پریاپیسم یا نعوظ دائم و درمان پریاپیسم در مردان

پریاپیسم به نعوظ مداومی گفته می شود که ناشی از اختلال عملکردی مکانیسم های تنظیم سفتی، سستی و تورم آلت تناسلی مردانه است. تشخیص صحیح پریاپیسم ضرورت داشته و نیازمند شناسایی علت زمینه ای است.

اهداف این مقاله تعیین انواع پریاپیسم، پاتولوژی، اپیدمیولوژی و ایجاد یک راهنما جهت مدیریت موثر این بیماری است.

این مطلب با توافق ۶ متخصص از ۴ کشور مختلف نوشته شده و بر روی دستور العمل های مرتبط با پریاپیسم در یک دهه اخیر تمرکز دارد. همچنین جهت نوشتن این مقاله مطالعات مرتبط با پریاپیسم از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ مطالعه شد. با اینکه مطالعه اغلب چند موردی (case series) بوده است اما گزارش های اخیر متدولوژی جزئی تری داشته که شامل مدت پریاپیسم، علت شناسی آن و نتایج عملکرد نعوظ می شوند.

تشخیص سریع و مدیریت مناسب پریاپیسم جهت حفظ بیماران از قرار گیری تحت مداخلات غیر موثر و به حداکثر رساندن نتایج عملکرد نعوظ آلت در آن ها ضروری است.

شناخت بهتر مکانیسم های مولکولی موجود در روند بیماری زایی پریاپیسم ایسکمیک متناوب، مسیر های جدیدی را جهت مداخله پزشکی به پیش روی متخصصان باز می کند.

پریاپیسم دارای سه دسته است که شامل:

 1. پریاپیسم ایسکمیک (کم جریان و وریدی)
 2. پریاپیسم متناوب 
 3. پریاپیسم غیر ایسکمیک (پر جریان و شریانی)

ارزیابی سریع جهت تعیین نوع پریاپیسم ضروری است زیرا رویکرد درمانی در هر کدام ممکن است متفاوت باشد. کاهش تورم پریاپیسم می تواند هدف و نتیجه اولیه هر رویکرد درمانی باشد.

پریاپیسم

علت پریاپیسم

مکانیسم زمینه ای دچار شدن این بیماران به پریاپیسم این است که گلبول های قرمز غیر طبیعی در بافت های آلت به دام افتاده و تجمع می کنند. مشورت پزشکی جهت مدیریت و پیشگیری از بروز نعوظ های طولانی مدت لازم است.

مکانیسم زمینه ای دچار شدن این بیماران به پریاپیسم این است که گلبول های قرمز غیر طبیعی در بافت های آلت به دام افتاده و تجمع می کنند. مشورت پزشکی جهت مدیریت و پیشگیری از بروز نعوظ های طولانی مدت لازم است.

پریاپیسم غیر ایسکمیک که با نام پریاپیسم پر جریان نیز شناخته می شود در اثر جریان خون تنظیم نشده و نامناسب شریانی است که خون پر اکسیژن را به اجسام غاری وارد می کند. عدم تنظیم عوامل گشاد یا تنگ کننده عروقی اغلب در اثر آسیبی به وجود می آید که بر ریشه های عصبی و جریان خون رونده به نواحی تناسلی اثر گذار است. آسیب می تواند ناشی از مجموعه ای از شرایط و مشکلات باشد. همچنین، فاصله زمانی آسیب و پدیدار شدن تظاهرات بالینی بیمار می تواند از چندین روز تا چندین سال متغییر بوده و هیچ تاثیر چشم گیری بر نتایج نداشته باشد.

پریاپیسم ایسکمیک

پریاپیسم ایسکمیک ۹۵ درصد موارد این بیماری را تشکیل داده و یک اورژانس اورولوژیک همچون سندرم کمپارتمان به شمار می رود. سندرم کمپارتمان یک بیماری است که به افزایش فشار در فضا های تنگ و محدود بدن منجر شده و نیازمند یک رویکرد درمانی فوری است.

هدف درمان کاهش تورم و حفظ سستی آلت تناسلی است. در حین این دوره ها یک اثر انسدادی، مانع خروج جریان خون وریدی از اجسام غاری شده، فشار در این اجسام بالا رفته، خون در حفرات بافت آلت رکود یافته و با محیط اسیدی و کم اکسیژن اطراف خود تعامل می کند.

پریاپیسم

پریاپیسم غیر ایسکمیک یا پر جریان

پریاپیسم غیر ایسکمیک که با نام پریاپیسم پر جریان نیز شناخته می شود در اثر جریان خون تنظیم نشده و نامناسب شریانی است که خون پر اکسیژن را به اجسام غاری وارد می کند. عدم تنظیم عوامل گشاد یا تنگ کننده عروقی اغلب در اثر آسیبی به وجود می آید که بر ریشه های عصبی و جریان خون رونده به نواحی تناسلی اثر گذار است.

آسیب می تواند ناشی از مجموعه ای از شرایط و مشکلات باشد. همچنین، فاصله زمانی آسیب و پدیدار شدن تظاهرات بالینی بیمار می تواند از چندین روز تا چندین سال متغییر بوده و هیچ تاثیر چشم گیری بر نتایج نداشته باشد.

در این نوع برخلاف انواع دیگر، جریان خون وریدی مسدود نشده و بافت غاری در معرض خون پر اکسیژن قرار می گیرد. این نعوظ کاملا سفت نبوده، اغلب بی درد بوده و با اختلال طولانی مدت نعوظ ارتباطی ندارد.

پریاپیسم متناوب

پریاپیسم متناوب یک نوع عود کننده و مشخص از پریاپیسم ایسکمیک است که به صورت دوره های دردناکی بروز می دهد. این دوره ها می توانند کوتاه مدت و خود محدود شونده باشند. با این حال، دوره های کوتاه مدت نعوظ دردناک و ناخواسته می توانند با گذشت زمان به نوع طولانی مدت و ایسکمیک تبدیل شوند.

پریاپیسم

پریاپیسم ناشی از مصرف دارو

پریاپیسم های ناشی از مصرف دارو اغلب به عنوان یک عارضه جانبی در بسیاری از دارو های رایج و غیر مجاز بیان می شود. آگاهی از این عارضه جانبی احتمالی می تواند نتایج بیماری را در بهبود افسردگی، فشار خون بالا، اختلالات مجاری ادراری تحتانی و اختلالات بیش انعقادی بهبود بخشیده و احتمال بروز پریاپیسم را کاهش دهد.

پریاپیسم همچنان چالشی بزرگ در درمان اختلالات نعوظ به شمار می رود. در حالی که تمامی رویداد های پریاپیسم ایسکمیک باید به صورت فوری مدیریت شوند، هدف اولیه پیشگیری است. درمان شامل آسپیراسیون یا شستشو با تزریق های مقلد سمپاتیک، شانت های جراحی و قرار دهی پروتز آلت می شود.

پریاپیسم غیر ایسکمیک می تواند در ابتدا به صورت محافظه کارانه مدیریت شود. هدف اولیه درمان پریاپیسم متناوب پیشگیری از بروز آن است اما دوره های حاد آن باید طبق دستور العمل پریاپیسم ایسکمیک مدیریت شوند.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر،من دچار پریاپیسم طولانی شده بودم،که منجر به عمل جراحی،و شنت گذاری شده،الان هم یک ماه پیش به بستن وریدی رفته بودم،ولی همچنان مشکل نعوظ دارم،غیر از پروتز چه راهکاری هست که امتحان کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   وکیوم 

 • تصویر کاربر کاربر پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 13 سال سن دارم سابقه خود ارضایی داشتم با مواد شوینده و الان سر آلتم حالت یه خطوطی هست و بنظرم خشک شده ، راه درمان چیه؟ و ایا باید به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   چرب کن 

  2. تصویر کاربر کاربر چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   چطوری چرب کنم؟ و ایا عواقب جدی هم داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   با وازلین -نه 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر fds دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  d
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   سوال مشخص نیست 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من بیضه ی چپم کمی بزرگ و سفت بود و یک برجستگی روی بیضم بالای اپدیدیم داشتم فرمودید برم سونگرافی رفتم گفت سالمه جوابشو براتون بارگذاری کردم دو تا سوال داشتم ۱.به نظرتوت همه چیز سالمه ۲.کل سونوگرافی ۵دقیقه طول کشید و کیسه بیضم سفت بود یعنی مثل وقتی هوا سرد میشه بیضه میره تو بدن سونوگرافی دزست بوده اینم سوال دومم خیلی خیلی ممنونم که به فکر مردم هستید
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   عکس گزارش
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   عکس خود سونو
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   خوبه نگران نباش 

  4. تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر خیلی ممنونم خیلی ممنونم که بدون چشم داشت به مردم خدمت میکنید ممنونم ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 ماه پیش)

   در خدمتم 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير جناب دكتر
  پدر من ٧٦ سالش هس الان حدود چند ماهى ميشه ك تكرر ادرار شديد و عدم كنترل ادرار گرفته ، سال ٩٤ ضربه به سرش خورد و شروع آلزايمرش شد ، الان هم آلت تناسليش به شدت متورم و زخمه ، ميخواستم بدونم اين عدم كنترل ادرار مربوط به پروستاتش ميشه يا خير
  الان هم پوشكش ميكنيم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 2 ماه پیش)

   باید نوار مثانه بگیرید تا مشخص بشه از مغز هست یا پروستات 

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، من حدود ۶ ماه درد خفیف تو بیضه چپم و همچنین کشاله رانم حس میکردم که تازگی ها شدت درد بیشتر شد علائمی مثل قرمزی هم داشتم، رفتم دکتر آزمایش سونوگرافی دادم گفتن تو بیضه چپت بالای بیضه یه کیست اپیدیمال هست و همچنین واریکوسل خفیف، سوال من اینجاس که من پشت و زیر بیضه چپم احساس درد و وجود زائده میکنم، وقتی زیر بیضه چپم و متمایل به پشت دست میزنم درد میگیره و زائده رو حس میکنم انگار که لوله اپیدیدیم هست و ورم کرده، توی سونوگرافی گفتن مشکل بوجود اومده بالای بیضه هست ولی من زیر بیضه زائده و درد رو حس میکنم، امکان اشتباه تو سونوگرافی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  من یکبار عمل واریکوسل انجام دادم بعد ۳ سال عود کرده دوباره میخوام عمل کنم.دفعه قبل کاملا اسپرمم سالم شد میخواستم ببینم ایندفعه هم سالم میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)

   نمیشه گفت

 • تصویر کاربر یه جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما و تشکر از شما آقای دکتر به خاطر این امکانی که فراهم کردید تا مردم سوالات پزشکی شون رو بتونن رایگان ازتون بپرسن بر خلاف برخی دکتر های دیگه که واسه یه سوال ساده پول یه ویزیت رو میگیرن اجرتون با خدا
  بنده سه تا سوال داشتم اگه جوابش رو بدید ممنون میشم چون ذهنم رو بد جوری مشغول کرده

  1:)  آیا امکان داره که مردی بدون بیماری خاصی  در عرض ۵ روز یهویی به واریکوسل دچار بشه یا واریکوسلش بعد از گذشت یک سال و نه ماه بعد از عمل  یهویی عود پیدا کنه بدون این که مشکل خاصی چه از لحاظ روحی و روانی و چه از لحاظ جسمی براش تو این ۵ روز اتفاق نیافتاده باشه ؟ در ضمن هیچ گونه علائم مربوط به واریکوسل رو قبل از این ۵ روز اصلا نداشته باشه الان هم هیچ گونه علائم خاصی نداره به جز این که حس کنه حجم مایع منی کم شده و جهشش هم کم شده ؟

  2 :) آیا التهاب سایکولوژیک پروستات که سه ماه و ده روز هست که بهش دچار هستم و زیر نظر دکتر ارولوژی هستم ، باعث ناباروری میشه ؟

  3 :) آیا ارتباطی بین فاصله زمانی دو انزال و حجم مایع منی و جهش مایع منی  و لذت حاصل از انزال وجود داره ؟
  1. تصویر کاربر یه جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   البته یادم رفت آقای دکتر که بگم من ۲۴ سال سن دارم و قدم ۱۸۴ و وزنم ۱۳۵ و کم تحرک هستم
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)

   ۱- عود واریکوسل به مرور ایجاد میشه ولی شما ممکنه ی دفعه متوجه اش شدی ۲-اگر باکتری علتش باشه ممکنه ۳-بله ارتباط مستقیم وجود داره 

  3. تصویر کاربر یه جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)
   یکییم این که نمیدونم من دچار اختلال خود بیمار پنداری شدم فکر کنم چون هر روز یه مسئله ای ذهنم رو مشغول میکنه یه روز مثلا فکر میکنم نکنه عقیم باشم ، یه روزی فکر میکنم نکنه اختلال نعوظ دارم، امروزم فکر میکردم نکنه واریکوسل دارم
   واسه همین این سوال رو مطرح کردم
   درکل از لحاظ علمی امکان نداره که یه مرد جوان یهویی تو عرض ۵ روز دچار واریکوسل بشه ؟ لطفا جواب این دو سطر آخر رو بدید
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)

   خیر 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیررضا پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  اقا دکتر من بعد تحریک جنسی بیضه هام درد میگیره چیکار کنم که الان دردش خوب بشه.امونمو بریده
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۴ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)

   باید منی تخلیه بشه 

 • تصویر کاربر Hadi شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام ٣٢ سالمه سابقه سنگ كليه دارم و معمولا وقتي سنگ دارم ادارم بد مياد و دوشاخه ميشه الان چند ماهي هست سنگو به اندازه ٦ ميل دفع كردم ولي ادرارم همچنان دوشاخه هست ميخواستم ببينم مشكل از پروستات هست
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 ماه پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری و پروستات انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر