رژیم غذایی مرتبط با سنگ کلیه

آیا می‌دانید که یک دهم جمعیت انسان‌های کره زمین در طول زندگی خود دچار سنگ کلیه می‌شوند؟ پژوهش‌های اخیر نشان داده‌اند که میزان ابتلا به سنگ کلیه در کشورمان رو به افزایش است.

رژیم غذایی مرتبط با سنگ کلیه و موارد منع مصرف

اگر دچار سنگ کلیه هستید؛ باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کنید. پزشک متخصص در اولین قدم از شما آزمایش خون و ادرار می‌گیرد تا بفهمد چه عواملی می‌توانند برایتان خطرساز باشند. او در مرحله بعدی راجع به تغییر رژیم غذایی و داروهایی که باید برای پیش‌گیری از ابتلای دوباره به سنگ کلیه مصرف کنید؛ با شما صحبت خواهد کرد.

با مراجعه به متخصص کلیه می‌توانید تغییرات لازم را در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنید.

سنگ کلیه چیست؟

سنگ کلیه ، توده سخت‌شده‌ای است که از کریستال‌های موجود در ادرار ایجاد می‌شود. مواد شیمیایی موجود در ادرار بیشتر افراد به سنگ تبدیل نمی‌شود. در این صورت مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید.

انواع سنگ کلیه

آیا همه سنگ‌های کلیه یکسان هستند؟

مهم‌ترین عامل پیش‌گیری از تشکیل سنگ کلیه

یکی از بهترین کارهایی که می‌توان برای پیش‌گیری از ابتلا به سنگ کلیه انجام داد این است که هر روز مقدار زیادی آب بنوشید. به این ترتیب دائما نسبت به دفع ادرار اقدام خواهید کرد و میزان کلسیم یا اسید اوریک در کلیه‌ها افزایش نمی‌یابد.

??تعریق را دست کم نگیرید! اگرچه رفتن به سونا، انجام یوگای داغ و ورزش زیاد برای حفظ سلامتی مفید است اما انجام چنین کارهایی می‌تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. چرا؟ هنگامی که بدن در اثر گرما یا انجام فعالیت زیاد عرق می‌کند؛ آب خود را از دست می‌دهد. بنابراین میزان تولید و دفع ادرار کاهش می‌یابد. هر چقدر بیشتر عرق کنید؛ کمتر ادرار دفع خواهید کرد. این موضوع منجر به تجمع مواد معدنی سنگ‌ساز در کلیه‌ها و مجاری ادراری خواهد شد.

??آب بنوشید! به خاطر داشته باشید که حتما آب کافی به بدنتان برسد (مخصوصا هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی یا فعالیت‌هایی که منجر به تعریق زیاد می‌شوند.

بهتر است برای تولید ادرار کافی، روزانه حدود ۲ تا ۳ لیتر یا ۸ تا ۱۲ لیوان مایعات بنوشید. از نوشیدن نوشابه (به خصوص نوشابه‌هایی که فروکتوز بالا دارند)، چای سرد شیرین و آب گریپ‌فروت پرهیز کنید.

پیش‌گیری از تشکیل سنگ کلیه

رژیم غذایی پیش‌گیری از تشکیل سنگ کلیه

رژیم‌های غذایی مختلفی برای پیش‌گیری از تشکیل سنگ کلیه وجود دارد. بیشتر توصیه‌های رژیم غذایی، مبتنی بر نوع و جنس سنگ کلیه بوده و برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

سنگ‌های کلسیم اگزالات: رایج‌ترین نوع سنگ کلیه

ترکیبات طبیعی بسیاری از غذاها حاوی اگزالات است مثلا میوه‌ها و سبزیجات، آجیل، حبوبات و حتی شکلات و چای. از جمله غذاهای سرشار از اگزالات می‌توان به:

بادام‌زمینی، ریواس، اسفناج، چغندر، آرتیشوک، شکلات و سیب‌زمینی شیرین اشاره کرد. بهتر است آن دسته از افرادی که سنگ کلیه‌ای از جنس کلسیم اگزالات دارند؛ میزان مصرف این غذاها را محدود کنند.

سعی کنید همراه با غذاهای حاوی اگزالات، نوشیدنی‌ها و غذاهایی مصرف کنید که حاوی کلسیم باشند؛ غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند شیر، ماست، بستنی و کمی پنیر. به این ترتیب اگزالات و کلسیم موجود در این غذاها قبل از ورود به کلیه‌ها، در شکم و روده به یکدیگر متصل خواهند شد و احتمال تشکیل سنگ کلیه بسیار کمتر می‌شود.

درمان سنگ کلیه در منزل

سنگ‌های اوریک اسید: نوعی سنگ رایج دیگر

غذاهایی مانند گوشت قرمز، فرآورده‌های فرعی گوشت قرمز و حلزون‌های صدف‌دار حاوی نوعی ماده شیمیایی طبیعی هستند که به آن پورین می‌گویند.

مصرف بیش ‌از حد پورین منجر به بالا رفتن میزان تولید اسید اوریک می‌شود و به این ترتیب فشار کاری کلیه‌ها برای دفع اسید اوریک ایجادشده نیز بیشتر خواهد شد.

بالا رفتن میزان دفع اسید اوریک منجر به اسیدی‌تر شدن ادرار خواهد شد. غلظت بالای اسید ادرار، روند تشکیل سنگ کلیه را آسان‌تر می‌کند.

برای پیش‌گیری از تشکیل سنگ کلیه اسید اوریک، میزان مصرف غذاهایی که پورین زیادی دارند را کاهش دهید؛ غذاهایی مانند :

میزان مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های حاوی قند را کم کنید (به خصوص نوشیدنی‌هایی که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند). میزان مصرف الکل را نیز کاهش دهید. مصرف الکل منجر به افزایش میزان اسید اوریک در خون می‌شود. در ضمن رعایت رژیم‌های غذایی کوتاه‌مدت هم توصیه نمی‌شود؛ چنین رژیم‌هایی  منجر به افزایش میزان اسید اوریک خون می‌شود. با کاهش میزان مصرف پروتئین‌های حیوانی و افزایش مصرف میوه‌ و سبزیجات از میزان اسیدی بودن ادرار کاسته خواهد شد و در نتیجه احتمال تشکیل سنگ کلیه اوریک اسید هم کمتر خواهد شد.

رژیم غذایی مرتبط با سنگ کلیه

میزان مصرف نوشابه و نوشیدنی‌های حاوی قند را کم کنید

(به خصوص نوشیدنی‌هایی که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند). میزان مصرف الکل را نیز کاهش دهید. مصرف الکل منجر به افزایش میزان اسید اوریک در خون می‌شود.

در ضمن رعایت رژیم‌های غذایی کوتاه‌مدت هم توصیه نمی‌شود؛ چنین رژیم‌هایی  منجر به افزایش میزان اسید اوریک خون می‌شود. با کاهش میزان مصرف پروتئین‌های حیوانی و افزایش مصرف میوه‌ و سبزیجات از میزان اسیدی بودن ادرار کاسته خواهد شد و در نتیجه احتمال تشکیل سنگ کلیه اوریک اسید هم کمتر خواهد شد.

مصرف ویتامین یا مکمل‌های معدنی برای پیش‌گیری از ابتلا به سنگ کلیه مفید است یا مضر؟

مصرف انوع ویتامین B برای افرادی که مبتلا به سنگ کلیه هستند؛ بی‌‌ضرر است.

انواع ویتامین B شامل تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، B6 و B12 است. در واقع برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مصرف ویتامین B6 می‌تواند برای افرادی که در ادرارشان میزان اگزالات، بالاست؛ مفید باشد.

آیا می‌توان برای پیش‌گیری از ابتلا به سنگ کلیه کار دیگری انجام داد؟

دفع سنگ کلیه تجربه‌ای نیست که تنها یک بار رخ دهد و تمام. معمولا دفع سنگ کلیه یکی از دردناک‌ترین تجربه‌هایی است که انسان ممکن است تجربه کند.

متاسفانه ممکن است ابتلا به سنگ کلیه و دفع آن بیش از یک بار برای فرد پیش بیاید. همین حالا برای درمان اقدام کنید! اگر رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، به اندازه کافی نوشیدنی مصرف نکنید و روش درمانی مناسبی در پیش نگیرید؛ دوباره به سنگ کلیه مبتلا خواهید شد. با ابتلای دوباره به سنگ کلیه احتمال ابتلا به بیماری‌های کلیوی دیگر نیز بالا می‌رود.

اگر به سنگ کلیه دچار شده‌اید، نگران نشوید!

به قول معروف سعی کنید در صورت ابتلا به این اختلال با آن راه بیایید. رعایت رژیم غذایی مناسب و مصرف داروهای تجویزی بسیار مهم است.

رژیم غذایی افراد مبتلا به سنگ کلیه

توصیه‌های کلی:

 1. حدود دو تا سه لیتر در روز مایعات بنوشید

این دستورالعمل شامل مصرف انواع مایعات است؛ مایعاتی مانند آب، قهوه و لیموناد. پژوهش‌ها نشان داده است که مصرف انواع مایعات مفید است. به خاطر داشته باشید که مصرف نوشابه و آب گریپ‌فروت توصیه نمی‌شود.

با مصرف مایعات مختلف، غلظت ادرار کاهش می‌یابد. باید حداقل روزی ۲.۵ لیتر ادرار دفع کنید.

 1. میزان مصرف غذاهای پر اگزالات را کاهش دهید

باید مصرف غذاهایی مانند اسفناج، انواع توت، شکلات، سبوس گندم، آجیل، چای و ریواس را در رژیم غذایی خود محدود کنید.

 1. به میزان لازم مواد لبنی حاوی کلسیم مصرف کنید

اگر روزانه در سه وعده خود، مواد لبنی مصرف کنید؛ احتمال تشکیل سنگ کلسیم تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد. مواد لبنی را همراه با غذا مصرف کنید.

رژیم غذایی مرتبط با سنگ کلیه
 1. از مصرف مکمل‌های کلسیم اضافه پرهیز کنید

بهتر است راجع به مصرف مکمل‌های کلسیم با پزشک یا متخصص تغذیه خود صحبت کنید.

 1. میزان مصرف پروتئین رژیم غذایی خود را متعادل کنید

با مصرف بیش‌از حد پروتئین، کلیه‌ها مجبور به دفع کلسیم بیشتری خواهند شد. با دفع کلسیم بیشتر، احتمال تشکیل سنگ کلیه بالا خواهد رفت.

 1. میزان مصرف نمک را کاهش دهید

با افزایش میزان سدیم موجود در بدن، میزان کلسیم موجود در ادرار افزایش یافته و احتمال تشکیل سنگ بیشتر می‌شود.

در ضمن کاهش میزان نمک در رژیم غذایی به کنترل فشار خون هم کمک می‌کند.

درد کلیه هنگام برخاستن از خواب

دکتر رضا ولی پور ، متخصص کلیه در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۳۰ بهمن ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام من بدون هیچ سابقه ای یهو کلیه درد گرفتم و جواب سی تی اسکن رنگیم و من قرص آ اس آ مصرف میکردم الان بنظر شما باید چکار کنم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 11 ماه پیش)

   قطع اسپیرین و سنگ شکنی برون اندامی 

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۳۰ بهمن ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت اقای دکتر
  من ۳۶ سالمه و ۵ ماه پیش جراحی نفروکتومی رادیکال انجام دادم و طول توده ۸.۵ سانت و محدود به کلیه بود .فقط اینکه تو تمام مقالات و مطالب نوشته طول عمر ۵ ساله
  جواب پاتولوژی تو مراحل اولیه بود
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۳۰ بهمن ۰( 11 ماه پیش)

   فقط پیگیری انجام بده 

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  خطرناک هست درکورتکس پل تحتانی کلیه چپ
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 1 سال پیش)

   سی تی اسکن شکم و لگن اسپیرال بدون تزریق با کاتهای ظریف ۲-۳ میلی متری انجام بدین

 • تصویر کاربر نیکان پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر
  پسر من در دوران بارداری اولین بار در هفته ۳۰ متوجه شدیم که در کلیه چپ اتساع لگنچه به دیامتر AP حدود ۱۰mm
  مجدد در هفته ۳۴ پلیکتازی در هر دو کلیه جنین مشاهده شد که قطر AP لگنچه کلیه راست ۱۳/۵mm و لگنچه کلیه چپ ۷mm
  مجددا حدودا ده روز پس از تولد سونو انجام دادیم که قطر AP لگنچه کلیه راست ۹/۳mm و قطر AP لگنچه کلیه چپ ۲mm
  و در آخرین سونو که در ۵ ماهگی انجام دادیم متاسفانه در گزارش نوشته شده که : هیدرونفروز گرید سه در سمت راست دیده میشود اتساع در حالب راست مشاهده نشده قطر لگنچه راست برابر با ۲۰mm است و مطرح کننده UPJO در سمت راست می باشد.
  ضمن اینکه تا قبل از بیست روزگی نوزاد اقدام به ختنه کردیم.
  پس از مراجعه به متخصص کلیه نوزاد، ایشون با توجه به اینکه شک به انسداد داشتن اسکن هسته DTPA نوشتن که نتیجش رو خدمتتون ارسال میکنم
  در جریان هستم که در مورد نوزادان ترجیحا جواب نمیدین ولی اگر امکانش هست دوس داشتم تحلیل و نظرشما رو هم بدونم
  متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 1 سال پیش)

   ظاهرا انسداد وجود نداره و ممکنه نیاز به پیگیری داشته باشه ولی بهتره باز هم قوی تخصصین ارولوژی اطفال نظر بدهند 

 • تصویر کاربر مبینا جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  اگر در آزمایش ادرار مقدار گلبول قرمز ۴_۳ و مقدار گلبول سفید در ازمایش ۳_۲ باشد مشکلی نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۳ دی ۰( 1 سال پیش)

   نه مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۸ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام من پسری18ساله هستم
  پریشب یه مشکلی برام پیش اومد ک خیلی ترسیدم لرزشدید بدنم یخ کرد دستام میلرزید وبعد احساس کردم ادرارم بند اومده فقط برا یک شب اینطور شدم
  خودمو گرم کردم بهتر شدم بعد ادرارم اومد همون پریشب و فرداش دیگ نیمد یعنی مایعات نخوردم ترسیدم بخورم بعد نتونم ادرار کنم ب جای دیگم صدمه بزنه یکم زیر دلم درد میکرد و مشکل کلیه هم دارم امروز صبح دیدم خیلی درد دارم بعد رفتم دکتر کپسول تامسولوسین برام نوشت خارجیشو که شش ساعته بخورم دوتاشو خوردم ادرارم اومد الان یکم زیر دلم درد میکنه مشکل طبیعیه برا اینه که یک روز ادرارم نیمده یا مشکلی دیگه ای هست؟قبلا مشکل سنگ هم داشتم..
  قرصارو بخورم یا قطعش کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۸ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی شکم و لگن و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار و تامسولوسین رو ادامه بده 

 • تصویر کاربر قاسم جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام و ادب و احترام
  آیا کیست کورتیکال با قطر ۱۷ میلیمتر مشکل ساز است.
  آیا با دارو قایل رفع است
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۶ مهر ۰( 1 سال پیش)

   سونوگرافی هر ۶ ماه انجام بده 

 • تصویر کاربر صنم سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  بادرود و احترام و ضمن تشکر از پاسخ لازم ،، کلیه
  پسرم سنگ هشت میل دارد پزشکان نظر براین دارن که
  چون سنگ بزرگ هست امکان سنگ شکن نیست پس
  ازطریق مجرایی ادرار بایستی سنگ خرد شده و تخلیه
  شود که قطعا امکان آسیب به جالب ومثانه رو خواهد
  داشت آیا جنابعالی راه سومی رو براین مسئله پیشنهاد
  می فرمائید. کجا وبه چه صورت .
  باسپاس مجدد .
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۹ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سنگ اگر در کلیه یا حالب فوقانی هست سنگ شکنی برون اندامی انجام بشه اگر در حالب میانی یا تحتانی باشد عمل لیزری tul 

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  فولیکول و فولنس در رحم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر م.خ چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  باسلام.مته هشت بارداری هستم و در سونو نوشته شده مثانه جنین کاملا متسعو انباشته از ادرار می‌باشد.fullnessبه صورت دوطرفه در سیستمهای پیلوکالیسیل و حالبهای جنین مشهود است.این آیا خطرناکه؟چی هست اصلا؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۰ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   به فلوشیپهای فوق تخصصی ارولوژی اطفال مراجعه کنید 

درحال دریافت اطلاعات