دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

درمان زگیل تناسلی مقعدی در مردان [علمی و عملی!]

زگیل های تناسلی مقعدی (کوندیلوما آکومیناتا) به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده و شایع ترین بیماری منتقل شونده از راه جنسی می باشند. این نوع زگیل تناسلی با اینکه نواحی اطراف و داخل مقعد را آلوده می کنند اما می توانند بر روی پوست نواحی تناسلی نیز پدیدار شوند.

زگیل تناسلی مقعدی ابتدا به صورت ضایعه یا نقاطی کوچک ظاهر شده و اغلب به کوچکی یک سر سوزن هستند. این زگیل ها می توانند نسبتا بزرگ شده و تمام ناحیه تناسلی را بپوشانند. در این مقاله به عوامل ، پیشگیری و درمان زگیل تناسلی مقعدی می پردازیم.

عوامل ایجاد زگیل تناسلی مقعدی

ارتباط جنسی از راه واژن شیوه ای رایج برای آلوده شدن به HPV است. با این حال، افراد می توانند بدون داشتن ارتباط جنسی نیز به HPV ابتلا یابند. هر گونه تماس مستقیم با ناحیه مقعد می تواند سبب آلودگی به HPV و ایجاد زگیل های تناسلی یا مقعدی شود. از جمه این تماس های مستقیم می توان به تماس دست و مایعات منتقل شده از یک شریک جنسی آلوده اشاره کرد.

حتما بخوانید

آیا زگیل تناسلی فقط در مردان شایع است؟ علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

پیشگیری از بروز زگیل مقعدی

ویروس HPV اغلب بدون هیچ علائمی در بدن باقی می ماند. اقداماتی وجود دارند که فرد می تواند جهت کمک به پیشگیری از ابتلا به زگیل های مقعدی انجام دهد:

 • عدم برقراری ارتباط جنسی با افراد مبتلا به زگیل های مقعدی یا تناسلی
 • محدود ساختن تماس جنسی به یک شریک
 • اجتناب از داشتن هر گونه تماس جنسی
 • استفاده همیشگی از کاندوم (این مورد خطر ابتلا را کاهش می دهد اما از بین نمی برد)

شرکای جنسی حتی در صورتی که هیچ علائمی را بروز نداده اند باید از نظر ابتلا به HPV یا دیگر بیماری های منتقل شونده از راه جنسی بررسی شوند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی مقعدی

زگیل ها معمولا بدون درد بوده و به همین دلیل نیز امکان دارد افراد از ابتلای خود اطلاع نیابند. علامت اولیه برآمدگی هایی نرم و مرطوب در نزدیکی یا درون مقعد هستند که به رنگ قهوه ای روشن یا بافت آن ناحیه می باشند. علائم بیشتر می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • خارش
 • خونریزی
 • ترشح موکوس
 • احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد
 • تشخیص

پزشک پوست اطراف مقعد و تمامی ناحیه لگنی از جمله نواحی تناسلی را مشاهده می کند. او می تواند با استفاده از یک اسکوپ (دوربین) کوچک و دارای چراغ درون کانال مقعد را مشاهده کند تا از وجود هر گونه زگیل (زگیل های داخل مقعدی) مطلع شود. این معاینه آنوسکوپی نام دارد.

درمان زگیل تناسلی مقعدی

در صورتی که زگیل ها برداشته نشوند، می توانند رشد کرده و تکثیر شوند. در صورت عدم درمان زگیل تناسلی مقعدی ، آن ها می توانند به خطر بالای ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه آلوده منجر شوند. امکان دارد، زگیل های مقعدی داخلی به داروهای موضعی پاسخگو نبوده و به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشند. گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

 • دارو های موضعی: پمادهای زگیل تناسلی معمولا در صورتی بهترین عملکرد را دارند که زگیل ها بسیار کوچک بوده و تنها بر روی پوست اطراف مقعد قرار داشته باشند.
 • دارو های موضعی منجمد کننده زگیل ها (نیتروژن مایع)
 • دارو های موضعی سوزاننده زگیل ها (اسید تری کلرو استیک و پودوفیلین)
 • جراحی: هنگامی که زگیل ها برای درمان به وسیله روش های بالا بیش از حد بزرگ بوده و یا در سطوح داخلی قرار دارند، جراحی در نظر گرفته می شود. در حین جراحی، زگیل ها از طریق جراحی برداشته می شوند. جهت انجام این فرایند داروی بی حسی به بیمار داده می شود. نوع بی حسی به تعداد و محل دقیق زگیل هایی بستگی دارد که قرار است برداشته شوند. هنگامی که تعداد زیادی زگیل وجود داشته باشد، جراح می تواند جراحی را در چند مرحله انجام دهد. یک معاینه داخلی نیز انجام می شود تا هر گونه ضایعات موجود در درون مقعد مشاهده و درمان شوند.

کرایو درمانی زگیل تناسلی مقعدی

در حال حاضر تنها درمان برای زگیل تناسلی استفاده از کرایو یا فریز کردن زگیل ها می باشد. در این روش پزشک متخصص زگیل ها را با دستگاه کرایو فریز می کند و پس از چند روز زگیل ها سیاه شده و می ریزند.

برای آشنایی با بهترین روش  درمان زگیل تناسلی می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان زگیل تناسلی

کرایو
می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی و پوست از کرایو تراپی در یک مطب پزشکی استفاده کرد.

مراقبت های پس از درمان زگیل تناسلی مقعدی

درد خفیف و ناراحتی معمولا به مدت چند روز ادامه خواهد داشت. دارو های مسکن می توانند برای بیمار تجویز شوند. بیمارانی که در کلینیک درمان می شوند می توانند در همان روز بر سر کار بازگردند. کسانی که تحت جراحی قرار گرفته اند می توانند روز بعد بر سر کار بازگردند.

هر چند، افرادی که تحت عمل جراحی شدید تری قرار گرفته اند ممکن است نیاز به استراحتی چند روزه تا چند هفته ای در خانه داشته باشند. زگیل ها می توانند به طور مکرر پس از برداشته شدن موفق آن ها پدیدار شوند. دلیل چنین پدیده ای این است که ویروس HPV در یک دوره زمانی به صورت غیر فعال در بافت های بدن باقی می ماند.

هنگامی که زگیل ها دوباره پدیدار می شوند، می توانند در مطب جراح درمان شوند. در صورتی که تعداد زیادی از زگیل های جدید به سرعت ظاهر شوند، امکان دارد به جراحی مجدد نیاز باشد.

صحبت با جراح در ارتباط با فاصله مناسب بین جلسات ملاقات دوره ای اهمیت دارد. در حین این جلسات ملاقات، جهت اطمینان از برطرف شدن زگیل ها و تشکیل نشدن زگیل های جدید یک معاینه انجام خواهد شد.

به چه کسی جراح مقعد و کولون می گویند؟

جراحان مقعد و کولون متخصصان درمان های جراحی و غیر جراحی بیماری های کولون، راست روده و مقعد هستند. این افراد علاوه بر دوره جراحی عمومی، دوره پیشرفته جراحی برای درمان این بیماری ها را گذرانده اند.

جراحان متخصص کولون و راست روده دوره تخصص خود را در جراحی عمومی، کولون و راست روده تکمیل کرده و در آزمون های دشواری را که توسط انجمن تخصص جراحی آمریکا و انجمن جراحان متخصص کولون و راست روده بر گذار می گردند قبول شده اند.

این افراد در درمان هر دوی بیماری های خوش خیم و بد خیم کولون، راست روده و مقعد ماهر بوده و قادرند تا علاوه بر انجام آزمایش های غربالگری، در صورت تشخیص چنین بیماری هایی را به روش جراحی درمان کنند.

منبع: Health Line

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در غرب تهران

1+
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرم جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند سالی هست در ناحیه مقعدم زگیل تناسلی دارم بخاطر اینکه خجالت میکشیدم نشون بدم ب دکتر تا حالا دکتر نرفتم لطفا راهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرmiaad سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من در روی باسن کمی نزدیک به مقعدو بعضا روی باسن جوش های گوشتی دراوردم ایا راه درمان قطعی دارد؟ و باید به چه پزشکی مراجعه کنم پوست یا اورولوژی؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   اول آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرفرهاد یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام در معقد من چند روزی هست که اندازه یه تیله است و خارش دارد ایا این چیست
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   باید از نزدیک معاینه شوید 

 • تصویر کاربرمریم سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من دچار بیماری MSهستم و از قرصی بنام فینگولیموداستفاده میکنم که سیستم ایمنی بدنم را ضعیف میکند و دچار زگیل مقعدی شده ام با اینکه چند بار نزد دکتر پوست کرایو کردم و مراقبت های لازم را نیز انجام میدهم اما مجدد عود میکند نگرانم داخل کانال مقعد هم باشد برای درمان داخل کانال مقعد و اطرافش چکار کنم و کلا من که بدن ضعیفی دارم چطور از شر این بیماری خلاص شوم.نوع بیماری ویروس شماره ۶ میباشد.ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   به فوق تخصص گوارش مراجعه کنید 

 • تصویر کاربرترنم سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید من به حدی استرس دارم ک نمی تونم تایپ کنم من خانوم هستم و ازدواج کردم چند وقت پیش احساس کردم در مقعدم یه برجستگی وجود داره در قسمت داخلیش ک براحتی قابل دیدن نیست الان از کجا بفهمم این بواسیره یا زگیل تناسلی؟ خیلی ترسیدم دکتر خیلییی نفسم بالا نمیاد. همسرم هیچ زگیلی در ناحیه تناسلی نداره و بدون شک تنها شریک جنسیه منه. ولی من باز می ترسم ک نکنه اون زگیله.داخل مقعدم و گاهی با فشار فراوان بیرون میاد و قابل لمسه. ایا زگیل ممکنه در قسمت داخلیه مقعد باشه یا حتما اطراف و بیرون مقعده؟ توروخدا جواب بدید بم.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۷ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   احتمالا بواسیر هستش و به جراح عمومی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربرمحمود چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب و احترام ؛ تقاضا دارد در مورد عکس ارسالی و رابطه آن با زگیل مقعدی اظهار لطف و نظر بفرمایید .
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربرHoma پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من یک ماه پیش خارش تو ناحیه مقعد داشتم اما چون سابقه قارچ داشتم با پماد کولیتریمازول بهتر شدم تا اینکه قطع شد اما بعضی اوقات اود می کرد اما خودش خوب می شد تا اینکه دو روز پیش یه فشاری به مقعدم وارد شد که کلاً کمی احساس درد داشتم در حد یک نیم قطره دیدم که خونریزی دارم و موقع دفع هم کمی درد دارم و متوجه شدم که چیزی شبیه تاول زده که درد هم می کرد می خواستم بدونم زگیل هست یا نه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورپنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   به جراح عمومی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربرعبدالله جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب
  چند روزي است كه متوجه شدم قسمتي از پوست سر آلتم خشك شده ورنگش هم خيلي كم تغيير كرده وتيره شده ،خواهشمندم راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۰ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربریلدا سه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، خسته نباشین ، من دچار زگیل معقدی شماره یازده شدم ، الان شوهرمم معقدش خارش داره ، آیا ممکنه اونم گرفته باشه؟ مگه نباید تماس مستقیم پوستی در اون منطقه باشه؟ چطور معقد اون درگیر شده؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۳۰ مهر ۹۸( 3 هفته پیش)

   ایشان به متخصص پوست مراجعه کنند

 • تصویر کاربرفتاحی چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ..داخل آلت تناسلی ۲ عدد گرفتگی عروق میباشد .ایا قابل درمان می باشد.به دکتر مراجعه کردم برای من پودر پتابا( بنزوات سدیم تیم۳) نوشته ولی در ایران نیست. ایا شما راهکاری پیشنهاد میکنید.باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   اگر پلاک پیرونی دارید قرص پنتوکسی فیلین هر ۸ ساعت مصرف کنید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر