درمان زگیل تناسلی مقعدی در مردان [علمی و عملی!]

زگیل های تناسلی مقعدی (کوندیلوما آکومیناتا) به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده و شایع ترین بیماری منتقل شونده از راه جنسی می باشند. این نوع زگیل تناسلی با اینکه نواحی اطراف و داخل مقعد را آلوده می کنند اما می توانند بر روی پوست نواحی تناسلی نیز پدیدار شوند.

زگیل تناسلی مقعدی ابتدا به صورت ضایعه یا نقاطی کوچک ظاهر شده و اغلب به کوچکی یک سر سوزن هستند. این زگیل ها می توانند نسبتا بزرگ شده و تمام ناحیه تناسلی را بپوشانند. در این مقاله به عوامل ، پیشگیری و درمان زگیل تناسلی مردان می پردازیم.

عوامل ایجاد زگیل تناسلی مقعدی

ارتباط جنسی از راه واژن شیوه ای رایج برای آلوده شدن به HPV است. با این حال، افراد می توانند بدون داشتن ارتباط جنسی نیز به HPV ابتلا یابند. هر گونه تماس مستقیم با ناحیه مقعد می تواند سبب آلودگی به HPV و ایجاد زگیل های تناسلی یا مقعدی شود. از جمه این تماس های مستقیم می توان به تماس دست و مایعات منتقل شده از یک شریک جنسی آلوده اشاره کرد.

حتما بخوانید

آیا زگیل تناسلی فقط در مردان شایع است؟ علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

پیشگیری از بروز زگیل مقعدی

ویروس HPV اغلب بدون هیچ علائمی در بدن باقی می ماند. اقداماتی وجود دارند که فرد می تواند جهت کمک به پیشگیری از ابتلا به زگیل های مقعدی انجام دهد:

 • عدم برقراری ارتباط جنسی با افراد مبتلا به زگیل های مقعدی یا تناسلی
 • محدود ساختن تماس جنسی به یک شریک
 • اجتناب از داشتن هر گونه تماس جنسی
 • استفاده همیشگی از کاندوم (این مورد خطر ابتلا را کاهش می دهد اما از بین نمی برد)

شرکای جنسی حتی در صورتی که هیچ علائمی را بروز نداده اند باید از نظر ابتلا به HPV یا دیگر بیماری های منتقل شونده از راه جنسی بررسی شوند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی مقعدی

زگیل ها معمولا بدون درد بوده و به همین دلیل نیز امکان دارد افراد از ابتلای خود اطلاع نیابند. علامت اولیه برآمدگی هایی نرم و مرطوب در نزدیکی یا درون مقعد هستند که به رنگ قهوه ای روشن یا بافت آن ناحیه می باشند. علائم بیشتر می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • خارش
 • خونریزی
 • ترشح موکوس
 • احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد
 • تشخیص

پزشک پوست اطراف مقعد و تمامی ناحیه لگنی از جمله نواحی تناسلی را مشاهده می کند. او می تواند با استفاده از یک اسکوپ (دوربین) کوچک و دارای چراغ درون کانال مقعد را مشاهده کند تا از وجود هر گونه زگیل (زگیل های داخل مقعدی) مطلع شود. این معاینه آنوسکوپی نام دارد.

درمان زگیل تناسلی مقعدی

در صورتی که زگیل ها برداشته نشوند، می توانند رشد کرده و تکثیر شوند. در صورت عدم درمان زگیل تناسلی مقعدی ، آن ها می توانند به خطر بالای ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه آلوده منجر شوند. امکان دارد، زگیل های مقعدی داخلی به داروهای موضعی پاسخگو نبوده و به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشند. گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

 • دارو های موضعی: پمادهای زگیل تناسلی معمولا در صورتی بهترین عملکرد را دارند که زگیل ها بسیار کوچک بوده و تنها بر روی پوست اطراف مقعد قرار داشته باشند.
 • دارو های موضعی منجمد کننده زگیل ها (نیتروژن مایع)
 • دارو های موضعی سوزاننده زگیل ها (اسید تری کلرو استیک و پودوفیلین)
 • جراحی: هنگامی که زگیل ها برای درمان به وسیله روش های بالا بیش از حد بزرگ بوده و یا در سطوح داخلی قرار دارند، جراحی در نظر گرفته می شود. در حین جراحی، زگیل ها از طریق جراحی برداشته می شوند. جهت انجام این فرایند داروی بی حسی به بیمار داده می شود. نوع بی حسی به تعداد و محل دقیق زگیل هایی بستگی دارد که قرار است برداشته شوند. هنگامی که تعداد زیادی زگیل وجود داشته باشد، جراح می تواند جراحی را در چند مرحله انجام دهد. یک معاینه داخلی نیز انجام می شود تا هر گونه ضایعات موجود در درون مقعد مشاهده و درمان شوند.

کرایو درمانی زگیل تناسلی مقعدی

در حال حاضر تنها درمان برای زگیل تناسلی استفاده از کرایو یا فریز کردن زگیل ها می باشد. در این روش پزشک متخصص زگیل ها را با دستگاه کرایو فریز می کند و پس از چند روز زگیل ها سیاه شده و می ریزند.

برای آشنایی با بهترین روش  درمان زگیل تناسلی می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان زگیل تناسلی

کرایو
می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی و پوست از کرایو تراپی در یک مطب پزشکی استفاده کرد.

مراقبت های پس از درمان زگیل تناسلی مقعدی

درد خفیف و ناراحتی معمولا به مدت چند روز ادامه خواهد داشت. دارو های مسکن می توانند برای بیمار تجویز شوند. بیمارانی که در کلینیک درمان می شوند می توانند در همان روز بر سر کار بازگردند. کسانی که تحت جراحی قرار گرفته اند می توانند روز بعد بر سر کار بازگردند.

هر چند، افرادی که تحت عمل جراحی شدید تری قرار گرفته اند ممکن است نیاز به استراحتی چند روزه تا چند هفته ای در خانه داشته باشند. زگیل ها می توانند به طور مکرر پس از برداشته شدن موفق آن ها پدیدار شوند. دلیل چنین پدیده ای این است که ویروس HPV در یک دوره زمانی به صورت غیر فعال در بافت های بدن باقی می ماند.

هنگامی که زگیل ها دوباره پدیدار می شوند، می توانند در مطب جراح درمان شوند. در صورتی که تعداد زیادی از زگیل های جدید به سرعت ظاهر شوند، امکان دارد به جراحی مجدد نیاز باشد.

صحبت با جراح در ارتباط با فاصله مناسب بین جلسات ملاقات دوره ای اهمیت دارد. در حین این جلسات ملاقات، جهت اطمینان از برطرف شدن زگیل ها و تشکیل نشدن زگیل های جدید یک معاینه انجام خواهد شد.

به چه کسی جراح مقعد و کولون می گویند؟

جراحان مقعد و کولون متخصصان درمان های جراحی و غیر جراحی بیماری های کولون، راست روده و مقعد هستند. این افراد علاوه بر دوره جراحی عمومی، دوره پیشرفته جراحی برای درمان این بیماری ها را گذرانده اند.

جراحان متخصص کولون و راست روده دوره تخصص خود را در جراحی عمومی، کولون و راست روده تکمیل کرده و در آزمون های دشواری را که توسط انجمن تخصص جراحی آمریکا و انجمن جراحان متخصص کولون و راست روده بر گذار می گردند قبول شده اند.

این افراد در درمان هر دوی بیماری های خوش خیم و بد خیم کولون، راست روده و مقعد ماهر بوده و قادرند تا علاوه بر انجام آزمایش های غربالگری، در صورت تشخیص چنین بیماری هایی را به روش جراحی درمان کنند.

منبع: Health Line

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  زگیل مقعد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 روز پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه 

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام،، یعنی آقای دکتر عکسی که من فرستادم زگیله؟؟ میشه بگید هزینش چقدر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش)

   کدوم عکس ؟ عکسی نیومده 

 • تصویر کاربر Slam سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 7 ماه پیش رابطه جنسی مشکوک داشتم تمام آزمایشاتم مثل Hiv و Hcv منفی بود اما آزمایش hpv ندادم الان بعد از 7 ماه یه تیکه گوشت اضافه کوچیک از مقعدم زده بیرون یه قسمت کشاله ران پا هم یه قسمت دایره ای شکل قرمز شده و هیچ خارش یا سوزشی نداره کشاله ران پام حالا نگرانم این زگیل مقعدی هست یا هموروئید و اون لکه رو کشاله ران هم میتونه زگیل تناسلی باشه و اگر هست احتمال این هست توی این هفت ماه تبدیل شده باشه به سرطان عکس ها ام براتون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 روز پیش)

   اون ضایعه مقعدی ممکنه زگیل باشه باید از نزدیک ببینم اون ضایعه قرمز رنگ ممکنه قارچ یا آلرژی باشه 

  2. تصویر کاربر Slam سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 4 روز پیش)
   این امکان وجود داره تو همین 7 ماه به سرطان تبدیل شده باشه کن خیلی نگران سرطانم
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 3 روز پیش)

   نه به این سرعت سرطان ایجاد نمیشه 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مرتضی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام ممنون از اینکه جواب دادین،، ولی به چه شماره ای عکس بفرستم؟؟ ممنون میشم اگه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 5 روز پیش)

   همینجا 

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام،، من الان چند وقته متوجه شدم که در ناحیه بیرونی مقعد یه چیزی مثل زگیل پدیدار شده نمیدونم چیه میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 روز پیش)

   عکس واضح واضح واضح بفرست 

 • تصویر کاربر سعیدی شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت به خیر
  من بیماری لیکن پلان دارم
  خانومی که روی دستش زگیل داشت به آلت تناسلی مردانه من دست زدن و بعد از اون من با خانوم دیگه ای سکس داشتم به صورت رابطه واژینال دهانی
  دو هفته بعد زیر آلت تناسلی من یه سری ضایعات ایجاد شد به پزشک پوست مراجعه کردم
  اول گفتن که زگیل نیست
  بعد دوباره مراجعه کردم
  گفتن نمونه برداری کنیم برای اطمینان
  بعد از تزریق بی حسی با قیچی یه تیکه از پوست رو برداشتن و داخل یه مایع گذاشتن و به من دادن که ببرم آزمایشگاه و لیزر رو انجام دادن
  جواب آزمایش منفی اومد که زگیل ندارم
  در ضمن تو این مدت شدیدا من تحت فشار روانی بودم و لیکن پلان تو قسمت پاهای من شدید شده
  من حس میکنم که تو آزمایش خطایی رخ داده و جواب آزمایش درست نیست
  در ضمن خارش مقعد هم دارم و کنار مقعدم یه چیزی شبیه به جوش در اومده که دست میزنم درد می‌کنه
  الان نمیدونم که من زگیل دارم یا نه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر از بزرگواریتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 روز پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان مجدد  انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  بایلام جناب دکتر ،درناحیه مقعد دچارزگیل شدم ۳۰سال و متاهل هستم ،یک بار فریز انجام دادم امامتاسفانه برگشتن و زگیل ها بصورت خوشه ای نمودارشدن ...تروخدا ی راهکار خوب بگین اذیت میشم از وجودشون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   اولا آزمایش HPV PCR از زگیل‌ها انجام بدین و لیزر کنین 

 • تصویر کاربر Hami شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید من چندین بار رابطه جنسی از پشت داشتم(آقا هستم)و الان مدتی هست که زگیل های مقعدی درآوردم انگار...خجالت میکشم برم دکتر..خواستم لطف کنید ببینید و بگید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر Hami شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید من چندین بار رابطه جنسی از پشت داشتم(آقا هستم)و الان مدتی هست که زگیل های مقعدی درآوردم انگار...خجالت میکشم برم دکتر..خواستم لطف کنید ببینید و بگید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .
  چند تا شبیه دونه اطراف مقعدم پدیدار شده
  لطفاً کمکم کنید خیلی نگرانم
  من عکسشو میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)

   آزمایش HPV PCR در آزمایشگاه بیمارستان فرهیختگان از ضایعات انجام و با جواب آن مراجعه حضوری به اینجانب در کلینیک دیابت تابان روزهای یکشنبه و چهارشنبه ساعت ۴-۶ داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر