درباره سیستوسکوپی یا آندوسکوپی مثانه چه میدانید؟

سیستوسکوپی که به آن سیستورتروسکوپی نیز گفته می شود، یک روش تشخیصی است که به پزشک اجازه می دهد دستگاه ادراری را مستقیماً معاینه کند.

سیستوسکوپی در مواردی که پزشک به وجود اختلالی در دستگاه ادراری مشکوک باشد، از جمله مشکلات ساختاری که می تواند منجر به انسداد جریان ادرار یا برگشت ادرار شود، ممکن است تجویز شود. در صورت عدم درمان، مشکلات ساختاری ممکن است منجر به بروز عوارض جدی شوند. سیستوسکوپی همچنین پس از جراحی زنان، در نزدیکی مثانه برای بررسی وضعیت بخیه ها و دستگاه های حمایتی استفاده می گردد.

سیستوسکوپی یا آندوسکوپی مثانه چگونه است؟

یک لوله بلند، انعطاف پذیر و دارای چراغ به نام سیستوسکوپ در مجرای ادرار قرار می گیرد (مجرایی که ادرار از طریق آن از بدن دفع می گردد) و در مثانه پیش می رود. سیستوسکوپ علاوه بر نمایش مجرای ادرار داخلی و مثانه، این امکان را به پزشک می دهد تا با کمک ابزارهای جراحی، به این ساختارها دسترسی داشته و تزریق آب و ساکشن (مکش) انجام دهد.

متخصص اورولوژی همچنین می تواند با استفاده از سیستوسکوپ موادی را به مثانه تزریق کند. در سیستوسکوپی، پزشک ممکن است بخشی از بافت آن ناحیه را برای معاینه بیشتر (بیوپسی) برداشته و احتمالاً هر مشکلی را که ممکن است تشخیص داده شود، درمان کند. از سیستوسکوپ می توان برای تزریق محلول سالین یا آب به مثانه نیز استفاده کرد.

سیستوسکوپی یا آندوسکوپی مثانه

تجربه سیستوسکوپی (آندوسکوپی مثانه)

سیستوسکوپی ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از اقدامات مختص بستری در بیمارستان انجام شود. بسته به شرایط شما و اقدامات پزشک، ممکن است روش های انجام آن متفاوت باشد. به طور کلی، سیستوسکوپی اینگونه انجام می شود:

سیستوسکوپی یا آندوسکوپی مثانه

دلایل تجویز آزمایش ادرار چیست؟

آیا آندوسکوپی مثانه خطرناک است؟

مانند هر روش تهاجمی دیگری، سیستوسکوپی نیز ممکن است عوارضی داشته باشد. از عوارض مربوط به سیستوسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • احتباس ادرار
 • سوراخ شدن مثانه

بعد از عمل سیستوسکپی مثانه

در صورت استفاده از داروی آرامبخش یا بیهوشی، ممکن است شما را برای معاینات بیشتر به اتاق ریکاوری ببرند. روند بهبودی شما بسته به نوع آرام بخشی که دریافت می کنید، متفاوت خواهد بود.

برای کمک به تسکین ناراحتی ادراری، قرار گرفتن در وان حمام گرم توصیه می شود. همچنین ممکن است بعد از عمل، برای مدتی متوجه وجود خون در ادرار شوید. مقدار خون به تدریج طی یک تا دو روز کاهش می یابد. برای بهبود هرگونه درد و ناراحتی مطابق توصیه پزشک از مسکن استفاده کنید.

از شما خواسته می شورد تا مایعات بیشتری مصرف کنید تا ادرار را رقیق کرده و بروز ناراحتی ادراری مانند سوزش را کاهش دهد. مقداری سوزش ادرار بعد از عمل طبیعی است اما باید با گذشت زمان کاهش یابد.

علل و درمان سوزش ادرار چیست؟

آسپرین یا داروهای مسکن دیگر ممکن است احتمال بروز خونریزی را افزایش دهد. حتما فقط داروهایی را که پزشک توصیه کرده است، مصرف کنید.

ممکن است بعد از عمل آنتی بیوتیک برایتان تجویز گردد. حتما آنتی بیوتیک را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. درصورت بروز هر یک از علائم زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تب و/یا لرز
 • تکرر ادرار
 • عدم توانایی در ادرار کردن
 • درد پایین کمر
 • ادامه یافتن سوزش ادرار یا وجود خون در ادرار

فیلم سیستوسکپی مثانه یا آندوسکوپی از مثانه

چه وقت متخصص ارولوژی سیستوسکوپی تجویز می کند؟

سیستوسکوپی (sis-TOS-kuh-pee) روشی است که به متخصص اورولوژی اجازه می دهد تا داخل مثانه و مجرای ادرار را با جزئیات مشاهده کند.

این کار اغلب برای یافتن دلایل وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، عفونت های مکرر مجاری ادراری، تنگی مجرای ادرار یا هرگونه ناهنجاری مثانه و مخاط آن استفاده می شود.

آیا بعد از آندوسکوپی مثانه به کاتتر نیاز خواهم داشت؟

به دلایل مختلف، احتباس ادرار (عدم توانایی در ادرار کردن) می تواند پس از سیستوسکوپی رخ دهد. به طور کلی برای تخلیه مثانه نیاز به قرار دادن کاتتر هست. تورم ناشی از عمل می تواند جریان ادرار را مسدود کند.

بعد از آندوسکوپی مثانه به کاتتر نیاز خواهم داشت

آمادگی قبل از سیستوسکوپی مثانه

قبل از سیستوسکوپی انعطاف پذیر معمولاً می توانید مانند قبل بخورید و بنوشید. قبل از شروع سیستوسکوپی، از شما خواسته می شود از کمر به پایین لباس خود را در بیاورید و لباس بیمارستان را بپوشید.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود تا درون ظرفی کوچک ادرار کنید تا از نظر وجود عفونت مورد آزمایش قرار بگیرد. در صورت مشاهده عفونت ادراری ممکن است انجام این کار به تأخیر بیفتد.

مراقبت های بعد از سیستوسکوپی

پس از سیستوسکوپی سخت: یک یا دو روز در خانه استراحت کنید ممکن است لازم باشد چند روز کار نکنید. حتما از کسی بخواهید تا در ۲۴ ساعت اول در کنار شما بماند. حداقل برای ۲۴ ساعت مصرف الکل و رانندگی را کنار بگذارید.

هزینه سیستوسکوپی ۱۴۰۲

طبق تعرفه سال ۱۴۰۲ هزینه عمل با جدیدترین دستگاه سیستوسکوپی توسط دکتر متخصص اورولوژی و مثانه با بیمه تکمیلی و پایه حدود. ۱/۵ میلیون تومان می باشد.

و هزینه ی عمل بدونه بیمه و آزاد بین ۵ الی ۶ میلیون تومان متغیر است. قابل ذکر است تمامی مراحل توسط پزشک متخصص انجام می شود.

اورتروسکوپی چیست؟

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شمیم یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشی خدمت شما دکتر ولی پور
  دکتر ولی پور من درکلیه راست سنگ دارم وکلیه چپ هیدرونفروز خفیف دارم وسنگ داخل مثانه ام گیر کرده وبرایم ایجاد درد کرده است ومن گفت که باید مثانه ام گشاد کنم تا تو بتوانی سنگ مثانه رو دفع کنی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   مدارکتان را باید ببینم 

 • تصویر کاربر علی جمعه ۶ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  ببخشید یه سوال داشتم، تنگی مجرا باعث عفونت مجرا و ریزش خود به خود ادرار میشه خیلی ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۶ فروردین ۰( 3 سال پیش)

   بله

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده جوانی ۲۶ ساله سالم
  مجرد چند مدتی دچار نگرانی شدیدی به علت مشکل در رقیق بودن اسپرم و پرتاپ نشدن اسپرم باعث ناباروری میشود؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   آزمایش اسپرم انجام بده

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 268 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین بنده چن روزیه احساس دفع ادرار رو حس میکنم ندارم یا اگ دارم خیلی دیر به دیر هست و خلاصه حس میکنم یه اختلالی پیش اومده تو روند احساس دفع ادرارم.خواستم بدونم چیکار باید بکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار 

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  مادرم بخاطر درد پهلو و شکم و کمر سونو و اسکن دادن و ازمایش ادرار که خون دیده شده حتما باید سیستوسکپی انجام شود؟ هزینه سیستوسکپی لطف میفرمایید ؟ و اینکه امکان وقت هست برای هفته اینده؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۹ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)

   بله سیستوسکوپی نیازه بله امکانش برای هفته جاری هست مراجعه حضوری جهت بررسی مدارک و وقت دهی برای سیستوسکوپی داشته باشید 

درحال دریافت اطلاعات