دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

بهترین روش جراحی سنگ حالب چیست؟

قرن ها، “خارج کردن سنگ کلیه” با اورولوژی در ترادف بوده است، و فقط کمی بیش از دهه  ی گذشته حداقل چهار روش جراحی در این رشته ایجاد شده است. توسعه روش سنگ شکنی برون اندامی (SWL) و جراحی درونی سنگ کلیه این سنت را بر هم زده است و این تغییر در جراحی سنگ حالب مشهودتر است.

عمل سنگ کلیه در حالب

یکی از متداول ترین روش ها در اورولوژی همین روش است اما در سال های گذشته ناپدید شده است، با وجود این حقیقت تقریبا ۵۰ درصد از تمام بیمارانی که برای درمان سنگ کلیه که در قسمت فوقانی دستگاه ادراری وجود دارد، با سنگی که در حالب گیر کرده است مراجعه میکنند.

به صورت مشخص، توسعه سمیگرید ادراری و یورتروسکوپ های قابل انعطاف به همراه لیزر موثر، الکتروهیدرولیک، یا یورترولیتوتومی لیتوتریپسی پرتابی لاپاراسکوپی، و نسل سوم لیتوتریپورت ها به همراه اولتراسونیک و تعیین محل فلوروسکوپی سنگ و مناطق کانونی کوچک، چیزی که میتواند حتی برای سنگ های کلیه نوزادان نیز به آن اشاره کرد، آخرین شکاف در طیف درمان های خیلی کم تهاجم در رده ادراری را بسته اند.

درد کلیه

تشخیص سنگ در حالب

با روش های کم تهاجم خارج کردن سنگ، تغییر ناگهانی در محل سنگ مثانه میتواند مشکل بزرگی تلاقی نشود، حتی وقتی که هنگام مداخله متوجه آن شویم. در جراحی باز سنگ کلیه ، این مورد میتواند باعث فاجعه شود، با اشتباه در برداشتن سنگ و نیاز به فرآیندهای اضافه تر. قانون مهم از تعریف دقیق اندازه، تعداد و شکل تمام سنگ های مثانه و تعیین محل آن ها به همراه سیستم جمع کننده قبل از روش جراحی (اینسیشنال) همانند قبل معتبر باقی مانده است.

سنگ مثانه توده های سختی است که از ادرار ساخته شده و در مردان بالای ۵۰ سال بیشتر شایع هستند. گاهی اوقات بدون هیچ گونه علایمی از بدن شما خارج می شوند و شما هرگز نمی توانید از وجود آن اطلاع داشته باشید. ولی در اغلب موارد ممکن است به هنگام تخلیه ادرار درد یا مشکلات دیگری ایجاد کنند. هنگامی که شما با این علائم مواجه می شوید می بایستی برای حذف آن اقدام نمایید. آیا می دانید چه عواملی باعث ایجاد سنگ در مثانه می شوند؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

علل تشکیل سنگ مثانه

درکل، سنگ های ادراری میتوانند دقیقا با یک پیلوگرافی درون وریدی مناسب با فیلم های مایل، تاخیری و بعد از ادرار کردن محل یابی شوند. برای تمییز دادن رادیولوسنتی سنگ از تومور، لخته یا پاپیلا، یک سی تی اسکن شکمی غیرافزایش یافته ممکن است کمک کننده باشد، اما سنگ های قابل توجه ممکن است با این روش از دست داده شوند، حتی اگر برش های ۵ میلیمتری در سطح ایجاد شود.

یورتروسکوپی حالب چیست؟

رتروگرافی برون اندامی و در صورت نیاز، یورتروسکوپی تشخیصی بلافاصله قبل از جراحی مشکل را روشن خواهد کرد. عفونت ادراری همیشه باید با آنتی بیوتیک مناسب قبل از جراحی درمان شود. در انسداد های شدید و هرگونه شواهد عفونت، محتاطانه است که ابتدا کلیه با نفروستومی از طریق پوست برای ۴۸ ساعت تخلیه شود تا هرگونه عامل بیماری زا کشت شده و درمان کافی صورت گیرد.

همیشه قبل از جراحی و اعمال بیهوشی یک رادیوگرافی شکمی انجام خواهد شد. حتی بزرگترین سنگ ها که ظاهرا در تغییر موقعیت خود عاجز هستند ممکن است این کار را انجام دهد، و این ممکن است به یک رویکرد جراحی متفاوت نیاز داشته باشد.

عفونت کلیه

اندیکاسیون های جراحی سنگ حالب

درکل، امروزه یورترولیتوتومی فقط در مواردی که ESWL یا روش های اندوسکوپی با خطا مواجه شده باشند لازم میشود. معمولا این خطا با عوارض مداخلات درمانی پیشین همراه است، به ویژه دستکاری های اندوسکوپی. اکستراوازیشن ادراری، سبد جمع شده ادراری، اوولشن ادراری و سنگ مسدود کننده موارد معمول هستند. در موسسه اوتر، جراحی اینسیشنال فقط در ۶ مورد از ۳۱۲۳ بیماری که  که در ۷ سال گذشته تحت مداخلات درمانی برای حذف سنگ های ادراری بودند لازم بود.

دو بیمار از اوولشن ادراری، یک بیمار از سبدی که دور سنگ گیر کرده بود رنج می بردند و در دو بیمار سنگی وجود داشت که با روش اندوسکوپی قابل دسترسی نبود، و یک بیمار در هفته چهار بارداری بود و نیاز به خارج کردن یک سنگ خیلی بزرگ داشت که در قسمت کمری حالب گیر کرده بود. همچنین سنگ ها میتوانند در بالای تنگی های مادرزادی یا اکتسابی نیز به دام افتند. اینجا نیاز به تصحیح های جراحی وجود دارد، سنگ در زمان جراحی ترمیمی برداشته خواهد شد، اما علت زمینه ای مشکل روش و طریقه انجام جراحی را مشخص خواهد کرد.

درمان جایگزین (آلترناتیو) جراحی سنگ حالب

جایگزین برای یورترولیتوتومی مشاهده است، چیزی که در سنگ های کوچک (کمتر از ۵ میلیمتر) که نشانه ای از سپسیس یا اکستراوازیشن ندارند، یا یکی از انواع متعدد جراحی های کم تهاجم مانند SWL، خارج کردن اندوسکوپیک (با سیستوسکوپ، نفروسکوپ یا یورتروسکوپ)، جراحی های سنگ کلیه از طریق پوست که شامل حذف لاپاراسکوپیک، تخریب اندوسکوپیک سنگ، یا به بعضی سنگ های خاص مانند سنگ استرویت یا اسید اوریکی و سنگ chemolysis هستند، توصیه میشود.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در غرب تهران

0
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرHosein یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر سنگ حالب داشتم tul کردم ولی بعد از عمل دو سه روزی که درد شدید دارم که با مورفین رفع شد. اگر ممکنه توصیه غذایی و مراقبت بعد از عمل بفرمایید ارادتمند. هدایتی کتولی گلستان علی آباد کتول
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۳ آذر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به دکتر خودتان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربرمحمدرضا چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من کلیه سمت چپم کوچک و کم کارشده ایا راهی برای برگشت ان وجود داره؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سونوگرافی رنگی کلیه ها از جهت تنگی شریان کلیه ها انجام بدین 

 • تصویر کاربرلیلی جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اگر سنگ در کلیه وارد حالب شود به چه روشی درمان می شود .
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۷ آبان ۹۸( 4 هفته پیش)

   اگر در حالب فوقانی باشد سنگ شکنی برون اندامی انجام بشه و در حالب میانی یا تحتانی tul

 • تصویر کاربرمریم دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  عمل باز سنگ مثانه چه خطراتی میتونه بدنبال داشته باشه؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   عفونت زخم 

 • تصویر کاربرجواددشتی چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چرا هرشب پهلوی سمت راستم شروع به درد میکنه اولش مثل وقتی که بعدازان آ دم بدو ی پهلوی د دلگیری بعدشدیدوشدیدترمیشه؟بکاررفتن تمام آ آزمایشها هم نوراله سینوهه هیچی نشون نداد ولی دردامانموبریده اونم فقط شبها...به نظر شما چیکار کنم.
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲_۳میلیمتری انجام بدین 

 • تصویر کاربرفرانک جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام حدود 6 ماه است ک سنگ کلیه چپم درحالب گیر کرده آیا خطری برای کلیه نداره والان تیر میگشه باتوجه به اینکه ی سنگ چشبیده به کلیه چپ هم دارم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   کلیه از بین میره اگر درمان نکنید 

 • تصویر کاربرایمان جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده سنگ حالب دارم یکی ۹ میل یکی ۳ میل هر دو در سمت راست میباشد دکتر مراجعه کردم گفتند حالب تنگه دارم دارو مصرف میکنم و دارو گیاهی به نظر شما عمل انجام بدم یا دفع کنم ؟؟عملش سخته؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورجمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   عمل 

 • تصویر کاربرسدنا دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  یکماه پیش از شدت دردکلیه دکتررفتم سونو دادم تو حالب چپ سنگ پنج میلی هستش هرچی دارو و مایعات مصرف میکنم سنگ دفع نشده آیا پیاده روی و طناب زدن اثر داره؟ برای دفع سنگ چه عملی انجام بدم؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   اگر در حالب فوقانی است سنگ شکنی برون اندامی انجام بشه و اگر در حالب میانی یا تحتانی گیر کرده عمل tul

 • تصویر کاربرنوشین دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  یکماه سنگ پنج میلی در انتهای حالب کلیه چپ دارم هرنوع دارویی رو استفاده کردم ولی اثر نکرده آیا عمل سنگ شکن بدون بیهوشی و بی حسی هست انجام بدم؟ آیا برای کلیه م مشکلی ایجاد نمیشه؟زاهدانم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوردوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   باید عملtul انجام بدین وگرنه کلیه صدمه میخوره

 • تصویر کاربرعباس یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام لطفا بفرمایید هزینه سنگ شکن به صورت آزادچقدر هست؟
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سنگ شکنی برون اندامی ۲ میلیون تومان سنگ شکنی درون اندامی ۳ میلیون تومان

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر