علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان

علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان و مردان به چه صورت است؟ طناب اسپرم ­بر، جریان خون را به بیضه ها می رساند. هنگامی که بیضه حول این طناب پیچ می خورد، وضعیتی به وجود می آید که به آن پیچ خوردگی بیضه می گویند. این وضعیت سبب متوقف شدن جریان خون، تورم و دردی شدید و ناگهانی می شود. پیچش بیضه وضعیتی اضطراری است که باید هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام کرد. پیچش بیضه باعث نرسیدن جریان خون به بیضه می شود و در نهایت سبب مرگ بیضه و بافت های اطراف آن می شود. پیچش بیضه وضعیتی جدی، اما قابل درمان است.

پیچ خوردگی بیضه چگونه رخ می دهد؟

هر بیضه به طناب اسپرم بر ( اسپرماتیک ) و کیسه بیضه متصل است. در صورتی که بیضه حول طناب اسپرم بر که از بیضه به سمت بالا و به درون شکم می رود، بچرخد، پیچش بیضه اتفاق می افتد. این چرخش سبب پیچیده شدن طناب اسپرم شده و جریان خون را کاهش می دهد. اگر بیضه چندین بار چرخش کند، جریان خون به طور کامل متوقف شده و فورا سبب آسیب می گردد. مردانی که پیچش بیضه دارند، ممکن است صفتی را به ارث برده باشند که به یکی از بیضه ها یا هر دوی آنها، اجازه چرخش آزادانه در درون کیسه بیضه را می دهند.

پیچش بیضه

در این افراد بیضه تنها به طناب اسپرم بر متصل بوده و به کیسه بیضه متصل نمی باشد. این وضعیت کیسه بیضه ناقوسی یا بل کلاپر نام دارد. زیرا در این اختلال، بیضه مانند یک زنگوله درون کیسه بیضه حرکت می کند.

تورشن بیضه

منظور از تورشن بیضه در کودکان چیست؟ پیچ خوردگی بیضه که به نام تورشن بیضه شناخته می شود، می تواند در هر زمانی، از جمله هنگام ایستادن، خوابیدن، ورزش کردن یا نشستن رخ دهد و عامل آغازکننده خاصی در افرادی که مستعد آن هستند وجود ندارد. گاهی اوقات این اختلال توسط یک آسیب یا رشد سریع در حین بلوغ ایجاد می شود.

عوامل خطرزا در پیچش بیضه

عواملی که احتمال پیچش بیضه را بیشتر می کنند شامل موارد زیر می شوند:

سن

 پیچ خوردگی بیضه بیشتر در مردان بین ۱۰ تا ۲۵ سال رایج است. این وضعیت می تواند در هر سنی رخ دهد، اما رخداد آن در بالای ۳۰ سالگی نادر است. پیچش بیضه در حدود ۶۵% موارد در نوجوانی و بین سنین ۱۲ تا ۱۸ سالگی رخ می دهد. این وضعیت هر ۱ در ۴۰۰۰ مرد را تا قبل از سن ۲۵ سالگی تحت تاثیر قرار می دهد.

سابقه پیچ خوردگی بیضه

 اگر پیچش بیضه قبلا رخ داده باشد و بدون درمان رفع شده باشد، در صورتی که علت زمینه ای توسط جراحی رفع نشده باشد این احتمال وجود دارد که این اختلال مجددا در هر دو بیضه اتفاق بیافتد.

آب و هوا

پیچش ها گاهی، سندرم زمستان نیز نامیده می شوند. زیرا اغلب زمانی اتفاق می افتند که هوا سرد می باشد. کیسه بیضه مردی که در رخت خوابی گرم دراز کشیده است شل و آزاد است. هنگامی که او از رخت خواب خارج می شود، کیسه بیضه او در معرض هوای سردتر اتاق قرار می گیرد. اگر طناب اسپرم بر هنگامی که کیسه بیضه شل بوده چرخیده باشد، این تغییر دمای ناگهانی می تواند به دام افتادن بیضه در آن موقعیت را موجب شود، که در نتیجه آن پیچش بیضه رخ می دهد.

پیچش بیضه در نوزادان

گاهی اوقات، پیچش بیضه قبل از تولد رخ می دهد. در این موارد، پیچش بیضه به طور طبیعی نمی تواند درمان شود، در این مواقع تصحیح موقعیت بیضه به وسیله جراحی پس از تولد توصیه می شود، تا تشخیص و تصحیح پیچش در بیضه دیگر انجام شده و از مشکلات باروری در آینده جلوگیری شود. علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان ممکن است به شکل های مختلفی بروز کند.

علائم پیچ خوردگی بیضه

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که منظور از علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان و آقایان چیست؟ فردی که پیچ خوردگی بیضه را تجربه می کند، ممکن است موارد زیر را داشته باشد:

 • درد شدید یا ناگهانی در یک بیضه
 • تورم کیسه بیضه
 • وجود توده در کیسه بیضه
 • حالت تهوع
 • وجود خون در منی
 • استفراغ
 • درد شکمی
 •  درد شدید در کشاله ران

همچنین فردی که دچار پیچ خوردگی بیضه شده، ممکن است متوجه شود که یک بیضه او بالاتر از حد طبیعی قرار گرفته و یا زاویه ای نامتعارف دارد. بیضه ای که دچار پیچش شده، می تواند بزرگتر شده و ممکن است رنگ آن قرمز یا سیاه شود. علائم معمولا ناگهانی رخ می دهند با این حال در برخی موارد ممکن است پیچش در طی چند روز اتفاق افتد.  در صورت وجود علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان و مردان مراجعه کردن به اورژانس در هنگام درد شدید و ناگهانی بیضه، امری ضروری است.

پیچش بیضه

علائم و نشانه ها می توانند به وسیله عامل دیگری ایجاد شده باشند، اما درمان سریع  پیچ خوردگی بیضه می تواند از آسیب شدید و یا از دست دادن بیضه جلوگیری کند. اگر دردی شدید در بیضه بدون هیچ درمانی خود به خود رفع شد، می تواند بیضه ای باشد که پیچ خورده و دوباره بدون مداخله، از حالت پیچ خوردگی بیرون آمده است. حتی اگر بیضه پیچ خورده به صورت خود به خود، از حالت پیچ خوردگی بیرون آمد، پیگیری سریع مراقبت پزشکی ضروری است، زیرا ممکن است جهت جلوگیری از رخداد دوباره این مشکل، به جراحی نیاز باشد.

تشخیص پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه معمولا یک مورد اورژانسی بوده و تشخیص و درمان آن باید به سرعت اتفاق افتد. پزشک کیسه بیضه، بیضه ها، شکم و کشاله ران را معاینه کرده و جهت فهمیدن اینکه این مشکل ناشی از پیچش بیضه یا وضعیتی دیگر می باشد، سوالاتی درباره علائم علائم پیچ خوردگی بیضه در کودکان و مردان خواهد پرسید.

پزشک ممکن است انعکاس بیمار را با به آرامی مالش دادن یا نیشگون گرفتن بین ران و ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته، ارزیابی کند. اگر پیچش بیضه ای وجود داشته باشد، احتمالا این انعکاس رخ نخواهد داد. در صورتی که پزشک از تشخیص مطمئن نباشد، فورا با یک پزشک اورولوژیست مشورت می شود، تا از آسیب دیدن سلامت بیضه جلوگیری شود. آزمایش های پزشکی که می توانند یک تشخیص را تایید کرده یا به شناسایی مشکلی دیگر کمک کنند، شامل موارد زیر می شوند:

آزمایش خون یا ادرار

این آزمایش جهت بررسی عفونت انجام می شود.

سونوگرافی از کیسه بیضه

برای ارزیابی جریان خون، سونوگرافی از کیسه بیضه انجام می شود. کاهش جریان خون می تواند نشانه ی پیچ خوردگی باشد.

اسکن هسته ای بیضه ها

این آزمایش شامل تزریق مقادیر بسیار کم مواد پرتوزا به درون جریان خون جهت شناسایی نواحی دارای جریان خون کاهش یافته، می شود. همچنین ممکن است جراحی اکتشافی جهت شناسایی اینکه علائم به وسیله پیچش بیضه ای یا وضعیتی دیگر به وجود آمده اند، انجام شود. اگر جراحی، پیچشی را نمایان نساخت جراح ممکن است جهت جلوگیری از مشکلات آینده، بیضه را به کیسه بیضه وصل کند. اگر درد برای چندین ساعت تداوم یافت و معاینه فیزیکی بیانگر پیچش بیضه ای بود، ممکن است بدون انجام آزمایشات بیشتر جراحی صورت گیرد تا از مرگ بیضه جلوگیری شود.

عمل pcnl

درمان پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه معمولا نیاز به جراحی اورژانسی دارد. اگر ظرف مدت ۴ تا ۶ ساعت جراحی صورت گیرد، بیضه می تواند نجات یابد، اما اگر بیش از این وقت تلف شود، ممکن است آسیبی جدی به بیضه وارد شده و فرد توانایی پدر شدن را از دست بدهد. جراح پیچش طناب اسپرم بر ( اسپرماتیک ) را جهت بازگرداندن جریان خون باز می کند. باز کردن پیچش بدون جراحی گاهی اوقات امکان پذیر است، اما جراحی می تواند از رخداد دوباره آن جلوگیری به عمل آورد.

این عمل جراحی ساده بوده و کمترین حد تهاجم را دارد. عمل تورشن معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولا نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. پزشک در حین جراحی اقدامات زیر را انجام خواهد داد:

 • برشی در کیسه بیضه به وجود خواهد آورد.
 • در صورت نیاز، پیچش طناب اسپرم بر را باز خواهد کرد.
 • جهت پیشگیری از پیچش یکی از بیضه ها یا هر دوی آنها، بیضه ها را به درون کیسه بیضه بخیه خواهد زد.
 • بخیه زدن هر دو بیضه سبب می شود تا بیضه دیگر دچار پیچش نشود.

هر چه پیچ خوردگی بیضه زودتر باز شود، شانس درمان موفق بیشتر خواهد بود. پس از ۶ ساعت، آسیبی دائمی ممکن است به بیضه برسد و پس از ۱۲ ساعت ۷۵ درصد احتمال از دست دادن بیضه وجود دارد. هنگامی که بیضه از بین می رود باید برداشته شود تا از عفونت قانقاریا جلوگیری شود. پس از جراحی بیمار نیاز دارد تا از فعالیت های شدید و فعالیت های جنسی به مدت چند هفته خودداری کند.

پیچش بیضه

پیشگیری از پیچ خوردگی بیضه

داشتن بیضه هایی که توانایی چرخش و حرکت آزادانه به عقب و جلو در کیسه بیضه را دارند، صفتی ارثی می باشد. برخی مردان این صفت را داشته و برخی دیگر ندارند. تنها راه جلوگیری از چرخش بیضه برای مردان دارای این صفت، جراحی جهت متصل کردن هر دو بیضه به کیسه بیضه می باشد، تا بیضه ها نتوانند به طور آزادانه چرخش کنند. اغلب موارد پیچ خوردگی بیضه ، اگر ظرف مدت ۶ ساعت درمان شوند، نیازی به عمل برداشتن بیضه (ارکیکتومی) ندارند. هر چند که اگر بیش از ۴۸ ساعت به طول انجامند، اغلب بیماران نیاز به تخلیه بیضه آسیب دیده دارند.

پیچش در هر دو بیضه به ندرت رخ می دهد و میزان آن ۲ مورد در هر ۱۰۰ مورد می باشد. اگر بیضه تخلیه شود، به این معنی نیست که فرد نمی تواند بچه دار شود. بیضه دیگر به تنهایی قادر به تولید مقدار کافی از اسپرم جهت باروری می باشد. هر چند که، تعداد کم اسپرم در مردانی که سابقه پیچش را داشته اند دیده شده است. علاوه بر این عمل تخلیه بیضه می تواند تولید هورمون در نوزادان را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات، بیضه باقی مانده جهت جبران وضعیت پیش آمده، بزرگتر می شود. فرد باید پوشیدن لباس های محافظ در هنگام ورزش کردن و انجام دیگر فعالیت ها را برای محافظت از بیضه دوم، مد نظر قرار دهد.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام من عمل رفع انحراف آلت Pelicution رو سه روز پیش انجام دادم ودکتر حین عمل متوجه شده بود که تنگی مجرای ادرار هم دارم و الان از طریق شلنگ یه یوری بگ به من جهت خروج ادرار متصل هستش که اون شلنگ با بخیه به سر آلت من متصل شده و خیلی دردناک هستش ، قرص های ژلوفن ،فنازومکس ،زاکسیم و تولرین هم دارم استفاده میکنم و الان مشکل عمده من بلندشدن و تغییر سایز آلتم در زیر پانسمان در طول شب میباشد که وحشتناک دردناکه، با توجه به عدم دسترسی به دکتر جراحم خواستم ببینم چه قرصی میتونم استفاده کنم تا از این اتفاق حداقل در این یک هفته جلوگیری کنم ، متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   قرص دیازپام شبها بخور

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  دکتر از قسمت پایین نافم دونه های جوش مانند بیشتر شدن ولی در قسمت بالای بدنم هم هستن ولی خیلی کم
  این آبله مرغانه یا زگیل یا چیز دیگه ای
  من باید چیکار کنم باید دکتر برم یا نه
  اگه برم باید چه دکتری برم
  مرسی ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  من در 4ماهگی پسرم متوجه شدم پسرم یکی از بیضه هاش داخل کیسه نیست سونو دادیم بیضه بالا بود ولی اندازه کوچیک دکتر گفت 8ماهگی ببرمش که 8ماهگی سونو دادیم بیضه راست کاملا سالم ولی اثری ازبیضه چپ داخل لگن نبود دکتر لاپراسکوپی نوشته.ایا ممکنه بیضه داخل شکم باشه؟ممکنه بیضه سالم باشه؟اگر نباشه در اینده مشکل ناباروری براش پیش میاد؟همچنین این مورد هیچ سابقه ایی در خانواده خودم وشوهرم نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   لاپاراسکوپی باید انجام بشه 

 • تصویر کاربر یزدان جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  خواهشا جوابم را بدهید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   امکانش نیست 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  در کشاله سمت راست کمی احساس درد دارم و سر الت تناسلی یکم حساس شده و التهاب داره و یکم تب خفیف
  چند سال پیش عمل هرنی دو طرفه انجام دادم دسترسی به متخصص اورولوژی ندارم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سونوگرافی از نظر کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر صابر جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خواستم بهترین دکتر برای عمل از همدان رو بهم معرفی کنید ۵سال ازدواج کردم بچه دار هم نشدیم سنو دادم واریکوسل دارم اسپرمم صفر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   دکتر موسوی بهار 

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام، من 44 سال دارم، مدتی است که در بیضه راست و کنار بیضه راست در کشاله ران درد دارم گاهی وقت ها بعد از انزال درد دارم سونوگرافی کردم در بیضه توده خاصی دیده نشده حجم پروستاتم 35 سی سی و ابعادش 48*44*31/5 است باقیمانده ادرارم 2 سی سی
  لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم (شش ماه پیش جراحی قلب باز برای دریچه هم انجام دادم)
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد + قرص افلوکساسین ۳۰۰میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت یک ماه مصرف کنید 

 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با سلام اینجانب با توجه به حرکت کم اسپرم و واریکوسل نوع 2 باید از چه روشی برای درمان استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۳ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   هر روشی که برای جراح شما راحت تر است 

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام اقایه دکتر من 4ماهه انجام عمل واریکوسل دادام بزابار داری اقدام میکنم انجام نمیشه کیست داخل بیضه ب همان شکل هست از بین نرفته تاچه زمانی کیست بدازعمل باید وجود داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   آزمایش  اسپرم انجام بدین 

 • تصویر کاربر کاظم دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکنر من سنم ۵۳ هست ۱۵ سال پیش واریگوسل چپ عمل کردم بیضه بزرکتر از راست هست ایا مشکلی دارد میترسم لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سونوگرافی از بیضه ها انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات