سندرم نفروتیک چیست؟

سندرم نفروتیک چیست؟ سندرم نفروتیک یک بیماری نیست بلکه مجموعه ای از علائم است که در صورت عملکرد نامناسب کلیه می تواند پدیدار شود. عروق خونی کوچک در کلیه ها به عنوان یک فیلتر عمل کرده و آب اضافی و مواد زائد را از خون تصفیه می کنند. آب اضافی و مواد زائد به مثانه رفته و از آنجا بدن را تحت عنوان ادرار بدن را ترک می کنند.

این عروق قسمتی از چیزی هستند که گلومرول نام دارد. گلومرول بخش تصفیه کننده کلیه ها می باشد. هنگامی که این گلومرول ها آسیب می بینند، بیش از حد عادی پروتئین به درون ادرار وارد می شود که در نتیجه آن ابتلا به سندرم نفروتیک رخ می دهد. سندرم نفروتیک می تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. البته درمان هایی نیز برای این سندرم وجود دارند.

عوامل ابتلا به سندرم نفروتیک

ممکن است فرد به شرایطی مبتلا باشد که فقط بر روی کلیه های او تاثیر گذار باشد. پزشکان به این مورد، علت اولیه سندرم نفروتیک می گویند. همچنین، ممکن است فرد به مشکلی در جایی دیگر از بدن خود مبتلا باشد و آن مشکل کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد که به آن علت ثانویه سندرم نفروتیک می گویند.

برخی از شرایطی که می توانند به گلومرول آسیب وارد کنند شامل موارد زیر می شوند:

بیماری تغییر کوچک: این بیماری علت اصلی ابتلا به سندرم نفروتیک در کودکان می باشد. پزشکان نمی دانند که این بیماری چگونه کلیه ها را از عملکرد مناسب خود باز می دارد. بافت کلیه در افراد مبتلا به این بیماری در زیر میکروسکوپ نسبتا سالم به نظر می آید.

بیماری گلومرولواسکلروز فوکال سگمنتال یا FSGS: این مورد، یک بیماری است که در آن بافت جای زخم (اسکار) در بخش گلومرول به وجود می آید. این مورد، شایع ترین علت اولیه سندرم نفروتیک در بزرگسالان است.

نفروپاتی غشایی: در این بیماری غشای گلومرول ضخیم می شود. محققان از علت دقیق رخداد این پدیده اطلاعی ندارند. اما این بیماری به سرطان، مالاریا، هپاتیت B و لوپوس ربط داده شده است.

دیابت: دیابت شایع ترین علت ثانویه ابتلا به سندرم نفروتیک در بزرگسالان است. این بیماری می تواند یک آسیب کلیوی به وجود آورد که به نفروپاتی دیابتی شناخته می شود.

لوپوس یا اریتروماتوز لوپوس سیستمی: یک بیماری مزمن مرتبط با سیستم ایمنی بدن است که می تواند به شدت به کلیه ها آسیب وارد کند.

آمیلوئید: این وضعیت هنگامی رخ می دهد که تجمعاتی از مواد که پروتئین های آمیلوئید نام دارند در خون تشکیل می شوند. این وضعیت می تواند به شدت به کلیه ها آسیب وارد کند.

علایم عفونت کلیه

علائم سندرم نفروتیک

چهار علامت اصلی وجود دارند که سندرم نفروتیک را به وجود می آورند. این علائم عبارتند از:

 • وجود مقادیر زیاد پروتئین در ادرار: پزشکان به این وضعیت پروتئینوری می گویند.
 • بالا بودن سطوح کلسترول و چربی در خون: اصطلاح پزشکی این وضعیت هایپر لیپیدمی می باشد.
 • تورم پا ، مچ، قوزک و گاهی اوقات دست ها و صورت: این وضعیت ادم نام دارد.
 • سطوح پایین آلومین در خون: پزشکان به این حالت هایپو آلبومینمی می گویند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا قرار دارند؟

ابتلا به برخی وضعیت ها مانند دیابت، لوپوس و آمیلوئید احتمال ابتلای فرد به سندرم نفروتیک را افزایش می دهد. همچنین، در صورتی که فرد به طور معمول دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مصرف کند در معرض خطر بیشتری قرار می گیرد. برخی بیماری ها می توانند خطر ابتلای فرد به سندرم نفروتیک را افزایش دهند این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هپاتیت B و C
 • ایدز
 • مالاریا
 • عفونت استرپتوکوکی درمان نشده (در کودکان)

در صورتی که فرد احساس می کند که به علائم سندرم نفروتیک ابتلا دارد باید به پزشک ملاقات کند.

تشخیص سندرم نفروتیک

جهت تعیین میزان پروتئین دفع شده از طریق کلیه های فرد یک آزمایش ادرار از او گرفته خواهد شد. همچنین ممکن است جهت بررسی دیگر عملکرد های کلیوی از فرد یک آزمایش خون گرفته شود. احتمال دارد پزشک بیماری هایی مانند دیابت را در فرد جست و جو کند که می توانند علت ثانویه سندرم نفروتیک باشند. در برخی افراد نیاز به نمونه برداری از کبد می باشد که در آن، یک نمونه از بافت جهت بررسی در زیر میکروسکوپ برداشته خواهد شد.

عوارض سندرم نفروتیک

در صورتی که سندرم نفروتیک درمان نشود می تواند سبب مشکلات دیگری از جمله موارد زیر شود:

 • لخته های خون: از آنجایی که از دست دادن بیش از حد پروتئین از خون می تواند توانایی بدن در جلوگیری از تشکیل لخته ها را مهار کند، این لخته ها می توانند تشکیل شوند.
 • سطوح بالای کلسترول و تری گلیسرید
 • فشار خون بالا
 • نارسایی کلیوی: در این مورد، کلیه ها نمی توانند به تنهایی مواد زائد را از جریان خون حذف کنند.
 • عفونت هایی مانند پنومونی و مننژیت: زیرا در چنین وضعیتی بدن پروتئین های مبارزه کننده با عفونت ها به نام ایمونوگلوبولین ها را از دست می دهد.

 روش درمان هیدرونفروز کلیه

درمان سندرم نفروتیک

آیا سندرم نفروتیک قابل درمان است؟ برنامه درمانی پزشک به علت سندرم نفروتیک فرد بستگی دارد. در صورتی که علتی دیگر به وجود آورنده این وضعیت باشد ابتدا آن علت درمان می شود. کاهش کلسترول و فشار خون همانند کاهش ادم می تواند یک هدف کلیدی باشد.

دارو هایی که ممکن است برای بیمار تجویز شوند شامل موارد زیر می شوند:

 • دارو های ضد فشار خون به نام مهار کننده های ACE و ARB ها: این دارو ها می توانند فشار خون در گلومرول و مقدار پروتئین در ادرار را کاهش دهند.
 • دارو های دیورتیک یا مدر (ادرار آور): این دارو ها جهت کاهش تورم استفاده می شوند.
 • دارو های کاهنده کلسترول
 • دارو های رقیق کننده خون یا ضد انعقاد ها: این دارو ها احتمال تشکیل لخته های خون را کاهش می دهند.
 • دارو هایی مانند کورتیکو استروئید ها که سبب تضعیف سیستم ایمنی می شوند.

فرد باید جهت کاهش تورم مصرف نمک خود را کاهش دهد. همچنین پزشک می تواند، داشتن یک رژیم غذایی با مقادیر کم چربی و کلسترول را به فرد پیشنهاد دهد. در صورتی که سندرم نفروتیک فرد با این درمان ها بهبود نیابد، ممکن است او نیازمند دیالیز باشد. دیالیز روشی درمانی است که به دلیل عملکرد نامناسب کلیه ها یک دستگاه خون فرد را تصفیه می کند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نازنین پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  نوزاد یکی از اشناهایمان از بدو تولد با بیماری سندرم نفروتیک .دفع پروتیین کلیه به دنیا آمده و الان نزدیک به دوسال و 9 کیلو وزن دارد دکتر معالجش گفته باید وزن نوزاد به 15 کیلو برسد تا عمل شود الان در وضعیت بسیار بدی قرارردارد و مدامدبیمارستان بستری میشود آیا راهی وجود ندارد که با این وزن مورد جراحی قرار بگیرد و آیا درمان پذیر هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید من ارولوژیست هستم

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  دفع پروتین دارم و دست وپام ورم دارد والان دکترا نیگن باید تیکه برداری از کلیه باید انجام دهند آیا درمان قطعی دارد یه احتیاج به جراحی کلیه دارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۹ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   جراحی نداره با تیکه برداری درمان مشخص میشه

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  با سللام و خسته نباشید
  چطوری می شه به سندروم نفروتیک در کودکان درمان قطعی کرد و اصلا درمان قطعی داره یا بیمار باید تا آخر عمر داره بخوره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  باسلام.دختر 4ساله ای دارم که حدود 40روز پیش زنبور قرمز به قسمت بغل انگشتان پاش نیش زد بردیم اوزانس چند ساعت ماندیم گفتن حساسیت نداره بعد از حدودا ده روز پلکاش شروع کرد به ورم کردن بردیم دکتر عمومی گفت شاید عفونت چشمی باشه دارو چشمی داد بعد از یکی دوروز احساس بهتری کردیم ولی دوباره ورم شروع شد بردیم ازمایش دادیم گفتن که پروتوئین وخون در ادرارش مشاهده شده بردیمش فوق تخصص کلیه کودکان ازمایشهای جدید خون وادرار دادیم گفت سندرم نفروتیک داره دارو قرص تریا مترون اچ وپردنیزون5 وپردنیزون 50 داده که قرص 50 باید صبحی نصف ولی 5 باید صبحی کامل بخوردوتریامترون اچ هم صبحی نصف باید بخوردشربت مدزنیک هم داده که 5 سیسی باید بخورد والان 5 روزه که استفاده میکنه که ورم دست وپا وچشم کمتر شده وی خورده انگار که اشتهاش بیستر شده ولی از اون که سوال میکنیم میگه درد شکم داره.میخواستم که ببینم ایا سندروم نفروتبک درمان قطعی داره واین دارو که استفاده میکنه وعلائم کم شدن ورم ربطی به اینکه درمان در حال بهبوده.ممنون میشم که جواب مارا بدین ما در روستا زندگی میکنیم و یخورده دسترسی به دکترای فوق تخصص زیاد نیست خیلی نگران حال دخترمان هستیم خواهشا مارا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   من ارولوژیست هستم شما باید به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  با سلام
  در پروستاتیت درد کشاله ران طبیعی است؟ تا چند وقت ادامه دارد؟ بیمار 35 ساله است.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   بله امکان داره وجود داشته باشه تا زمان اتمام درمان خوب میشه ولی اگر خوب نشد به ارتوپد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  دختر 4 ساله ای دارم که یک ماه پیش توسط زنبورقرمز ازناحیه بغل انگشتان پا گزیده شد اورژانس بردیمش وچند ساعت انا بستری بود و هیچ حالت تهوعی نداشت الان بعد از یک ماه دور چشماش وپاهاش ورم کرده وشکم درد هم داره ازمایش دادبم میگن مشکل کلیه داره سندرم نفروتیک ایا اون زنبور باعث شده ودرمان قطعی دارد.ما در روستا هستیم وتا حد امکان دخترمو به فوق تخصص کلیه میبرم میخواستم ببینم درمان قطعی داره یا نه لطفا تا حد امکان ما را راهنمایی کنیدخوهشآ
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 سال پیش)

   من ارولوژیست هستم باید به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مربم دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  مدت سه ماه است که دو‌طرف پهلو هایم درد دارم و‌اگر حالت نشستنم به سمت جلو باشد خیلی احساس فشار میکنم و با اینکه مثلا حالت رکوع بایستم فشار زیادی به پهلوهایم می آید
  گاهی تکرر ادرار و‌گاهی سوزش ادرار هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

 • تصویر کاربر سهیل جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین من بیست سالمه از چهار محال وبختیاری تقریبا یک سال نیم پیش بعد از ازمایش فهمیدم که دچار دفع پرتئن هستم چند جا دکتر رفتم وبعد از یه ۲۰روز که بیمارستان بودم و ازمایش های زیادی ازمن گرفته شد گفتن که باید برم نمونه برداری از کلیه انجام بدم واز اونجایی که رفتم اصفهان ونمونه برداری انجام دادم جوابش که اومد گفتن که منیمال چنج اسم بیماری من هستش و اوایل دفع پروتیئنم تقریبا ۴۰۰ بود وهمچنین و دفع خون هم داشتم تا موقع ای که جواب نمونه برداری اومد رفت تا ۱۰۴۴بعدش رفتم دکتر شهرام سجادیه اصفهان که الان هم هر سه ماه یک بار پیشش میرم ولی بعد از این که یسری قرص واسم نوشت و به مرور زمان کم ویا زیادشون کرد قرص هایی که برام نوشت اول ایمونئورال ۵۰ یکی صبح ویکی شب پریدنیزولون ۵۰ وبه مرور زمان به پنج رسید درکنارش هم والزارتاین ۸۰ مخوردم که بعد از۶الی۷ماه دفع پروتیئن به۴۰۰ رسید وبه ایمونئورال رو یک ۵۰ ویکی ۱۰۰ برام نوشت که بعد از دوالی سه ماه به ۱۶۰ رسید دفع پروتیئن بعد از ۳ماه رفتم پیشش و والزارتاین رو۴۰ کردو پریدنیزولن رو ۲.۵ بعد از دوماه الان ازمایش گرفتم شده ۷۰۰وباز یکی دیگه امروز گرفتم شده ۱۱۵۰ ولی یه چند روزی درد شدید داشتم از ناحیه ای که نمونه برداری کردم حتی درد درکنار بیزه ها درد مثل این که یه رگی از سمت چپ زیر شکم به پایین یعنی کناره بیزه ها بود البته دردش یجوره خاصی بود مثلا بخواری یه رگی رو ببری یا کش اوردیگی چنین دردی خواستم ببینم چجوری میتونم بفهمم این که دفع پروتیئنم زیاد شده ماله اینه که قرصا رو کم کردم یا این که زربه خرده یا کش اورده گیه و این که چطوری میشه این بیماری خوب بشه ودیگه قرص مصرف نکنم ایا راهی هست یا پزشکی هست که بتونه این بیماری رو درمان کنه چون من تو یه روستا زندگی میکنم نمیتونم دفترچه هم ندارم قرص هایی هم که مصرف میکنم هم خیلی گرونن وهم کمیاب هستن پدرمم کارگر هست خواستم اگه بشه یه راهنمایی کنید ممنون میشم دستون درد نکنه تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   اولا بیماری مینیمال چینج در حیطه کار فوق تخصص نفرولوژی است و من ارولوژیست هستم ثانیا برای دردی که گفتی حتما سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق انجام بده

 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  ایا برای بچه دوساله نیمه که مبتلا به سندروم نفروتیک است و دارو مصرف میکنه ترسیدن واضطراب به جهت بیماریش خطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   با فوق تخصصهای نفرولوژی اطفال مشورت کنید

 • تصویر کاربر سهیل شنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ممنون از وبسایت خوبتون
  پسر من بعد از اینکه بالای چشمهایش ورم کرد، متخصص اطفال تشخیص به سندروم نفروتیک داشتند و بستری شد در بیمارستان تا آلبومین تزریق شود و بعد از این دوره ۳ روزه در حال حاضر پردنیزولون به میزان ۲۰ در روز مصرف میکند و تقریبا ۱۰ روز هست که در حال مصرف می باشد
  موضوعی که باعث نگرانی ما شده است اینکه در این مدت شکم پسرم شدیدا ورم و بزرگ شده است
  همچنین بالای پلک و پاها ورم دارم
  ممنون میشوم که در این خصوص ما را راهنمایی فرمایید
  در ضمن سن پسرم ۲۰ ماه می باشد
  در پایان اگر توصیه ای و نکته قابل توجه ای از نظر شما ضرورت دارد ممنون میشوم که ما را راهنمایی کنید
  باتشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات