه من خودم اصلا نداشتم این بیماری و و پیش چ دکتری باید بریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعه انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید شوهر من سه روز است در ناحیه مقعد سوزش و خارش داره
  امروز که نگاه کردیم یه زگیل تقریبا بزرگ از دهانه مقعد بیرون اومده و سرش دوشاخه این بیماری همون زگیل تناسلیه؟ و درمانش چیه باید چ کار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعه انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر ممد یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  فقط یک خال گوشتی روی مثانه ایجاد شده درد و خارش ندارم چه آزمایشی انجام بدم که مطمئن شم زگیل هست یا نه و اگه جواب آزمایش hpv منفی بود به چه دکتری مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعه انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در  کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر احمدی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید آیا این ها زگیله؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعه انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید-زگیل هستش 

 • تصویر کاربر Made شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  درود جناب دکتر، لطفا مرکز درمانی مربوط به زگیل تناسلی در استان گیلان رو معرفی میکنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)

   بنده در گیلان کسی رو نمیشناسم 

 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید ۳۰ سالمه تقریبا ده روزه که مابین مقعدم و بیضه هام یه چیزی که شبیه جوش هست درآمده که درد میکنه و بعضی مواقع موقع دسشویی کمتر از یه قطره خون ازش میاد(همیشه نه ، توی این ده روز کلا شاید یه قطره ازش خون آمده باشه)
  بنظر شما زیگیله؟
  باید به چه دکتری مراجعه کنم؟
  جراحی عمومی یا اورولوژی یا پوست؟
  1. تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   آقای دکتر عکس هم فرستادم
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   جراح عمومی 

  3. تصویر کاربر احمد سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   ممنون دکتر
   بنظر شما زیگیله؟
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   فکر نمی کنم ممکنه فیستول مقعد یا آبسه یا جوش باشه 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام .وقتتون بخیر
  یه مدت یه چیزی مثل زگیل بین ران و باسنم درومده.
  امکان داره زگیل تناسلی باشه؟
  به متخصص زنان مراجعه کنم یا پوست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   زنان 

 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  گوشت اضافی در کمک رمیده در اومده میخواستم ببینم زگیل تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۷ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۴ سالمه و متوجه شدم زگیل مقعدی دارم و دکتر رفتم پدوفیلین تجویز کرد ولی میزنم الان از بین میره ولی باز مجدد رشد میکنه نمیدونم چ کاری باید انجام بدم مدتی هم کپسول فور اور ایموبلند مصرف کردم حدودا ۲ ماه ولی جوابی نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  زگیل مقعد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر