دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

بهترین روش جراحی سنگ حالب چیست؟

قرن ها، “خارج کردن سنگ کلیه” با اورولوژی در ترادف بوده است، و فقط کمی بیش از دهه  ی گذشته حداقل چهار روش جراحی در این رشته ایجاد شده است. توسعه روش سنگ شکنی برون اندامی (SWL) و جراحی درونی سنگ کلیه این سنت را بر هم زده است و این تغییر در جراحی سنگ حالب مشهودتر است.

یکی از متداول ترین روش ها در اورولوژی همین روش است اما در سال های گذشته ناپدید شده است، با وجود این حقیقت تقریبا ۵۰ درصد از تمام بیمارانی که برای درمان سنگ کلیه که در قسمت فوقانی دستگاه ادراری وجود دارد، با سنگی که در حالب گیر کرده است مراجعه میکنند.

به صورت مشخص، توسعه سمیگرید ادراری و یورتروسکوپ های قابل انعطاف به همراه لیزر موثر، الکتروهیدرولیک، یا یورترولیتوتومی لیتوتریپسی پرتابی لاپاراسکوپی، و نسل سوم لیتوتریپورت ها به همراه اولتراسونیک و تعیین محل فلوروسکوپی سنگ و مناطق کانونی کوچک، چیزی که میتواند حتی برای سنگ های کلیه نوزادان نیز به آن اشاره کرد، آخرین شکاف در طیف درمان های خیلی کم تهاجم در رده ادراری را بسته اند.

درد کلیه

تشخیص سنگ در حالب

با روش های کم تهاجم خارج کردن سنگ، تغییر ناگهانی در محل سنگ مثانه میتواند مشکل بزرگی تلاقی نشود، حتی وقتی که هنگام مداخله متوجه آن شویم. در جراحی باز سنگ کلیه ، این مورد میتواند باعث فاجعه شود، با اشتباه در برداشتن سنگ و نیاز به فرآیندهای اضافه تر. قانون مهم از تعریف دقیق اندازه، تعداد و شکل تمام سنگ های مثانه و تعیین محل آن ها به همراه سیستم جمع کننده قبل از روش جراحی (اینسیشنال) همانند قبل معتبر باقی مانده است.

درکل، سنگ های ادراری میتوانند دقیقا با یک پیلوگرافی درون وریدی مناسب با فیلم های مایل، تاخیری و بعد از ادرار کردن محل یابی شوند. برای تمییز دادن رادیولوسنتی سنگ از تومور، لخته یا پاپیلا، یک سی تی اسکن شکمی غیرافزایش یافته ممکن است کمک کننده باشد، اما سنگ های قابل توجه ممکن است با این روش از دست داده شوند، حتی اگر برش های ۵ میلیمتری در سطح ایجاد شود.

رتروگرافی برون اندامی و در صورت نیاز، یورتروسکوپی تشخیصی بلافاصله قبل از جراحی مشکل را روشن خواهد کرد. عفونت ادراری همیشه باید با آنتی بیوتیک مناسب قبل از جراحی درمان شود. در انسداد های شدید و هرگونه شواهد عفونت، محتاطانه است که ابتدا کلیه با نفروستومی از طریق پوست برای ۴۸ ساعت تخلیه شود تا هرگونه عامل بیماری زا کشت شده و درمان کافی صورت گیرد.

همیشه قبل از جراحی و اعمال بیهوشی یک رادیوگرافی شکمی انجام خواهد شد. حتی بزرگترین سنگ ها که ظاهرا در تغییر موقعیت خود عاجز هستند ممکن است این کار را انجام دهد، و این ممکن است به یک رویکرد جراحی متفاوت نیاز داشته باشد.

عفونت کلیه

اندیکاسیون های جراحی سنگ حالب

درکل، امروزه یورترولیتوتومی فقط در مواردی که ESWL یا روش های اندوسکوپی با خطا مواجه شده باشند لازم میشود. معمولا این خطا با عوارض مداخلات درمانی پیشین همراه است، به ویژه دستکاری های اندوسکوپی. اکستراوازیشن ادراری، سبد جمع شده ادراری، اوولشن ادراری و سنگ مسدود کننده موارد معمول هستند. در موسسه اوتر، جراحی اینسیشنال فقط در ۶ مورد از ۳۱۲۳ بیماری که  که در ۷ سال گذشته تحت مداخلات درمانی برای حذف سنگ های ادراری بودند لازم بود.

دو بیمار از اوولشن ادراری، یک بیمار از سبدی که دور سنگ گیر کرده بود رنج می بردند و در دو بیمار سنگی وجود داشت که با روش اندوسکوپی قابل دسترسی نبود، و یک بیمار در هفته چهار بارداری بود و نیاز به خارج کردن یک سنگ خیلی بزرگ داشت که در قسمت کمری حالب گیر کرده بود. همچنین سنگ ها میتوانند در بالای تنگی های مادرزادی یا اکتسابی نیز به دام افتند. اینجا نیاز به تصحیح های جراحی وجود دارد، سنگ در زمان جراحی ترمیمی برداشته خواهد شد، اما علت زمینه ای مشکل روش و طریقه انجام جراحی را مشخص خواهد کرد.

درمان جایگزین (آلترناتیو) جراحی سنگ حالب

جایگزین برای یورترولیتوتومی مشاهده است، چیزی که در سنگ های کوچک (کمتر از ۵ میلیمتر) که نشانه ای از سپسیس یا اکستراوازیشن ندارند، یا یکی از انواع متعدد جراحی های کم تهاجم مانند SWL، خارج کردن اندوسکوپیک (با سیستوسکوپ، نفروسکوپ یا یورتروسکوپ)، جراحی های سنگ کلیه از طریق پوست که شامل حذف لاپاراسکوپیک، تخریب اندوسکوپیک سنگ، یا به بعضی سنگ های خاص مانند سنگ استرویت یا اسید اوریکی و سنگ chemolysis هستند، توصیه میشود.

رزرو وقت

ارسال یک پرسش

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.