پریاپیسم یا نعوظ دائم و درمان پریاپیسم در مردان

پریاپیسم به نعوظ مداومی گفته می شود که ناشی از اختلال عملکردی مکانیسم های تنظیم سفتی، سستی و تورم آلت تناسلی مردانه است. تشخیص صحیح پریاپیسم ضرورت داشته و نیازمند شناسایی علت زمینه ای است. اهداف این مقاله تعیین انواع پریاپیسم، پاتولوژی، اپیدمیولوژی و ایجاد یک راهنما جهت مدیریت موثر این بیماری است. این مطلب با توافق ۶ متخصص از ۴ کشور مختلف نوشته شده و بر روی دستور العمل های مرتبط با پریاپیسم در یک دهه اخیر تمرکز دارد.

همچنین جهت نوشتن این مقاله مطالعات مرتبط با پریاپیسم از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ مطالعه شد. با اینکه مطالعه اغلب چند موردی (case series) بوده است اما گزارش های اخیر متدولوژی جزئی تری داشته که شامل مدت پریاپیسم، علت شناسی آن و نتایج عملکرد نعوظ می شوند.

تشخیص سریع و مدیریت مناسب پریاپیسم جهت حفظ بیماران از قرار گیری تحت مداخلات غیر موثر و به حداکثر رساندن نتایج عملکرد نعوظ آلت در آن ها ضروری است. شناخت بهتر مکانیسم های مولکولی موجود در روند بیماری زایی پریاپیسم ایسکمیک متناوب، مسیر های جدیدی را جهت مداخله پزشکی به پیش روی متخصصان باز می کند.

پریاپیسم دارای سه دسته است که شامل:

 • پریاپیسم ایسکمیک (کم جریان و وریدی)
 • پریاپیسم متناوب 
 • پریاپیسم غیر ایسکمیک (پر جریان و شریانی)

ارزیابی سریع جهت تعیین نوع پریاپیسم ضروری است زیرا رویکرد درمانی در هر کدام ممکن است متفاوت باشد. کاهش تورم پریاپیسم می تواند هدف و نتیجه اولیه هر رویکرد درمانی باشد.

پریاپیسم

علت پریاپیسم

مکانیسم زمینه ای دچار شدن این بیماران به پریاپیسم این است که گلبول های قرمز غیر طبیعی در بافت های آلت به دام افتاده و تجمع می کنند. مشورت پزشکی جهت مدیریت و پیشگیری از بروز نعوظ های طولانی مدت لازم است. مکانیسم زمینه ای دچار شدن این بیماران به پریاپیسم این است که گلبول های قرمز غیر طبیعی در بافت های آلت به دام افتاده و تجمع می کنند. مشورت پزشکی جهت مدیریت و پیشگیری از بروز نعوظ های طولانی مدت لازم است.

پریاپیسم غیر ایسکمیک که با نام پریاپیسم پر جریان نیز شناخته می شود در اثر جریان خون تنظیم نشده و نامناسب شریانی است که خون پر اکسیژن را به اجسام غاری وارد می کند. عدم تنظیم عوامل گشاد یا تنگ کننده عروقی اغلب در اثر آسیبی به وجود می آید که بر ریشه های عصبی و جریان خون رونده به نواحی تناسلی اثر گذار است. آسیب می تواند ناشی از مجموعه ای از شرایط و مشکلات باشد. همچنین، فاصله زمانی آسیب و پدیدار شدن تظاهرات بالینی بیمار می تواند از چندین روز تا چندین سال متغییر بوده و هیچ تاثیر چشم گیری بر نتایج نداشته باشد.

پریاپیسم ایسکمیک

پریاپیسم ایسکمیک ۹۵ درصد موارد این بیماری را تشکیل داده و یک اورژانس اورولوژیک همچون سندرم کمپارتمان به شمار می رود. سندرم کمپارتمان یک بیماری است که به افزایش فشار در فضا های تنگ و محدود بدن منجر شده و نیازمند یک رویکرد درمانی فوری است. هدف درمان کاهش تورم و حفظ سستی آلت تناسلی است. در حین این دوره ها یک اثر انسدادی، مانع خروج جریان خون وریدی از اجسام غاری شده، فشار در این اجسام بالا رفته، خون در حفرات بافت آلت رکود یافته و با محیط اسیدی و کم اکسیژن اطراف خود تعامل می کند.

پریاپیسم

پریاپیسم غیر ایسکمیک یا پر جریان

پریاپیسم غیر ایسکمیک که با نام پریاپیسم پر جریان نیز شناخته می شود در اثر جریان خون تنظیم نشده و نامناسب شریانی است که خون پر اکسیژن را به اجسام غاری وارد می کند. عدم تنظیم عوامل گشاد یا تنگ کننده عروقی اغلب در اثر آسیبی به وجود می آید که بر ریشه های عصبی و جریان خون رونده به نواحی تناسلی اثر گذار است. آسیب می تواند ناشی از مجموعه ای از شرایط و مشکلات باشد. همچنین، فاصله زمانی آسیب و پدیدار شدن تظاهرات بالینی بیمار می تواند از چندین روز تا چندین سال متغییر بوده و هیچ تاثیر چشم گیری بر نتایج نداشته باشد.

در این نوع برخلاف انواع دیگر، جریان خون وریدی مسدود نشده و بافت غاری در معرض خون پر اکسیژن قرار می گیرد. این نعوظ کاملا سفت نبوده، اغلب بی درد بوده و با اختلال طولانی مدت نعوظ ارتباطی ندارد.

پریاپیسم متناوب

پریاپیسم متناوب یک نوع عود کننده و مشخص از پریاپیسم ایسکمیک است که به صورت دوره های دردناکی بروز می دهد. این دوره ها می توانند کوتاه مدت و خود محدود شونده باشند. با این حال، دوره های کوتاه مدت نعوظ دردناک و ناخواسته می توانند با گذشت زمان به نوع طولانی مدت و ایسکمیک تبدیل شوند.

پریاپیسم

پریاپیسم ناشی از مصرف دارو

پریاپیسم های ناشی از مصرف دارو اغلب به عنوان یک عارضه جانبی در بسیاری از دارو های رایج و غیر مجاز بیان می شود. آگاهی از این عارضه جانبی احتمالی می تواند نتایج بیماری را در بهبود افسردگی، فشار خون بالا، اختلالات مجاری ادراری تحتانی و اختلالات بیش انعقادی بهبود بخشیده و احتمال بروز پریاپیسم را کاهش دهد. پریاپیسم همچنان چالشی بزرگ در درمان اختلالات نعوظ به شمار می رود. در حالی که تمامی رویداد های پریاپیسم ایسکمیک باید به صورت فوری مدیریت شوند، هدف اولیه پیشگیری است. درمان شامل آسپیراسیون یا شستشو با تزریق های مقلد سمپاتیک، شانت های جراحی و قرار دهی پروتز آلت می شود.

پریاپیسم غیر ایسکمیک می تواند در ابتدا به صورت محافظه کارانه مدیریت شود. هدف اولیه درمان پریاپیسم متناوب پیشگیری از بروز آن است اما دوره های حاد آن باید طبق دستور العمل پریاپیسم ایسکمیک مدیریت شوند.

 

دکتر رضا ولی پور ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر D.KH دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من مدتی هست تو رابطه با همسرم دوچار مشکل هستم میل به ارتباط ندارم و خیلی زود میشم واینکه سفت نمیشه ۵۵سالمم هست وهیچ چیزی مصرف نمیکنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   مراجعه حضوری یا ویزیت آنلاین داشته باشید 

 • تصویر کاربر ممد جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام پیرو سوال شماره ۱۷۴۵۰ فشارخون،چربی خون هم دارم که شکر خدا با دارو کنترل شده وهر ساله جهت چک آپ وبررسی قلب وچشم مراجعه دارم آدرس ایمیل [email protected] وزن ۱۱۲وقد ۱۷۲ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   باید از اون آمپول استفاده کنید 

 • تصویر کاربر ممد جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باسلام من ۶۲ سالمه ودر۵۳ سالگی ازدواج کردم ومتوجه شدم نعوظ ندارم نه صبحگاهی ونه شبانه طبق تجویز ازقرصerecto 100وcialis 20استفاده کردم تاثیر نداشتند مجددا پزشک دیگری آمپول تزریقی داخل آلت تجویز کردم که حقیقتا ترسیدم استفاده کنم چون ممکنه بعد ۴ ساعت از نعوظ در نیاد حال یک دستگاه وکیوم خریدم که الت را بزرگ می کنه و سفت نمی کنه ،البته دستگاه برای نعوظ و حلقه فشاری دا ره ضمنا تاکنون هیچ رابطه جنسی نداشته ام لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)

   باید از اون آمپول استفاده کنید 

 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام،وقت بخیر،من دچار پریاپیسم طولانی شده بودم،که منجر به عمل جراحی،و شنت گذاری شده،الان هم یک ماه پیش به بستن وریدی رفته بودم،ولی همچنان مشکل نعوظ دارم،غیر از پروتز چه راهکاری هست که امتحان کنم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   وکیوم 

 • تصویر کاربر کاربر پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 13 سال سن دارم سابقه خود ارضایی داشتم با مواد شوینده و الان سر آلتم حالت یه خطوطی هست و بنظرم خشک شده ، راه درمان چیه؟ و ایا باید به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   چرب کن 

  2. تصویر کاربر کاربر چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)
   چطوری چرب کنم؟ و ایا عواقب جدی هم داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   با وازلین -نه 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر fds دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  d
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱۳ اردیبهشت ۰( 4 ماه پیش)

   سوال مشخص نیست 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من بیضه ی چپم کمی بزرگ و سفت بود و یک برجستگی روی بیضم بالای اپدیدیم داشتم فرمودید برم سونگرافی رفتم گفت سالمه جوابشو براتون بارگذاری کردم دو تا سوال داشتم ۱.به نظرتوت همه چیز سالمه ۲.کل سونوگرافی ۵دقیقه طول کشید و کیسه بیضم سفت بود یعنی مثل وقتی هوا سرد میشه بیضه میره تو بدن سونوگرافی دزست بوده اینم سوال دومم خیلی خیلی ممنونم که به فکر مردم هستید
  1. تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   عکس گزارش
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   عکس خود سونو
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   خوبه نگران نباش 

  4. تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   اقای دکتر خیلی ممنونم خیلی ممنونم که بدون چشم داشت به مردم خدمت میکنید ممنونم ممنون
  5. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)

   در خدمتم 

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخير جناب دكتر
  پدر من ٧٦ سالش هس الان حدود چند ماهى ميشه ك تكرر ادرار شديد و عدم كنترل ادرار گرفته ، سال ٩٤ ضربه به سرش خورد و شروع آلزايمرش شد ، الان هم آلت تناسليش به شدت متورم و زخمه ، ميخواستم بدونم اين عدم كنترل ادرار مربوط به پروستاتش ميشه يا خير
  الان هم پوشكش ميكنيم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   باید نوار مثانه بگیرید تا مشخص بشه از مغز هست یا پروستات 

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، من حدود ۶ ماه درد خفیف تو بیضه چپم و همچنین کشاله رانم حس میکردم که تازگی ها شدت درد بیشتر شد علائمی مثل قرمزی هم داشتم، رفتم دکتر آزمایش سونوگرافی دادم گفتن تو بیضه چپت بالای بیضه یه کیست اپیدیمال هست و همچنین واریکوسل خفیف، سوال من اینجاس که من پشت و زیر بیضه چپم احساس درد و وجود زائده میکنم، وقتی زیر بیضه چپم و متمایل به پشت دست میزنم درد میگیره و زائده رو حس میکنم انگار که لوله اپیدیدیم هست و ورم کرده، توی سونوگرافی گفتن مشکل بوجود اومده بالای بیضه هست ولی من زیر بیضه زائده و درد رو حس میکنم، امکان اشتباه تو سونوگرافی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 5 ماه پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه داشته باشید 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  من یکبار عمل واریکوسل انجام دادم بعد ۳ سال عود کرده دوباره میخوام عمل کنم.دفعه قبل کاملا اسپرمم سالم شد میخواستم ببینم ایندفعه هم سالم میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 6 ماه پیش)

   نمیشه گفت

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر