دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی چیست و نحوه تشخیص آن چگونه است؟

 بیش از ۱۵۰ نوع ویروس HPV شناخته شده است. با اینکه اغلب انواع این ویروس نسبتا بی ضرر هستند اما پی بردن به وجود هر کدام از انواع خطرناک این ویروس در ایجاد عفونت اهمیت ویژه ای دارد. این انواع پر خطر بیش از ۳۰ مورد بوده و با ایجاد سرطان ارتباط نزدیکی دارند. آزمایش HPV می تواند بسته به جنسیت، سن و حتی گرایش جنسی متفاوت باشد.

💥آزمایش های لازم جهت تشخیص ویروس HPV

پزشکان جهت تشخیص و همچنین یافتن هر کدام از انواع پر خطر قبل از مشکل آفرین شدن آن، علاوه بر تصمیمات بالینی خود از آزمایش پاپ اسمیر، آزمایش HPV یا نمونه برداری نیز استفاده می کنند. نحوه غربالگری و آزمایش شدن بسته به جنسیت، سن و حتی گرایش جنسی فرد متفاوت است.

با این حال، چالش تشخیص HPV این است که این ویروس اغلب علائم آشکار عفونت را ایجاد نمی کند. عدم وجود علائم آشکار می تواند سبب شود تا افراد انجام آزمایش را به تعویق بیندازند. در برخی موارد، هنگامی که افراد مبتلا به یک سرطان مرتبط با HPV شناخته می شوند، امکان دارد در درجه اول برای آن ها یک آزمایش HPV انجام شود.

تشخیص ویروس HPV از طریق پاپ اسمیر

یکی از بهترین راه های تشخیص ابتلای زنان به عفونت HPV، انجام آزمایش پاپ اسمیر است. این آزمایش می تواند در حین یک آزمایش متداول زنان یا در صورت مشکوک بودن به HPV به صورت اختصاصی انجام شود.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

در یک آزمایش پاپ اسمیر، سلول هایی از دهانه رحم برداشته شده و برای بررسی وجود علائم دیسپلازی در زیر میکروسکوپ معاینه می شوند. یک معاینه دیداری نیز جهت تشخیص وجود زگیل های تناسلی انجام می شود. این زگیل ها با اینکه ظاهری مانند گل کلم دارند اما می توانند به صورت صاف یا به رنگ بدن نیز باشند. با این حال، لازم به ذکر است که عدم وجود زگیل ها دلیل بر عدم ابتلا به HPV نیست.

تست HPV چیست؟

یک آزمایش دیگر که تست HPV نام دارد به جای تشخیص تغییرات در سلول های دهانه رحم، وجود ویروس واقعی را بررسی می کند. این آزمایش در زنان ۳۰ ساله یا بیشتر انجام شده و می تواند جزئی از روتین غربالگری بوده و یا به عنوان پاسخی به یک آزمایش پاپ اسمیر غیرعادی به کار گرفته شود. این مورد به co-testing (انجام همزمان دو آزمایش) شناخته می شود.

HPV چیست

تشخیص ویروس HPV از طریق آزمایش HPV

توصیه های مرتبط با غربالگری HPV می تواند بسته به سن یک زن و عوامل دیگر متفاوت باشد:

آزمایش پاپ اسمیر برای زنان کمتر از ۳۰ سال هر چند سال یک بار باید انجام شود؟

برای زنان کمتر از ۳۰ سال، انجام آزمایش پاپ اسمیر هر سه سال یک بار توصیه می شود. از آنجایی که ابتلا به عفونت های HPV در زنان ۲۰ تا ۳۰ ساله رایج بوده و به ندرت به سرطان منجر می شود، انجام آزمایش HPV توصیه نمی شود. در این بازه زمانی، اغلب عفونت های HPV کوتاه مدت بوده و بدون داشتن عوارض بلند مدت به صورت خود به خود برطرف می شوند.

زنانی که کمتر از ۳۰ سال سن داشته و HIV  مثبت هستند پس از تشخیص باید هر ۱۲ ماه یک آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. پس از اینکه سه بار جواب آزمایش آن ها عادی گزارش شد، تا زمانی که نتایج آزمایش های آن ها عادی می باشد این فاصله زمانی می تواند تا ۳ سال افزایش یابد.

آزمایش پاپ اسمیر برای زنان بین ۳۰ تا ۶۰ سال هر چند سال یک بار باید انجام شود؟

زنان ۳۰ تا ۶۵ ساله می توانند هر سه سال یک آزمایش پاپ اسمیر انجام داده و یا هر پنج سال یک آزمایش پاپ اسمیر را به همراه آزمایش HPV انجام دهند.

آزمایش HPV چقدر زمان می برد و جواب آن کی آماده می شود؟

انجام آزمایش های HPV و پاپ اسیمر تنها چند دقیقه به طول می انجامد. نتایج آزمایش پاپ اسمیر معمولا ظرف ۲ هفته مشخص می شوند. گزارش نتایج آزمایش HPV می تواند زمانی بیشتری به طول انجامد. هزینه هر دوی این آزمایش ها توسط بیمه پوشش داده می شوند.

یکی از بزرگترین عوامل خطر سرطان دهانه رحم، انجام ندادن غربالگری متداول است. زنان باید جهت اجتناب از عوارض HPV از برنامه زمانی غربالگری و توصیه های پزشکان در ارتباط با هر گونه زگیل، ضایعه پوستی یا دیگر موارد غیر عادی در ناحیه تناسلی یا مقعد پیروی کنند.

💥نشانه عفونت HPV در مردان چیست؟

اغلب عفونت های HPV در مردان به وسیله پدیدار شدن یک یا بیش از یک زگیل بر روی آلت تناسلی، کیسه بیضه، ران، کشاله ران یا مقعد تشخیص داده می شوند. با این حال، در صورتی که زگیل به صورت درونی باشد می توان آن را به وسیله معاینه مجرای مقعد با یک آنوسکوپ یا انجام یک پاپ اسمیر مقعدی تشخیص داد.

آزمایش پاپ اسمیر مقعدی چگونه انجام می شود؟

در آزمایش پاپ اسمیر مقعدی از همان تکنولوژی به کار رفته در پاپ اسمیر دهانه رحم جهت شناسایی دیسپلازی سلول های مقعد استفاده می شود. از آنجایی که این زگیل های داخلی اغلب احساس نمی شوند، این آزمایش می تواند ابزاری مهم برای مردانی باشد که در یک ارتباط جنسی مقعدی مفعول هستند.

علاوه بر این، برخلاف آزمایش های HPV در زنان، در حال حاضر هیچ آزمایشی جهت تایید یک عفونت دهانی یا مقعدی وجود ندارد.

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر مقعدی بدهند؟

به همین جهت، با اینکه هنوز دستور العمل هایی مشخصی برای این غربالگری تعیین نشده اما مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها توصیه می کند مردان همجنس گرایی که در رابطه جنسی مقعدی مفعول هستند آزمایش پاپ اسمیر مقعدی را انجام دهند. این افراد در مقایسه با جمعیت عمومی ۴۰ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مقعد می باشند.

مردان همجنس گرایی که HIV مثبت هستند به طور ویژه ای در معرض خطر می باشند. در هنگام نبود دستور العمل های غربالگری، فرد باید مدافع خود بوده و در صورت نیاز از یک پزشک یا کلینیک متخصص در زمینه سلامت مردان یا مراقبت مخصوص مردان همجنس گرا کمک دریافت کند.معمولا، این آزمایش ها توسط بیمه پوشش داده نمی شوند.


💥نمونه برداری از زگیل های تناسلی

در صورتی که یک زگیل ظاهری مشکوک داشته و یا تشخیص آن دشوار باشد، پزشک می تواند جهت برداشت یک نمونه از بافت و بررسی آن در آزمایشگاه از آن نمونه برداری کند. با اینکه تزریق ماده بی حسی جهت بی حس کردن پوست می تواند دردناک باشد اما خود این فرایند معمولا با درد همراه نیست.

حتما بخوانید
آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟ آیا می دانید بهترین روش درمان زگیل تناسلی چیست؟ برای آشنایی با روش های درمانی زگیل تناسلی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی

در چه صورت نمونه برداری از زگیل تناسلی انجام می شود؟

پس از برداشتن بافت می توان آن را در زیر میکروسکوپ آزمایش کرد. پس از آن آزمایشگاه به فرد خواهد گفت که سلول های غیر عادی وجود نداشته و یا سلول هایی غیر عادی به نام کویلوسیت (koilocyte) وجود دارند. کویلوسیت ها در زیر میکروسکوپ به صورت تو خالی و مقعر پدیدار شده و نشانه ابتلا به عفونت HPV هستند. در موارد زیر، امکان دارد یک نمونه برداری از زگیل های تناسلی انجام شود:

تشخیص HPV مشخص نیست.

زگیل دارای التهاب، خونریزی یا ظاهری غیر عادی است.

فرد به ویروس ایدز (HIV) مبتلا بوده و یا سیستم ایمنی او سرکوب شده است.

از آزمایش قبل تا به حال بیماری فرد بدتر شده است.

در صورتی که پاسخ آزمایش HPV مثبت باشد.

آیا حضور زگیل تناسلی نشانه سرطان است؟

همانگونه که نبود زگیل ها به معنای عدم ابتلا به HPV نیست، حضور زگیل های تناسلی نیز به معنای ابتلا به سرطان نمی باشد.

در صورتی که شواهدی مبنی بر وجود نئوپلاسم (رشد غیر عادی و کنترل نشده سلول ها) وجود داشته باشد، پزشک مثبت بودن نتیجه غربالگری HPV را به عنوان یک هشدار در نظر گرفته و به پایش دقیق بیماری فرد ادامه خواهد داد.

با اینکه با گذشت زمان دیسپلازی می تواند تا مرحله سرطانی شدن پیشرفت کند، این احتمال خطر بسیار متغییر است. دیسپلازی سطح پایین معمولا بدون درمان و به صورت خود به خودی برطرف می شود. اما بر خلاف آن، دیسپلازی سطح بالا می تواند به شکلی اولیه از سرطان به نام CIS تبدیل شود.

در صورتی که سرطان یا مرحله پیش سرطان تشخیص داده شود، فرد به یک متخصص سرطان یا آنکولوژیست ارجاع داده می شود تا سطح بیماری را مشخص کرده و دوره درمانی مناسب را برای بیمار انتخاب کند. خوشبختانه، تشخیص زود هنگام تقریبا همیشه به یک موفقیت درمانی بزرگ تر منجر می شود.

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر