درباره سیستوسکوپی یا آندوسکوپی مثانه چه میدانید؟

سیستوسکوپی که به آن سیستورتروسکوپی نیز گفته می شود، یک روش تشخیصی است که به پزشک اجازه می دهد دستگاه ادراری را مستقیماً معاینه کند.

سیستوسکوپی در مواردی که پزشک به وجود اختلالی در دستگاه ادراری مشکوک باشد، از جمله مشکلات ساختاری که می تواند منجر به انسداد جریان ادرار یا برگشت ادرار شود، ممکن است تجویز شود. در صورت عدم درمان، مشکلات ساختاری ممکن است منجر به بروز عوارض جدی شوند. سیستوسکوپی همچنین پس از جراحی زنان، در نزدیکی مثانه برای بررسی وضعیت بخیه ها و دستگاه های حمایتی استفاده می گردد.

سیستوسکوپی یا آندوسکوپی مثانه چگونه است؟

یک لوله بلند، انعطاف پذیر و دارای چراغ به نام سیستوسکوپ در مجرای ادرار قرار می گیرد (مجرایی که ادرار از طریق آن از بدن دفع می گردد) و در مثانه پیش می رود. سیستوسکوپ علاوه بر نمایش مجرای ادرار داخلی و مثانه، این امکان را به پزشک می دهد تا با کمک ابزارهای جراحی، به این ساختارها دسترسی داشته و تزریق آب و ساکشن (مکش) انجام دهد.

متخصص اورولوژی همچنین می تواند با استفاده از سیستوسکوپ موادی را به مثانه تزریق کند. در سیستوسکوپی، پزشک ممکن است بخشی از بافت آن ناحیه را برای معاینه بیشتر (بیوپسی) برداشته و احتمالاً هر مشکلی را که ممکن است تشخیص داده شود، درمان کند. از سیستوسکوپ می توان برای تزریق محلول سالین یا آب به مثانه نیز استفاده کرد.

سیستوسکوپی یا آندوسکوپی مثانه

تجربه سیستوسکوپی (آندوسکوپی مثانه)

سیستوسکوپی ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از اقدامات مختص بستری در بیمارستان انجام شود. بسته به شرایط شما و اقدامات پزشک، ممکن است روش های انجام آن متفاوت باشد. به طور کلی، سیستوسکوپی اینگونه انجام می شود:

سیستوسکوپی یا آندوسکوپی مثانه

دلایل تجویز آزمایش ادرار چیست؟

آیا آندوسکوپی مثانه خطرناک است؟

مانند هر روش تهاجمی دیگری، سیستوسکوپی نیز ممکن است عوارضی داشته باشد. از عوارض مربوط به سیستوسکوپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • احتباس ادرار
 • سوراخ شدن مثانه

بعد از عمل سیستوسکپی مثانه

در صورت استفاده از داروی آرامبخش یا بیهوشی، ممکن است شما را برای معاینات بیشتر به اتاق ریکاوری ببرند. روند بهبودی شما بسته به نوع آرام بخشی که دریافت می کنید، متفاوت خواهد بود.

برای کمک به تسکین ناراحتی ادراری، قرار گرفتن در وان حمام گرم توصیه می شود. همچنین ممکن است بعد از عمل، برای مدتی متوجه وجود خون در ادرار شوید. مقدار خون به تدریج طی یک تا دو روز کاهش می یابد. برای بهبود هرگونه درد و ناراحتی مطابق توصیه پزشک از مسکن استفاده کنید.

از شما خواسته می شورد تا مایعات بیشتری مصرف کنید تا ادرار را رقیق کرده و بروز ناراحتی ادراری مانند سوزش را کاهش دهد. مقداری سوزش ادرار بعد از عمل طبیعی است اما باید با گذشت زمان کاهش یابد.

علل و درمان سوزش ادرار چیست؟

آسپرین یا داروهای مسکن دیگر ممکن است احتمال بروز خونریزی را افزایش دهد. حتما فقط داروهایی را که پزشک توصیه کرده است، مصرف کنید.

ممکن است بعد از عمل آنتی بیوتیک برایتان تجویز گردد. حتما آنتی بیوتیک را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. درصورت بروز هر یک از علائم زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تب و/یا لرز
 • تکرر ادرار
 • عدم توانایی در ادرار کردن
 • درد پایین کمر
 • ادامه یافتن سوزش ادرار یا وجود خون در ادرار

فیلم سیستوسکپی مثانه یا آندوسکوپی از مثانه

چه وقت متخصص ارولوژی سیستوسکوپی تجویز می کند؟

سیستوسکوپی (sis-TOS-kuh-pee) روشی است که به متخصص اورولوژی اجازه می دهد تا داخل مثانه و مجرای ادرار را با جزئیات مشاهده کند.

این کار اغلب برای یافتن دلایل وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، عفونت های مکرر مجاری ادراری، تنگی مجرای ادرار یا هرگونه ناهنجاری مثانه و مخاط آن استفاده می شود.

آیا بعد از آندوسکوپی مثانه به کاتتر نیاز خواهم داشت؟

به دلایل مختلف، احتباس ادرار (عدم توانایی در ادرار کردن) می تواند پس از سیستوسکوپی رخ دهد. به طور کلی برای تخلیه مثانه نیاز به قرار دادن کاتتر هست. تورم ناشی از عمل می تواند جریان ادرار را مسدود کند.

بعد از آندوسکوپی مثانه به کاتتر نیاز خواهم داشت

آمادگی قبل از سیستوسکوپی مثانه

قبل از سیستوسکوپی انعطاف پذیر معمولاً می توانید مانند قبل بخورید و بنوشید. قبل از شروع سیستوسکوپی، از شما خواسته می شود از کمر به پایین لباس خود را در بیاورید و لباس بیمارستان را بپوشید.

همچنین ممکن است از شما خواسته شود تا درون ظرفی کوچک ادرار کنید تا از نظر وجود عفونت مورد آزمایش قرار بگیرد. در صورت مشاهده عفونت ادراری ممکن است انجام این کار به تأخیر بیفتد.

مراقبت های بعد از سیستوسکوپی

پس از سیستوسکوپی سخت: یک یا دو روز در خانه استراحت کنید ممکن است لازم باشد چند روز کار نکنید. حتما از کسی بخواهید تا در ۲۴ ساعت اول در کنار شما بماند. حداقل برای ۲۴ ساعت مصرف الکل و رانندگی را کنار بگذارید.

هزینه سیستوسکوپی ۱۴۰۲

طبق تعرفه سال ۱۴۰۲ هزینه عمل با جدیدترین دستگاه سیستوسکوپی توسط دکتر متخصص اورولوژی و مثانه با بیمه تکمیلی و پایه حدود. ۱/۵ میلیون تومان می باشد.

و هزینه ی عمل بدونه بیمه و آزاد بین ۵ الی ۶ میلیون تومان متغیر است. قابل ذکر است تمامی مراحل توسط پزشک متخصص انجام می شود.

اورتروسکوپی چیست؟

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ندا شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من مدتیه که مثانه ام کامل تخلیه نمیشه دکتر به من قرص امنیک داده ایا با این قرص وضعیتم بهتر خواهد شد یا باید سیستوسکوپی بشم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳ مهر ۰( 2 سال پیش)

   اگر بهتر نشدی سیستوسکوپی و نوار مثانه لازم خواهد بود 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام. پسر 18 ماهه ام از 6 ماهگی تحت درمان برای سنگ کلیه است. آخرین سونوگرافی مربوط به 20 مرداد نشان داد دو سنگ 3 م م در کلیه راست و یک 7 م م در مثانه دارد.
  لطفا راهنمایی کنید چه کنم؟
  آیا برای سنگی که در مثانه افتاده حتما باید عمل شود؟ چه عملی و چه میزان بیهوشی؟ بیهوشی چطور و توسط چه کسی انجام می شود؟
  هزینه تقریبی بدون بیمه در بیمارستان و مطب چقدر است؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   سنگ داخل مثانه باید خارج بشه هزینه تقریبی حدود ۱۰-۸میلیون با بیهوشی عموی است در بیمارستان باید انجام بشه 

 • تصویر کاربر کایلو چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر ببخشید من یه نوزاد یه ساله دارم که برگشت ادرار دو تا کلیه گرید 5 رو داره و الان بیمارستان محب مهر گفتن که هزینه اش 15 میلیونه خواستم ببینم گرون نگفتن؟ واینکه آیا بیمارستان های دیگه ای هم هستن که با هزینه کمتر ولی با همین کیفیت انجامش بدن؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۳ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   بیمارستان مرکز طبی کودکان دکتر قهستانی 

 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  دروود روز بخیر جناب دکتر
  اینجانب پدرم را دریکی از بیمارستان های خصوصی شیراز امروز به بیمارستان جهت انجام سیستوسکپی پروستات مراجعه کردیم ، دیروز نیز مبلغ ۲میلیون تومان از ایشان گرفتند وامروز ساعت ۹ تا ۱۰ این سیستوسکپی را انجام داد وحتی دکتر برای ایشان میل نزده سوندفولی وصل نکرده دکتر اظهار داشتند نامه دادند روی یکی از بیمارستان ها که ازمایش انجام دهند واینکه مشکل ایشان با دارو بعد از ازمایش با دارو رفع میشه کل کار بیمارستان یک ساعت برای ایشان بوده حالا درخواست ۳۶۰۰۰۰۰هزار تومان جهت انجام این کار می کنند من هم پرداخت نکردم لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر ازجنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 2 سال پیش)

   در بیمارستان خصوصی بله هزینه سیستوسکوپی همین میزان هستش 

 • تصویر کاربر مارماری یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 250 مشاهده پرسش
  باسلام هزینه عمل سیستوسکوپی و هزینه نوار مثانه کامل در کلینیک خصوصی اصفهان چقدره؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 2 سال پیش)

   اصفهان رو خبر ندارم ولی تهران سیستوسکوپی ۲ میلیون و نوار مثانه ۱/۵ میلیون 

درحال دریافت اطلاعات