دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

سندرم نفروتیک چیست؟

سندرم نفروتیک یک بیماری نیست بلکه مجموعه ای از علائم است که در صورت عملکرد نامناسب کلیه می تواند پدیدار شود.عروق خونی کوچک در کلیه ها به عنوان یک فیلتر عمل کرده و آب اضافی و مواد زائد را از خون تصفیه می کنند. آب اضافی و مواد زائد به مثانه رفته و از آنجا بدن را تحت عنوان ادرار بدن را ترک می کنند.

این عروق قسمتی از چیزی هستند که گلومرول نام دارد. گلومرول بخش تصفیه کننده کلیه ها می باشد. هنگامی که این گلومرول ها آسیب می بینند، بیش از حد عادی پروتئین به درون ادرار وارد می شود که در نتیجه آن ابتلا به سندرم نفروتیک رخ می دهد. سندرم نفروتیک می تواند هم بزرگسالان و هم کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. البته درمان هایی نیز برای این سندرم وجود دارند.

عوامل ابتلا به سندرم نفروتیک

ممکن است فرد به شرایطی مبتلا باشد که فقط بر روی کلیه های او تاثیر گذار باشد. پزشکان به این مورد، علت اولیه سندرم نفروتیک می گویند. همچنین، ممکن است فرد به مشکلی در جایی دیگر از بدن خود مبتلا باشد و آن مشکل کلیه ها را تحت تاثیر قرار دهد که به آن علت ثانویه سندرم نفروتیک می گویند.

برخی از شرایطی که می توانند به گلومرول آسیب وارد کنند شامل موارد زیر می شوند:

بیماری تغییر کوچک: این بیماری علت اصلی ابتلا به سندرم نفروتیک در کودکان می باشد. پزشکان نمی دانند که این بیماری چگونه کلیه ها را از عملکرد مناسب خود باز می دارد. بافت کلیه در افراد مبتلا به این بیماری در زیر میکروسکوپ نسبتا سالم به نظر می آید.

بیماری گلومرولواسکلروز فوکال سگمنتال یا FSGS: این مورد، یک بیماری است که در آن بافت جای زخم (اسکار) در بخش گلومرول به وجود می آید. این مورد، شایع ترین علت اولیه سندرم نفروتیک در بزرگسالان است.

نفروپاتی غشایی: در این بیماری غشای گلومرول ضخیم می شود. محققان از علت دقیق رخداد این پدیده اطلاعی ندارند. اما این بیماری به سرطان، مالاریا، هپاتیت B و لوپوس ربط داده شده است.

دیابت: دیابت شایع ترین علت ثانویه ابتلا به سندرم نفروتیک در بزرگسالان است. این بیماری می تواند یک آسیب کلیوی به وجود آورد که به نفروپاتی دیابتی شناخته می شود.

لوپوس یا اریتروماتوز لوپوس سیستمی: یک بیماری مزمن مرتبط با سیستم ایمنی بدن است که می تواند به شدت به کلیه ها آسیب وارد کند.

آمیلوئید: این وضعیت هنگامی رخ می دهد که تجمعاتی از مواد که پروتئین های آمیلوئید نام دارند در خون تشکیل می شوند. این وضعیت می تواند به شدت به کلیه ها آسیب وارد کند.

علایم عفونت کلیه

علائم سندرم نفروتیک

چهار علامت اصلی وجود دارند که سندرم نفروتیک را به وجود می آورند. این علائم عبارتند از:

 • وجود مقادیر زیاد پروتئین در ادرار: پزشکان به این وضعیت پروتئینوری می گویند.
 • بالا بودن سطوح کلسترول و چربی در خون: اصطلاح پزشکی این وضعیت هایپر لیپیدمی می باشد.
 • تورم پا ، مچ، قوزک و گاهی اوقات دست ها و صورت: این وضعیت ادم نام دارد.
 • سطوح پایین آلومین در خون: پزشکان به این حالت هایپو آلبومینمی می گویند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا قرار دارند؟

ابتلا به برخی وضعیت ها مانند دیابت، لوپوس و آمیلوئید احتمال ابتلای فرد به سندرم نفروتیک را افزایش می دهد. همچنین، در صورتی که فرد به طور معمول دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) مصرف کند در معرض خطر بیشتری قرار می گیرد. برخی بیماری ها می توانند خطر ابتلای فرد به سندرم نفروتیک را افزایش دهند این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند:

 • هپاتیت B و C
 • ایدز
 • مالاریا
 • عفونت استرپتوکوکی درمان نشده (در کودکان)

در صورتی که فرد احساس می کند که به علائم سندرم نفروتیک ابتلا دارد باید به پزشک ملاقات کند.

تشخیص سندرم نفروتیک

جهت تعیین میزان پروتئین دفع شده از طریق کلیه های فرد یک آزمایش ادرار از او گرفته خواهد شد. همچنین ممکن است جهت بررسی دیگر عملکرد های کلیوی از فرد یک آزمایش خون گرفته شود.

احتمال دارد پزشک بیماری هایی مانند دیابت را در فرد جست و جو کند که می توانند علت ثانویه سندرم نفروتیک باشند. در برخی افراد نیاز به نمونه برداری از کبد می باشد که در آن، یک نمونه از بافت جهت بررسی در زیر میکروسکوپ برداشته خواهد شد.

عوارض سندرم نفروتیک

در صورتی که سندرم نفروتیک درمان نشود می تواند سبب مشکلات دیگری از جمله موارد زیر شود:

 • لخته های خون: از آنجایی که از دست دادن بیش از حد پروتئین از خون می تواند توانایی بدن در جلوگیری از تشکیل لخته ها را مهار کند، این لخته ها می توانند تشکیل شوند.
 • سطوح بالای کلسترول و تری گلیسرید
 • فشار خون بالا
 • نارسایی کلیوی: در این مورد، کلیه ها نمی توانند به تنهایی مواد زائد را از جریان خون حذف کنند.
 • عفونت هایی مانند پنومونی و مننژیت: زیرا در چنین وضعیتی بدن پروتئین های مبارزه کننده با عفونت ها به نام ایمونوگلوبولین ها را از دست می دهد.

 روش درمان هیدرونفروز کلیه

درمان سندرم نفروتیک

برنامه درمانی پزشک به علت سندرم نفروتیک فرد بستگی دارد. در صورتی که علتی دیگر به وجود آورنده این وضعیت باشد ابتدا آن علت درمان می شود. کاهش کلسترول و فشار خون همانند کاهش ادم می تواند یک هدف کلیدی باشد.

دارو هایی که ممکن است برای بیمار تجویز شوند شامل موارد زیر می شوند:

 • دارو های ضد فشار خون به نام مهار کننده های ACE و ARB ها: این دارو ها می توانند فشار خون در گلومرول و مقدار پروتئین در ادرار را کاهش دهند.
 • دارو های دیورتیک یا مدر (ادرار آور): این دارو ها جهت کاهش تورم استفاده می شوند.
 • دارو های کاهنده کلسترول
 • دارو های رقیق کننده خون یا ضد انعقاد ها: این دارو ها احتمال تشکیل لخته های خون را کاهش می دهند.
 • دارو هایی مانند کورتیکو استروئید ها که سبب تضعیف سیستم ایمنی می شوند.

فرد باید جهت کاهش تورم مصرف نمک خود را کاهش دهد. همچنین پزشک می تواند، داشتن یک رژیم غذایی با مقادیر کم چربی و کلسترول را به فرد پیشنهاد دهد.

در صورتی که سندرم نفروتیک فرد با این درمان ها بهبود نیابد، ممکن است او نیازمند دیالیز باشد. دیالیز روشی درمانی است که به دلیل عملکرد نامناسب کلیه ها یک دستگاه خون فرد را تصفیه می کند.

3
رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدیه شنبه ۲۸ دی ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  آقای دکتر فرزند دوستم که ۴ ساله هس به این سندرم مبتلاس. آیا درمانی براش هس و یا تا پایان عمر باید تحمل کنه.بچه هر چند وقت باد میکنه و دفع پروتئیتش بالا میره. چیکاررکنه که شرایطش بهتر شه. البته دارو هم میگیره. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 6 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر رها پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر من ۵سال مشکل سندروم نفروتیک داره اول از کورتون شروع کردیم بعد لوامیزول وحالا شربت سیکلوسپورین هرماه هم تحت نظر تاحالا چندبارهم بستری شده وزمستونا کلا مریض چیکار کنیم آقای دکتر کی خوب میشه دخترم خیلی داره عذاب میکشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر رحیم پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جنباب من پسری سه ساله دارم که تو ادرارش پرتوئین دفع میکنه+۲ در خونش هیچ علائمی نیست خونش خوبه ولی پرتئین مدام در ادرارش هست راه معالجش چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر ناصري جمعه ۸ آذر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با بالا بودن فشار خون در جد ٢٩ روي١٠ دكتر متوجه مشكل كليه دخترم كه در امريكا زندگي ميكند شده
  .دختر م سي و دو ساله هست ،اقاي دكتر ازمايشهاي اخير كانش مقدار پروتيين در إدرار را نشان داده أيًا امكان درمان وجود دارد؟ چگونه ؟لطفا راهنمايي فرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر Morteza یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مدتی هست بعد از مصرف مواد غذایی با پروتئین بالا مثل تخم مرغ کلیه هام درد خفیفی میگیره میخواستم علت را بدانم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۹ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر کسری شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ی دختر ۴ساله دارم که از یکونیم سالگی به این بیماری مبتلا شده بیمار خانوم دکتر محکم می‌باشد تمام آزمایشات رو هم داده چیزی شکر خدا نبوده ولی برای دومین بار متاسفانه باز این بیماریش عود کرده باید چیکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر ف جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر کودکی 17 ماهه دارم که مبتلا به سندروم نفروتیک شده و حدودا سه هفته شده این روند ادامه داره
  طبق نظر دکتر دارو های مورد نظر رو مثل پردنیزولون و... بهش میدیم اما شکمش هنوز ورم داره و گاهی خیلی بزرگ میشه خواستم بگم چه جور احتیاط ها و رفتار هارو باید انجام بدم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۷ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر مجتبی چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر دخترم ۵ساله هستش والان یکهفته درگیر این بیماری هستیم آیا این بیماری درمان قطعی داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۵ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   خیلی وقتها درمان میشه به فوق تخصص نفرولوژی اطفال مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر زهره یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر من 25سالمه سه سال پیش زایمان طبیعی داشتم از بعد از زایمان مدام درگیر عفونت اداری برگشت پذیر.بودم یعنی تا زمانی ک دارم مصرف میکردم خوب بودم دارو رو ک قطع میکردم عفونتم برمی گشت یعنی خارش و سوزش و درد از پهلوها تا زیر شکم و لرز و تعریق سرد و بیحالی و حتی انقدر بی حال و جون میشم ک نفس کشیدن هم برام سخت میشه و قفسه سینم درد میگیره ولی تا دارو مصرف میکنم خیلی حالم خوبه این روند سه سال هست ک ادامه داره تا اینکه چند روز پیش رفتم پیش ی دکتر برام سونوگرافی نوشت انجام دادم گفتن مشکلی ندارم سونوگرافیم خوبه فقط باید عکس رنگی بندازم تا مشخص بشه مشکل کجاست و این رو هم خدمتتون عرض کنم ک دختر هم از بدو تولد ریفلاکس ادراری دو طرفه داشت و بعد از سه سال تازه خوب شده ب نظر شما ممکن هست من هم مثل دخترم برگشت ادرار داشته باشم یا مشکل چیز دیگه ست لطفا راهنمایی کنید ک مشکلم چیه و چکار باید انجام بدم .ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   فعلا عکس رنگی رو انجام بدین 

 • تصویر کاربر رحمان سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پدرم مبتلا به سندرم نفروتیک است الان ورم صورت ولرزش بدنش شدید شده ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   به فوق تخصص نفرولوژی مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر