دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

بهترین روش جراحی سنگ حالب چیست؟

قرن ها، “خارج کردن سنگ کلیه” با اورولوژی در ترادف بوده است، و فقط در ۱۵ سال اخیر، حداقل چهار روش جراحی سنگ حال در این رشته ایجاد شده است. البته پیشرفت روش های سنگ شکنی برون اندامی (SWL) و جراحی درونی سنگ کلیه PCNL این روند را تغییر داده و عمل های سنگ حالب فقط در صورت ناموفق بودن این روش های درمانی صورت می گیرد.

عمل سنگ کلیه در حالب

یکی از متداول ترین روش ها در اورولوژی همین روش است اما در سال های گذشته با پیشرفت روش های کمتر تهاجمی بسیار کم رنگ تر شده است. با وجود این حقیقت تقریبا ۵۰ درصد از تمام بیمارانی که برای درمان سنگ کلیه که در قسمت فوقانی دستگاه ادراری وجود دارد، با سنگی که در حالب گیر کرده است مراجعه می کنند.

روش های کم تهاجم، مثل سنگ شکنی برون اندامی، یورتروسکوپی، نفرولیتوتومی یا جراحی سنگ کلیه از طریق پهلو و یا نفرولیتوتریپسی که شکستن سنگ کلیه با امواج لیزر است، نیاز به عمل های سنگین و خطرناک کلیه و حالب را  بسیار کم کرده اند.

بهترین روش درمان سنگ کلیه چیست؟

درد شدید و غیر قابل تحمل ، حالت تهوع ، جواب سونوگرافی و … به سنگ کلیه دچار شده اید و پزشک دستور جراحی داده است؟ در اینجا مقایسه کامل بین روش های جراحی سنگ کلیه کم تهاجمی را بخوانید.

کدام جراحی سنگ کلیه را انتخاب کنم؟

درد کلیه

تشخیص سنگ در حالب

با روش های کم تهاجم خارج کردن سنگ، تغییر ناگهانی در محل سنگ مثانه میتواند مشکل بزرگی تلاقی نشود، حتی وقتی که هنگام مداخله متوجه آن شویم. در جراحی باز سنگ کلیه ، این مورد میتواند باعث فاجعه شود، با اشتباه در برداشتن سنگ و نیاز به فرآیندهای اضافه تر. قانون مهم از تعریف دقیق اندازه، تعداد و شکل تمام سنگ های مثانه و تعیین محل آن ها به همراه سیستم جمع کننده قبل از روش جراحی (اینسیشنال) همانند قبل معتبر باقی مانده است.

سنگ مثانه توده های سختی است که از ادرار ساخته شده و در مردان بالای ۵۰ سال بیشتر شایع هستند. گاهی اوقات بدون هیچ گونه علایمی از بدن شما خارج می شوند و شما هرگز نمی توانید از وجود آن اطلاع داشته باشید. ولی در اغلب موارد ممکن است به هنگام تخلیه ادرار درد یا مشکلات دیگری ایجاد کنند. هنگامی که شما با این علائم مواجه می شوید می بایستی برای حذف آن اقدام نمایید. آیا می دانید چه عواملی باعث ایجاد سنگ در مثانه می شوند؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

علل تشکیل سنگ مثانه

درکل، سنگ های ادراری میتوانند دقیقا با یک پیلوگرافی درون وریدی مناسب با فیلم های مایل، تاخیری و بعد از ادرار کردن محل یابی شوند. برای تمییز دادن رادیولوسنتی سنگ از تومور، لخته یا پاپیلا، یک سی تی اسکن شکمی غیرافزایش یافته ممکن است کمک کننده باشد، اما سنگ های قابل توجه ممکن است با این روش از دست داده شوند، حتی اگر برش های ۵ میلیمتری در سطح ایجاد شود.

یورتروسکوپی حالب چیست؟

رتروگرافی برون اندامی و در صورت نیاز، یورتروسکوپی تشخیصی بلافاصله قبل از جراحی مشکل را روشن خواهد کرد. عفونت ادراری همیشه باید با آنتی بیوتیک مناسب قبل از جراحی درمان شود. در انسداد های شدید و هرگونه شواهد عفونت، محتاطانه است که ابتدا کلیه با نفروستومی از طریق پوست برای ۴۸ ساعت تخلیه شود تا هرگونه عامل بیماری زا کشت شده و درمان کافی صورت گیرد.

همیشه قبل از جراحی و اعمال بیهوشی یک رادیوگرافی شکمی انجام خواهد شد. حتی بزرگترین سنگ ها که به ظاهر حرکت نمی کنند ممکن است با حرکت پیش از شروع جراحی تکان بخورند، به همین علت رادیوگرافی شکمی باید انجام گیرد.

عفونت کلیه

جراحی یورترولیتوتومی سنگ حالب

یورترولیتوتومی یا روش Ureterolithotomy به جراحی لاپاراسکوپیک یا باز مجرای ادرار برای خارج کردن سنگ های بزرگ حالب گفته می شود. درکل، امروزه یورترولیتوتومی فقط در مواردی که ESWL یا روش های اندوسکوپی موفق نشوند، از این روش استفاده می شود.

معمولا این خطا با عوارض و خطرات زیادی همراه است. به ویژه دستکاری های اندوسکوپی. نشت و بی اختیاری ادراری، احتباس ادرار، اختلال منی و ادرار از دسته خطرات جراحی باز سنگ حالب هستند.

سنگ ها میتوانند در بالای تنگی های مادرزادی یا اکتسابی نیز به دام افتند. اینجا نیاز به تصحیح های جراحی وجود دارد، سنگ در زمان جراحی ترمیمی برداشته خواهد شد، اما علت زمینه ای مشکل روش و طریقه انجام جراحی را مشخص خواهد کرد.

دکتر رضا ولی پور متخصص اورولوژی در غرب تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ده روز پیش درد شدیدی در کلیه چپم داشتم، با انجام سونوگرافی مشخص شد یک سنگ ۶ میل در فاصله ۳۰ میلیمتری لگنچه کلیه چپم هست، این ده روز مایعات زیاد مصرف کردم و پیاده روی زیادی هم انجام دادم، ولی دفع نشد متاسفانه، خواستم ببینم من باید سنگ شکنی برون اندامی انجام بدم یا TUL
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۵ فروردین ۰( 4 روز پیش)

   سنگ شکنی برون اندامی 

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۶ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام سنگ سه میلی متری در حالب راست به فاصله یک سانتی متر از اوریفیس حالب به مثانه مشاهده شده. من باید چیکار کنم تا دفع بشه؟. و ۲۴ ساعتی هست که دردی ندارنم امکانش هست که دفع کرده باشم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۶ فروردین ۰( 3 هفته پیش)

   آب فراوان و طناب زدن و قرص پروترال اپاس (تامسولوسین ) شبی یکعدد 

 • تصویر کاربر بیمار دوشنبه ۲ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام. من سنگ کلیه دارم حدود 12 میل. یک مرحله سنگ شکن انجام دادم و بعد از سونا دکتر گفت سنگ 4 تکه شده. بعد از چند روز مصرف دارو و مایعات دکتر گفت این سنگ توی حالب گیر کرده و باید tul انجام شود. بعد از اتاق عمل رفتم و حدود 3 ساعت داخل اتاق عمل بودم و دکتر به همراهم گفته بوده که به دلیل پیچ در مسیر حالب امکان رسیدن به سنگ از پایین نحرای ادار نیست و فقط یک استند دبل جی تا انهمای حالب وار گذاشته. و چون حالا هم درد دارم و هم التحاب کلیه دکتر گفته که باید ی عمل نفروستومی انجام بده و مایع و التحاب کلیه رو کم کنه و دوباره عمل tul رو تکرار کنه و در صورت عدم موفقیت من رو معرفی کنه به بیمارستان لبافی تا به لیزر فلکسبل که اونجا دارن عمل شکستن رو انجام بده. راستش با این روش دکترم بابد حداقل دوبار دیگه برم اتاق عمل تا ببینم اصلا امکان شکستن این سنگ هست یا خیر. نظر شما درخصوص تشخیص دکتر چیه؟ تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲ فروردین ۰( 4 هفته پیش)

   کارشون کاملا درسته 

 • تصویر کاربر داود سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام ،من هفته گذشته عمل سنگ شکن حالب انجام دادم و دکتر جراحم قطعه ای لوله مانند ک اصطلاح پزشکیش رو نمیدونم در بدنم قرار دادن و گفتن ۳هفته بعد باید خارج بشه،تو این یک هفته بعد عمل لخت های خون داخل ادارم دیده شده عادی هستش یا ب پزشکم مراجعه کنم،پیاده روی هم میکنم سمت مثانه احساس درد میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   طبیعیست،آب زیاد بخورین و استراحت کنید 

 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود بیست روز پیش ی سنگ نه میل از کلیه ام حرکت کرد و هفتاد میل اومد و گیر کرد دکتر جراح میگه ک باید جراحی داخل اندامی بشه و لوله گذاری میخاستم بدونم با روش دیگ نمیشه انجام داد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۳ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   نه نمیشه 

 • تصویر کاربر الهه شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  ببخشید میخواستم بدونم تفاوات این دو عمل چی هست؟ TUL و URSL
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۹ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   یکی هستن

 • تصویر کاربر علی شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام ...اقای دکتر پدرم سنگ 12 میلی در ابتدای حال راست داره ..سنگ شکن برون اندامی انجام داد فایده ای نداشت...میگن باید عمل tul بشه ...ایا عمل tul براش فایده ای داره و سنگ داخل کلیه بیشتر نمیره...به نظر شما چه باید کرد...پدرم دیابت و سابقه سکته خفیف مخچه هم داره...منتظرم...تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   اگر tul موفق نباشه و سنگ به داخل کلیه رانده بشه در همون جلسه باید عمل Pcnl بشه 

 • تصویر کاربر درخشنده چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  حدود دوماه پيش درد شديد در ناحيه پهلو و مثانه داشتم كه سيتي انجام دادم گفتن سنگ ٥ميلي دارم
  دكتر يه سري دارو داد مصرف كردم ولي مشكلات ديگه برام بوجد امد بيخوابي بي اشتهايي يبوست
  در حالا حاضر دوباره اين درد شديد رو دارم كه به بيضه ميزنه و ادرار خيلي كم هستش ايا جراحي ميشه كرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   بهتره برای شما عمل لیزری tul رو انجام بدیم

 • تصویر کاربر مصطفی دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر
  من یه سنگ ۹ میلی در فاصله ۱۲ میلی متری از مثانم گیر کرده سونوگرافی با فاصله دو هفته انجام دادم ولی جای سنگ فرقی نکرده چه روش یا عملی پیشنهاد میکنید ؟
  در ضمن یه سنگ ۶میلی هم تو کلیه چپمه.
  ممنون میشم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۹ دی ۹۹( 2 ماه پیش)

   عمل لیزری tul

 • تصویر کاربر جلال شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من پدرم سنگ حاب داره ت الان طی یک مفته گذشته دوبار عمل از پشت کمر داشته برای خارج کردن سنگ ولی هردوبار گفته شده سنگ رو پیدا نکردند...چقدر قابل قبول هست این توی این نوع جراحی ها...وقعا ذهن خانواده رو درکیر کرده این موضوع.. پدرم هم 74 سالشه..خدارو خوش نمیاد اینجور اذیت بشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۷ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   عکسهای سی تی اسکن رو برام بفرستین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر