پریاپیسم یا نعوظ دائم و درمان پریاپیسم در مردان

پریاپیسم به نعوظ مداومی گفته می شود که ناشی از اختلال عملکردی مکانیسم های تنظیم سفتی، سستی و تورم آلت تناسلی مردانه است. تشخیص صحیح پریاپیسم ضرورت داشته و نیازمند شناسایی علت زمینه ای است. اهداف این مقاله تعیین انواع پریاپیسم، پاتولوژی، اپیدمیولوژی و ایجاد یک راهنما جهت مدیریت موثر این بیماری است. این مطلب با توافق ۶ متخصص از ۴ کشور مختلف نوشته شده و بر روی دستور العمل های مرتبط با پریاپیسم در یک دهه اخیر تمرکز دارد.

همچنین جهت نوشتن این مقاله مطالعات مرتبط با پریاپیسم از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ مطالعه شد. با اینکه مطالعه اغلب چند موردی (case series) بوده است اما گزارش های اخیر متدولوژی جزئی تری داشته که شامل مدت پریاپیسم، علت شناسی آن و نتایج عملکرد نعوظ می شوند.

پریاپیسم چیست؟

تشخیص سریع و مدیریت مناسب پریاپیسم جهت حفظ بیماران از قرار گیری تحت مداخلات غیر موثر و به حداکثر رساندن نتایج عملکرد نعوظ آلت در آن ها ضروری است. شناخت بهتر مکانیسم های مولکولی موجود در روند بیماری زایی پریاپیسم ایسکمیک متناوب، مسیر های جدیدی را جهت مداخله پزشکی به پیش روی متخصصان باز می کند.

پریاپیسم دارای سه دسته است که شامل:

 • پریاپیسم ایسکمیک (کم جریان و وریدی)
 • پریاپیسم متناوب 
 • پریاپیسم غیر ایسکمیک (پر جریان و شریانی)

ارزیابی سریع جهت تعیین نوع پریاپیسم ضروری است زیرا رویکرد درمانی در هر کدام ممکن است متفاوت باشد. کاهش تورم پریاپیسم می تواند هدف و نتیجه اولیه هر رویکرد درمانی باشد.

پریاپیسم

علت پریاپیسم

مکانیسم زمینه ای دچار شدن این بیماران به پریاپیسم این است که گلبول های قرمز غیر طبیعی در بافت های آلت به دام افتاده و تجمع می کنند. مشورت پزشکی جهت مدیریت و پیشگیری از بروز نعوظ های طولانی مدت لازم است. مکانیسم زمینه ای دچار شدن این بیماران به پریاپیسم این است که گلبول های قرمز غیر طبیعی در بافت های آلت به دام افتاده و تجمع می کنند. مشورت پزشکی جهت مدیریت و پیشگیری از بروز نعوظ های طولانی مدت لازم است.

پریاپیسم غیر ایسکمیک که با نام پریاپیسم پر جریان نیز شناخته می شود در اثر جریان خون تنظیم نشده و نامناسب شریانی است که خون پر اکسیژن را به اجسام غاری وارد می کند. عدم تنظیم عوامل گشاد یا تنگ کننده عروقی اغلب در اثر آسیبی به وجود می آید که بر ریشه های عصبی و جریان خون رونده به نواحی تناسلی اثر گذار است. آسیب می تواند ناشی از مجموعه ای از شرایط و مشکلات باشد. همچنین، فاصله زمانی آسیب و پدیدار شدن تظاهرات بالینی بیمار می تواند از چندین روز تا چندین سال متغییر بوده و هیچ تاثیر چشم گیری بر نتایج نداشته باشد.

پریاپیسم ایسکمیک

پریاپیسم ایسکمیک ۹۵ درصد موارد این بیماری را تشکیل داده و یک اورژانس اورولوژیک همچون سندرم کمپارتمان به شمار می رود. سندرم کمپارتمان یک بیماری است که به افزایش فشار در فضا های تنگ و محدود بدن منجر شده و نیازمند یک رویکرد درمانی فوری است. هدف درمان کاهش تورم و حفظ سستی آلت تناسلی است. در حین این دوره ها یک اثر انسدادی، مانع خروج جریان خون وریدی از اجسام غاری شده، فشار در این اجسام بالا رفته، خون در حفرات بافت آلت رکود یافته و با محیط اسیدی و کم اکسیژن اطراف خود تعامل می کند.

پریاپیسم

پریاپیسم غیر ایسکمیک یا پر جریان

پریاپیسم غیر ایسکمیک که با نام پریاپیسم پر جریان نیز شناخته می شود در اثر جریان خون تنظیم نشده و نامناسب شریانی است که خون پر اکسیژن را به اجسام غاری وارد می کند. عدم تنظیم عوامل گشاد یا تنگ کننده عروقی اغلب در اثر آسیبی به وجود می آید که بر ریشه های عصبی و جریان خون رونده به نواحی تناسلی اثر گذار است. آسیب می تواند ناشی از مجموعه ای از شرایط و مشکلات باشد. همچنین، فاصله زمانی آسیب و پدیدار شدن تظاهرات بالینی بیمار می تواند از چندین روز تا چندین سال متغییر بوده و هیچ تاثیر چشم گیری بر نتایج نداشته باشد.

در این نوع برخلاف انواع دیگر، جریان خون وریدی مسدود نشده و بافت غاری در معرض خون پر اکسیژن قرار می گیرد. این نعوظ کاملا سفت نبوده، اغلب بی درد بوده و با اختلال طولانی مدت نعوظ ارتباطی ندارد.

پریاپیسم متناوب

پریاپیسم متناوب یک نوع عود کننده و مشخص از پریاپیسم ایسکمیک است که به صورت دوره های دردناکی بروز می دهد. این دوره ها می توانند کوتاه مدت و خود محدود شونده باشند. با این حال، دوره های کوتاه مدت نعوظ دردناک و ناخواسته می توانند با گذشت زمان به نوع طولانی مدت و ایسکمیک تبدیل شوند.

پریاپیسم

پریاپیسم ناشی از مصرف دارو

پریاپیسم های ناشی از مصرف دارو اغلب به عنوان یک عارضه جانبی در بسیاری از دارو های رایج و غیر مجاز بیان می شود. آگاهی از این عارضه جانبی احتمالی می تواند نتایج بیماری را در بهبود افسردگی، فشار خون بالا، اختلالات مجاری ادراری تحتانی و اختلالات بیش انعقادی بهبود بخشیده و احتمال بروز پریاپیسم را کاهش دهد. پریاپیسم همچنان چالشی بزرگ در درمان اختلالات نعوظ به شمار می رود. در حالی که تمامی رویداد های پریاپیسم ایسکمیک باید به صورت فوری مدیریت شوند، هدف اولیه پیشگیری است. درمان شامل آسپیراسیون یا شستشو با تزریق های مقلد سمپاتیک، شانت های جراحی و قرار دهی پروتز آلت می شود.

پریاپیسم غیر ایسکمیک می تواند در ابتدا به صورت محافظه کارانه مدیریت شود. هدف اولیه درمان پریاپیسم متناوب پیشگیری از بروز آن است اما دوره های حاد آن باید طبق دستور العمل پریاپیسم ایسکمیک مدیریت شوند.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 48 سالمه و توی سونوگرافی بزرگی پروستات من حدود 35 تا 40 هستش 1- چه دارویی مصرف کنم برای کوچک شدن ؟ 2- آیا گیاهان دارویی که معرفی کردید قرص یا کپسول داره ؟ اینیل fa.mazraehkar@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   اگر علایم ادراری ندارید مهم نیست 

 • تصویر کاربر ارش یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من یه بار عمل واریکوسل دوطرفه کردم الان دوبار طرف چپ عود کرده گرید دوضمن اینکه مجردم 27سالمه پزشکم کلومیفن تجویز کرده می خواستم نظر شما رو راجع به مصرف دارو در دوران مجردی و دو تا آزمایش تو یک کاغذکه براتون پیوست کردم بدونم وایا باید عمل جراحی کنم یا دارو ی خاصی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش)

   آزمایش جدید رو خوب انجام ندادی حجم اسپرم یک سی سی بوده که باید بالای ۱/۵ سی سی باید باشه 

  2. تصویر کاربر ارش شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   باسلام همه شرایط رو درست رعایت کردم حالاجدای از حجمش کلا آزمایش جدید رو چطور میبینید بعدش در حال حاضر کلومیفن مصرف کنم یا نه ممنون از پاسختون.
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   با این حجم نمیشه قضاوت کرد مجدد آزمایش نیاز است 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر دلجو پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خدمت شما عرض کنم که پسر من 13ساله شه الان حدود یکماه میشه تو هفته یا هر ده روز لخته خون میبینه باید چکار کنیم و چه دکتری ببریم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام:
  علایم : سوزش ادرار
  سونو و آزمایش را ارسال نمودم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 سال پیش)

   قرص پروترال اپاس روزی یکعدد بخور

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، حدود ۲ هفته قبل دردی در کمر و ران پا سمت چپ احساس کردم که به پای راست هم بعدا کشید و الان دردی در ران پاها ندارم ولی احساس گاهی درد خفیفی در بیضه ها احساس میکنم، که صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب شروع میشوند،گاهی اوقات درد به صورت تیر کشیدن در کلیه راست هم احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و بیضه ها و اسکروتوم و کانال اینگويینال دو طرف از نظر فتق انجام بدین 

 • تصویر کاربر ارمغان شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  با amh پایین چجوری میشه باردار شد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   اگر مرد هستید مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید

درحال دریافت اطلاعات