دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

۳ روش جراحی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی در آقایان معمولا مشکل ساز نیستند، اما به دلیل احتمال بالای انتقال آن به شریک جنسی بهتر است سریع درمان شوند. ۳ روش جراحی زگیل تناسلی وجود دارد که در این مقاله آنها را بررسی میکنیم.

برداشتن زگیل‌های تناسلی با کمک جراحی

زگیل ‌های تناسلی قابل رویت که بر روی آلت تناسلی مردانه یا زنانه و یا در اطراف مقعد ایجاد می‌شوند می‌توانند به کمک جراحی برداشته شوند، این موضوع بدان معنی است که پزشک زگیل را با کمک یک چاقوی جراحی جدا می‌کند. زگیل‌های تناسلی موجود بر روی دهانه رحم نیز می‌توانند با کمک لیزر یا جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP) برداشته شوند.

این عمل‌ها معمولا در مطب پزشکان یا کلینیک‌های درمانی و به صورت سرپایی انجام می‌شوند. بیمار داروهایی را دریافت می‌کند که ناحیه اطراف زگیل‌ها را بی حس می‌کنند. در خاتمه نیز پزشک از بخیه برای بستن محل بریدگی‌های ایجاد شده استفاده می‌کند.

برای زنان، تغییرات سلولی غیرعادی که به واسطه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در دهانه رحم ایجاد شده است به شکل متفاوتی از زگیل‌های تناسلی ناشی از این ویروس جراحی می‌شوند. پزشک برای درمان انواع ضایعات ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی می‌تواند روش‌های درمانی متفاوتی را پیشنهاد کند.

مراقبت بعد از جراحی برداشتن زگیل‌های تناسلی

زمان بهبود افراد به موقعیت جراحی و تعداد زگیل‌های برداشته شده بستگی دارد.

 • بیشتر افراد یک تا سه روز بعد از جراحی می‌توانند به فعالیت‌های معمول خود بازگردند.
 • بهبودی افراد به چیزی میان دو تا چهار هفته زمان نیاز دارد.
 • بعد از جراحی امکان ظاهر شدن جای زخم در محل جراحی وجود دارد.

برای مردان و زنانی که جراحی درمان زگیل تناسلی داشته اند، توجه به علائم بعدی پس از جراحی اهمیت دارد. در صورت بروز هر یک از علائم بعدی، بیمار بهتر است با پزشک معالج خود تماس بگیرد:

 • خون ریزی ای که بیشتر از یک هفته طول کشیده است.
 • تب
 • درد شدید
 • بوی بد یا ترشحات زرد که می‌توانند نشان دهنده ایجاد عفونت در محل عمل باشند.

فرد باید تا زمان بهبود ناحیه درمان شده و محو شدن قرمزی از روابط جنسی پرهیز کند. این موضوع معمولا به یک تا سه هفته زمان نیاز دارد و البته این زمان به اندازه ناحیه درمان شده بستگی دارد.

روش های درمان زگیل تناسلی

برداشتن زگیل تناسلی فقط به جراحی محدود نمی شود، روش های دیگری مثل انواع پمادها، کرایوتراپی و … وجود دارد، بهترین روش های درمان انواع زگیل تناسلی در خانم ها و آقایان را اینجا بخوانید.

درمان زگیل تناسلی

جراحی لیزر برای درمان زگیل‌های تناسلی

لیزر می‌تواند برای تخریب زگیل‌های تناسلی به کار برده شود. جراحی لیزر می‌تواند در مطب پزشکان یا کلینیک‌ها، بیمارستان و یا مراکز درمان سرپایی انجام شود. برای این کار از یک بی حسی موضعی یا بی هوشی کامل استفاده می‌شود و نوع مسکن مورد استفاده به تعداد زگیل‌ های تناسلی یا اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

برای زنان، تغییرات سلولی غیرعادی دهانه رحم که به واسطه ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد شده است به شکل متفاوتی از زگیل‌های تناسلی درمان می‌شود. در این شرایط پزشک ممکن است نوع خاصی از جراحی را پیشنهاد کند و برای مثال می‌تواند از روشی مانند جراحی لیزر زگیل تناسلی برای درمان فرد استفاده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های جراحی برای درمان تغییرات سلولی غیرعادی می‌توانید مطلب آزمایش پپ اسمیر غیرعادی را مشاهده کنید.

لیزر زگیل تناسلی

چه زمانی استفاده از لیزر از جراحی برش بهتر است؟

جراحی لیزر معمولا زمانی انجام می‌شود که:

 • درمان دارویی برای حذف زگیل تناسلی موفقیت آمیز نباشد و زگیل‌ها نیاز به برداشته شدن داشته باشند.
 • زگیل‌ها گسترده باشند.
 • در دوران بارداری، زنان نیاز به درمان زگیل داشته باشند. در این حالت پزشک زمان مطلوب برای برداشتن زگیل‌ها را تعیین می‌کند.

جراحی لیزر به چه میزان موفقیت آمیز است؟

مطالعات نشان می‌دهند جراحی لیزر موجب حذف زگیل‌های تناسلی از ۲۰ تا ۴۰ نفر از صد نفر شده است. اما زگیل‌ها می‌توانند بعد از جراحی عود کنند. همچنین این روش جراحی برای زنان باردار مطلوب است.

خطرات جراحی لیزر برای برداشتن زگیل‌های تناسلی

جراحی لیزر می‌تواند مشکلات بعدی را به همراه داشته باشد:

 • درد، ورم یا خارش
 • تخلیه ترشحات از واژن یا آلت تناسلی مردانه
 • زخم در ناحیه تحت درمان
 • چسبیدن بافت‌ها به یکدیگر
 • ریختن بافت مرده
 • ایجاد زخم
 • تغییر شکل ادرار فرد به یک جریان گسترده و اسپری مانند.
این مشکل خصوصا زمانی ایجاد می‌شود که درمان بر روی مجاری ادراری انجام می‌شود. جای زخم بر روی آلت تناسلی نیز می‌تواند یکی از آثار جانبی درمان لیزر باشد که می‌تواند اختلالات نعوظ یا مشکلات ادراری به همراه داشته باشد. 

مراقبت بعد از درمان زگیل تناسلی با لیزر

پزشکان معمولا زمانی از جراحی لیزر برای زگیل‌ های تناسلی استفاده می‌کنند که روش‌های درمانی دیگر موفقیت آمیز نبوده اند. جراحی لیزر نسبت به روش‌های دیگر جراحی زگیل تناسلی روش گرانی محسوب می‌شود.

 • در مورد لیزر همیشه این نگرانی وجود دارد که این روش خطر بازگشت زگیل‌های تناسلی را به واسطه آسیب به سیستم ایمنی موضعی افزایش می‌دهد، موضوعی که می‌تواند باعث فعال شدن مجدد ویروس‌های غیرفعال شود. 
 • درمان لیزر نیازمند آموزش و تجهیزات تخصصی است. بعضی متخصصان معتقدند که مهارت پزشک در انجام موفقیت آمیز عمل لیزر تاثیر زیادی دارد. افرادی که می‌خواهند از درمان لیزر برای برداشتن زگیل‌های تناسلی استفاده کنند، باید در مورد تعداد جلسات درمانی مورد نیاز و نرخ موفقیت درمان لیزر از پزشک خود جویا شوند.
 • یکی از مزیت‌های جراحی لیزر این است که بافت‌های مجاور یا بافت‌های داخلی به واسطه درمان لیزر آسیب نمی‌بینند.
 • درمان لیزر زگیل‌های تناسلی نمی‌تواند آلودگی بدن به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی را از بین ببرد. بعد از حذف زگیل تناسلی از روی بدن، این ویروس به صورت غیرفعال باقی می‌ماند. کسی که برای زگیل‌های تناسلی تحت درمان قرار می‌گیرد می‌تواند عفونت را به افراد دیگر منتقل کند. کاندوم‌های لاتکس می‌توانند به کاهش خطر عفونت ویروس پاپیلومای انسانی کمک کنند.
 • مزیت‌ها و کارآمدی هر نوع درمان باید با آثار جانبی و هزینه‌های درمان مقایسه شود. بهتر است تصمیم گیری در مورد این مسئله با کمک پزشک معالج صورت گیرد.

جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP)

در جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP)، پزشک معالج از یک حلقه سیمی داغ شده با جریان الکتریکی برای حذف زگیل‌های تناسلی بزرگ یا  بافت‌های غیرعادی دهانه رحم استفاده می‌کند. این عمل به طور معمول به صورت سرپایی و در مطب پزشک انجام می‌شود. برای انجام این عمل از بی حسی موضعی یا بی هوشی استفاده می‌شود. با وجود این که این عمل ناراحتی‌هایی را به همراه دارد، عمل دردناکی محسوب نمی‌شود.

مدت زمان بهبودی افراد نیز می‌تواند تا سه روز به طول بیانجامد، این موضوع به تعداد زگیل‌های برداشته شده یا اندازه ناحیه سلول‌های غیرعادی تحت درمان بستگی دارد. بعد از این عمل نیز افراد باید یک تا سه هفته از انجام فعالیت‌های جنسی پرهیز کنند.

جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP) می‌تواند برای درمان زگیل‌های تناسلی بیرونی بزرگ و زگیل‌های ایجاد شده بر روی دهانه رحم به کار رود. 

جراحی زگیل تناسلی به روش لیپ

جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP) به چه میزان موفقیت آمیز است؟

جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP) می‌تواند مشابه روش‌های جراحی دیگر برای جراحی زگیل تناسلی زنان مفید باشد. با این حال این عمل ممکن است جای زخم بر روی بدن ایجاد کند.

در حین جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP)، تنها مقدار کمی از بافت طبیعی اطراف بافت زگیل برداشته می‌شود.

خطرات جراحی الکتروسرجیکال قوسی زگیل تناسلی (LEEP)

خون ریزی شایع ترین اثری است که این نوع جراحی زگیل تناسلی به همراه دارد. با این حال به طور معمول این روش نسبت به روش‌های دیگر (درمان لیزر) خون ریزی کمتری به همراه دارد.

ممکن است بر روی آلت تناسلی جای زخم ایجاد شود و این موضوع می‌تواند مشکلاتی برای نعوظ یا ادرار فرد به همراه داشته باشد. 

این روش معمولا با عفونت همراه نمی‌شود و عفونت‌های خفیف ایجاد شده معمولا به کمک آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان هستند.

نحوه آمادگی برای جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP) 

به طور معمول، کادر درمان فرآیند را به بیماران توضیح می‌دهند و فرد می‌تواند سوالات خود را از آنها بپرسد.

 • در ابتدا از فرد درخواست می‌شود فرم رضایت نامه برای عمل را تایید و امضا کند. توصیه می‌شود فرد به طور کامل فرم را مطالعه کند و اگر چیزی برای وی شفاف نبود سوالات خود را از کادر درمانی بپرسد.
 • به طور معمول هیچ گونه آماده سازی نظیر ناشتا ماندن یا بی حسی پیش از عمل نیاز نخواهد بود.
 • اگر فرد باردار باشد یا ممکن است بخواهد باردار شود، بهتر است مسئله را با پزشک خود مطرح کند.
 • فرد بهتر است حساسیت یا آلرژی خود به داروهای مختلف، لاتکس، نوار، ید و مواد بی هوشی را به پزشک اعلام کند.
 • فرد باید تمام داروهایی که مصرف می‌کند (داروهای با و بدون نسخه) را به اطلاع پزشک برساند، همچنین مکمل‌های گیاهی که مصرف می‌کند را نیز با پزشک مطرح کند.
 • در صورتی که فرد هر سابقه اختلالات خونریزی داشته است یا از داروهای رقیق کننده خون، آسپیرین، یا داروهای موثر بر لخته‌های خون استفاده می‌کند، باید موضوع را با پزشک خود در میان بگذارد. ممکن است نیاز باشد فرد مصرف داروهای خود را برای مدتی قبل از جراحی متوقف کند.
 • پزشک به بیمار می‌گوید که از تامپون، کرم‌های واژن یا دارو یا سکس پیش از عمل اجتناب نماید.
 • جراحی الکتروسرجیکال قوسی (LEEP) معمولا زمانی انجام می‌شود که فرد در زمان قاعدگی خود نباشد.
 • پزشک معمولا سی دقیقه پیش از جراحی از بیمار می‌خواهد که مسکنی را مصرف کند. 
 • زنان بهتر است نوار بهداشتی به همراه داشته باشند تا بعد از عمل از آن استفاده کنند.
 • کادر درمان ممکن است دستورات دیگری را در اختیار بیمار قرار دهند. فرد باید دستورات ارائه شده را مو به مو انجام دهد. 

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Yassen سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من اقا هستم داخل مجرای ادرار زگیل تناسلی دارد.اما کوتر کردم و عود کرده. و الان ک عود کرده پاینتر داخل مجرا درگیر کرده.ایا با سیستسکوپی برداشته میش و بهترین روش بدون عود چی.ایا با سیستسکوپی و جراحی امکان عود وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   زگیل احتمال عودش همیشه هست بهترین کار لیزر زگیل هستش 

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر...ایا ویروس hpv بیرون از بدن انسان هم زنده میماند؟؟مثلا با لمس پلاستیکی که دست الوده بهش زده شده ..بعد از چند روز به اون پلاستیک دست بزنیم و به ناحیه تناسلی دست بزنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)

   مدت زیادی مثل کرونا دوام نمی آورد

 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام من وسواس فکری دارم متاسفانه و این وسواس رو دارم که ایا مقعدم زگیل تناسلی داره یا نه متاسفانه در شرایط کرونا قادر نیستم مراجعه به دکتر داشته باشم جهت معاینه من آقا هستم و در آلت تناسلی زگیل دارم اما اصلا تا با حال رابطه مقعدی نداشتم چون مرد هستم و اینکه بهداشت رو رعایت میکنم جوری که از الت تناسلی ام به جای دیگه سرایت نکنه ۵ تا عکس ضمیمه کردم مشاهده کنین لطفا و ببینین ایا زیگیلی مشاهده میکنین یا نه فقط خواهش میکنم جواب بدین که زیگیل مشاهده کردین یا نه و اگر جواب مثبته ایا خطرناکه و جای نگرانی هست چون من استرس دارم خیلی ولی اگه زگیل هست حتما برم برای پیگیری خیلی ممنون اقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)

   نه چیزی نداری

 • تصویر کاربر شرقی شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  دکتر سلام، ممنون میشم به سوالم پاسخ بدین،
  به تازگی ازدواج کردم روی آلت تناسلی همسرم به سمت انتها دونه های سفیدی هست سفت هستن نه خارش دارن نه درد، اندازه هاشون متغیرِ، انگار دارن زیاد میشن، قسمت کشاله ی ران همسرم یه زگیل هست ولی اون دونه های سفید شبیه زگیل نیستن به نظر شما چی هستن؟ وقتی در موردشون سرچ کردم خیلی استرس پیدا کردم نگرانم برای سلامتی جفتمون چیز خطرناکی باشه :'(
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۲۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   عکس بفرست 

 • تصویر کاربر ح یکشنبه ۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  چند وقتی دور التم خارش گرفته ام که باعث ازارم میشود در صورت امکان راهنمای فرماید تا این مشکل رهای پیدا کنم....ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر Ali یکشنبه ۸ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من حدود چند ماهه متوجه ي زائده خيلي كوچيك در ناحيه تناسلي شدم ابتدا فكر كردم جوشه كلي فشارش دادم حتي با نوك ناخن هم خواستم بكنم ك كنده نشد و بيخيال شدم و هميشه هم با تيغ نظافت ميكنم ولي نه بزرگتر شده ن كوچيكتر و نه تعدادش زياد شده كلا فراموشش كرده بودم تا چند روز پيش دوباره متوجه شده توي اينترنت سرچ كردم ك الان خيلي نگرانم و ميترسم ميخواستم نظر شمارو بدونم ممنون ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۸ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   آزمایش hpv pcr از ضایعه انجام بدین 

 • تصویر کاربر رها0 جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  وقت بخير من چند سال اطراف مقعدم يكسري دونه دراومده ولي هيچ تغييري نكردن دكترم رفتم گفتن چيزي نيس
  ولي الان ميترسم كه نكنه دگيل باشن
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید 

 • تصویر کاربر nm چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده خانوم هیتم
  من حدود یک ماه پیش بخاطره بروز درد های رحمی در اینترنت چند جستوجو انجام دادم که اسم ویروس هایhsv و hpv به چشمم خورد و دربارشون خوندم و الان یک ماهه ک نمیتونم بخوابم اصلا
  چون چند ماه پیش من ناحیه تناسلی یک برجستگی دردناک مشاهده کردم و الان یک گوشت اضافه هم در این ناحیه دارم
  از تیغ الوده هم فک میکنم استفاده کرده باشم
  اول اینکه ویروس hpv به چه مدت روی تیغ فعال میتونه باشه
  و اینکه ازمایش اچ پی وی از ناحیه تناسلی نمونه برداری میشه
  و من متوجه شدم ک ویروس hpv در بدن و صورت و جاهای دیگه هم میتونه باشه
  و من استرس شدید گرفتم ک نکنه hpv بدن داشته باشم
  ایا این مدل از hpvهم ازمایشش از همون طریق تناسلیه؟
  و اینکه اگر فرد مبتلا به این ویروس دوسال از الوده شدنش گذشته باشه بازم امید به خروج کامل ویروس از بدن هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه کنید من ارولوژیست هستم 

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خانمی که مبتلا بوده ولی درمان کرده و شش ماه پیش آخرین آزمایشش منفی بوده ممکنه اگر دوباره فعال شده باسه از سکس اورال از طریق آلت مرد به مرد منتقل بشه لازم به ذکر که دهانش نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۲ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   کلا متوجه نمیشم 

  2. تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   ببخشید که بد توضیح دادم یه خانمی این ویروس و داشته شش ماه پیش بعد از دو سال درمان آزمایشش منفی بوده سکس اورال با این ایشون خطر ابتلا برای مرد رو داره؟
  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   اگردهان شما با ناحیه تناسلی ایشان تماس داشته باشد خطر شما را تهدید می کند 

  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   اگردهان شما با ناحیه تناسلی ایشان تماس داشته باشد خطر شما را تهدید می کند 

  5. تصویر کاربر حامد شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 1 سال پیش)
   معکوس این حالت بوده دهان ایشون با آلت تناسلی من
  6. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   ممکنه 

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ميثم سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر آيا زگيل تناسلي با كرم مخصوص از بين ميره يا بايد حتما ليزر انجام بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   کرایوتراپی و انواع کرمها از درمانهای زگیل است ولی ابتدا آزمایش hpv pcr 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر