دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

درمان زگیل تناسلی مقعدی در مردان [علمی و عملی!]

زگیل های تناسلی مقعدی (کوندیلوما آکومیناتا) به وسیله ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده و شایع ترین بیماری منتقل شونده از راه جنسی می باشند. این نوع زگیل تناسلی با اینکه نواحی اطراف و داخل مقعد را آلوده می کنند اما می توانند بر روی پوست نواحی تناسلی نیز پدیدار شوند.

زگیل تناسلی مقعدی ابتدا به صورت ضایعه یا نقاطی کوچک ظاهر شده و اغلب به کوچکی یک سر سوزن هستند. این زگیل ها می توانند نسبتا بزرگ شده و تمام ناحیه تناسلی را بپوشانند. در این مقاله به عوامل ، پیشگیری و درمان زگیل تناسلی مقعدی می پردازیم.

عوامل ایجاد زگیل تناسلی مقعدی

ارتباط جنسی از راه واژن شیوه ای رایج برای آلوده شدن به HPV است. با این حال، افراد می توانند بدون داشتن ارتباط جنسی نیز به HPV ابتلا یابند. هر گونه تماس مستقیم با ناحیه مقعد می تواند سبب آلودگی به HPV و ایجاد زگیل های تناسلی یا مقعدی شود. از جمه این تماس های مستقیم می توان به تماس دست و مایعات منتقل شده از یک شریک جنسی آلوده اشاره کرد.

حتما بخوانید

آیا زگیل تناسلی فقط در مردان شایع است؟ علت به وجود آمدن زگیل تناسلی در مردان چیست؟ روش های انتقال زگیل تناسلی در مردان چگونه است؟برای اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی در مردان

پیشگیری از بروز زگیل مقعدی

ویروس HPV اغلب بدون هیچ علائمی در بدن باقی می ماند. اقداماتی وجود دارند که فرد می تواند جهت کمک به پیشگیری از ابتلا به زگیل های مقعدی انجام دهد:

 • عدم برقراری ارتباط جنسی با افراد مبتلا به زگیل های مقعدی یا تناسلی
 • محدود ساختن تماس جنسی به یک شریک
 • اجتناب از داشتن هر گونه تماس جنسی
 • استفاده همیشگی از کاندوم (این مورد خطر ابتلا را کاهش می دهد اما از بین نمی برد)

شرکای جنسی حتی در صورتی که هیچ علائمی را بروز نداده اند باید از نظر ابتلا به HPV یا دیگر بیماری های منتقل شونده از راه جنسی بررسی شوند.

درمان قطعی زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی مقعدی

زگیل ها معمولا بدون درد بوده و به همین دلیل نیز امکان دارد افراد از ابتلای خود اطلاع نیابند. علامت اولیه برآمدگی هایی نرم و مرطوب در نزدیکی یا درون مقعد هستند که به رنگ قهوه ای روشن یا بافت آن ناحیه می باشند. علائم بیشتر می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • خارش
 • خونریزی
 • ترشح موکوس
 • احساس وجود یک توده در ناحیه مقعد
 • تشخیص

پزشک پوست اطراف مقعد و تمامی ناحیه لگنی از جمله نواحی تناسلی را مشاهده می کند. او می تواند با استفاده از یک اسکوپ (دوربین) کوچک و دارای چراغ درون کانال مقعد را مشاهده کند تا از وجود هر گونه زگیل (زگیل های داخل مقعدی) مطلع شود. این معاینه آنوسکوپی نام دارد.

درمان زگیل تناسلی مقعدی

در صورتی که زگیل ها برداشته نشوند، می توانند رشد کرده و تکثیر شوند. در صورت عدم درمان زگیل تناسلی مقعدی ، آن ها می توانند به خطر بالای ابتلا به سرطان مقعد در ناحیه آلوده منجر شوند. امکان دارد، زگیل های مقعدی داخلی به داروهای موضعی پاسخگو نبوده و به انجام عمل جراحی نیاز داشته باشند. گزینه های درمانی شامل موارد زیر می شوند:

 • دارو های موضعی: پمادهای زگیل تناسلی معمولا در صورتی بهترین عملکرد را دارند که زگیل ها بسیار کوچک بوده و تنها بر روی پوست اطراف مقعد قرار داشته باشند.
 • دارو های موضعی منجمد کننده زگیل ها (نیتروژن مایع)
 • دارو های موضعی سوزاننده زگیل ها (اسید تری کلرو استیک و پودوفیلین)
 • جراحی: هنگامی که زگیل ها برای درمان به وسیله روش های بالا بیش از حد بزرگ بوده و یا در سطوح داخلی قرار دارند، جراحی در نظر گرفته می شود. در حین جراحی، زگیل ها از طریق جراحی برداشته می شوند. جهت انجام این فرایند داروی بی حسی به بیمار داده می شود. نوع بی حسی به تعداد و محل دقیق زگیل هایی بستگی دارد که قرار است برداشته شوند. هنگامی که تعداد زیادی زگیل وجود داشته باشد، جراح می تواند جراحی را در چند مرحله انجام دهد. یک معاینه داخلی نیز انجام می شود تا هر گونه ضایعات موجود در درون مقعد مشاهده و درمان شوند.

کرایو درمانی زگیل تناسلی مقعدی

در حال حاضر تنها درمان برای زگیل تناسلی استفاده از کرایو یا فریز کردن زگیل ها می باشد. در این روش پزشک متخصص زگیل ها را با دستگاه کرایو فریز می کند و پس از چند روز زگیل ها سیاه شده و می ریزند.

برای آشنایی با بهترین روش  درمان زگیل تناسلی می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید

درمان زگیل تناسلی

کرایو
می توان جهت از بین بردن زگیل های تناسلی و پوست از کرایو تراپی در یک مطب پزشکی استفاده کرد.

مراقبت های پس از درمان زگیل تناسلی مقعدی

درد خفیف و ناراحتی معمولا به مدت چند روز ادامه خواهد داشت. دارو های مسکن می توانند برای بیمار تجویز شوند. بیمارانی که در کلینیک درمان می شوند می توانند در همان روز بر سر کار بازگردند. کسانی که تحت جراحی قرار گرفته اند می توانند روز بعد بر سر کار بازگردند.

هر چند، افرادی که تحت عمل جراحی شدید تری قرار گرفته اند ممکن است نیاز به استراحتی چند روزه تا چند هفته ای در خانه داشته باشند. زگیل ها می توانند به طور مکرر پس از برداشته شدن موفق آن ها پدیدار شوند. دلیل چنین پدیده ای این است که ویروس HPV در یک دوره زمانی به صورت غیر فعال در بافت های بدن باقی می ماند.

هنگامی که زگیل ها دوباره پدیدار می شوند، می توانند در مطب جراح درمان شوند. در صورتی که تعداد زیادی از زگیل های جدید به سرعت ظاهر شوند، امکان دارد به جراحی مجدد نیاز باشد.

صحبت با جراح در ارتباط با فاصله مناسب بین جلسات ملاقات دوره ای اهمیت دارد. در حین این جلسات ملاقات، جهت اطمینان از برطرف شدن زگیل ها و تشکیل نشدن زگیل های جدید یک معاینه انجام خواهد شد.

به چه کسی جراح مقعد و کولون می گویند؟

جراحان مقعد و کولون متخصصان درمان های جراحی و غیر جراحی بیماری های کولون، راست روده و مقعد هستند. این افراد علاوه بر دوره جراحی عمومی، دوره پیشرفته جراحی برای درمان این بیماری ها را گذرانده اند.

جراحان متخصص کولون و راست روده دوره تخصص خود را در جراحی عمومی، کولون و راست روده تکمیل کرده و در آزمون های دشواری را که توسط انجمن تخصص جراحی آمریکا و انجمن جراحان متخصص کولون و راست روده بر گذار می گردند قبول شده اند.

این افراد در درمان هر دوی بیماری های خوش خیم و بد خیم کولون، راست روده و مقعد ماهر بوده و قادرند تا علاوه بر انجام آزمایش های غربالگری، در صورت تشخیص چنین بیماری هایی را به روش جراحی درمان کنند.

منبع: Health Line

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در غرب تهران

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sara پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دو شریک جنسی داشتم و در رابطه مقعد با شریک دوم گاهی اوقات هنگام دخول احساس دردشدیدی میکنم وچند ماهی هست ک اینطوریه ک متوجه شدم در اثر برخورد به یک چیزی این درد شدیدو احساس میکنم. میخواستم بدونم ایا این زگیل تناسلی مقعده یا ن.چون چیزی نیست ک بتوتم مشاهده کنم ولی چیزی که تونستم لمس کنم یک توده خفیف در حد نقطه هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   به جراح عمومی مراجعه کنید 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 7 ماه پیش)

   به جراح عمومی مراجعه کنید 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدرضا جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از دیروز فهمیدم یک زگیل اندازه نخور سر سیاه کنار مقعد زده شده مشکل چیه خیلی هم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   ممکنه زگیل نباشه به جراح عمومی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر Ali یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير
  ببخشيد ميخواستم ببينم دليل زگيل مقعدي چيه راه درمانش چيه؟
  و نميدونم ب چه دكتري بايد مراجعه كنم لطفا يه دارو مناسب بهم ميشه معرفي كنيد
  با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر Ali شنبه ۲۱ دی ۹۸( 8 ماه پیش)
   ?????
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr از ضایعات انجام بدین و به اینجانب روزهای چهارشنبه کلینیک دیابت تابان در شهرک غرب خ دادمان انتهای خ درختی ساعت ۱۶ _۱۸ مراجعه کنید 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نازنين جمعه ۲۰ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير بخشيد ميخواستم ببينم دليل زگيل مقعدي چيه راه درمانش چيه؟
  من رشت هستم و نميدونم ب چه دكتري بايد مراجعه كنم لطفا يه دكتر خوب بهم معرفي كنيد
  با تشكر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۰ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رسول یکشنبه ۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدسن59ساله هستم ساکن اهواز تقریبا یک سال در ناحیه مقعد احساس درد و بعضی وقت خون ریزی خیلی کم مشاهئده میشود ودر ناحیه مقعد دو عدد به اندازه حبه عدس گوشت موجود و مدتی بعد از اتمام دستشویی و تماس با اب احساس سوزش شدید دارم خارش دارم ضمن اینکه نفع شکم خیلی مرا اذیت میدهد ایا نیاز به امدن تهران دارم وباید در مرحله اول به چه دکتری مراجعه کنم لطفا مرا راه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۸ دی ۹۸( 8 ماه پیش)

   فوق تخصص گوارش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر A شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دكتر من مدت يك سال كه به اين بيماري دچار شدم اوايل بين ناحيه مقعد و ناحيه تناسلي تقريبا دو ماه يك بار عود داشتم تا يه سه ماهي هيچ عودي نداشتم كه الان متوجه تعدادي در ناحيه ورودي مقعدم شدم تا حالا نزده بود سكسم نداشتم خواستم بدونم تا آخر عمر من در گير هستم؟واكسن زدم باكره هستم و پاورفيت هم مصرف ميكنم خواهش ميكنم جواب بدين
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربر شاهکار دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ممنون میشم جواب بدید من ویروس hpv دارم زگیل بعد از ویتامین خوردن سیستم ایمنی بالا میره از بین رفت آیا با 49 سال سن این ویروس از بین میره یا واکسن جواب میده.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)

   نمیشه گفت 

 • تصویر کاربر موسوی یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یه مدت پشتم یه زگیلهای گوشتی درست شده باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 9 ماه پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربر م جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند سالی هست در ناحیه مقعدم زگیل تناسلی دارم بخاطر اینکه خجالت میکشیدم نشون بدم ب دکتر تا حالا دکتر نرفتم لطفا راهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)

   آزمایش hpv pcr انجام بدین 

 • تصویر کاربر miaad سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من در روی باسن کمی نزدیک به مقعدو بعضا روی باسن جوش های گوشتی دراوردم ایا راه درمان قطعی دارد؟ و باید به چه پزشکی مراجعه کنم پوست یا اورولوژی؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 10 ماه پیش)

   اول آزمایش hpv pcr انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر