درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه و پیشرفته

در درمان سرطان پروستات ، اغلب پزشکان مختلفی با یکدیگر همکاری می کنند تا یک برنامه درمانی جامع که می تواند انواع مختلفی از درمان ها را شامل شود برای درمان سرطان پروستات و شیمی درمانی سرطان پروستات تهیه کنند.

متخصص سرطان پروستات پیشرفته

تیم های مراقبت سرطان پروستات شامل انواعی از متخصصان مراقبت سلامت مانند متخصصان مراقبت تسکینی، دستیاران پزشکی، پرستاران متخصص، پرستاران آنکولوژی، فعالان اجتماعی، داروساز ها، مشاورین، متخصصان تغذیه، فیزیوتراپ ها و غیره می شوند.

توضیحات مرتبط با رایج ترین گزینه های درمانی برای سرطان پروستات در پایین لیست شده اند. گزینه های درمانی و توصیه ها به عوامل مختلفی از جمله نوع و سطح سرطان، عوارض جانبی احتمالی، ترجیحات بیمار و سلامت عمومی او بستگی دارند. برنامه درمانی فرد ممکن است شامل درمان علائم و عوارض جانبی، به عنوان بخشی مهم از مراقبت سرطان باشد.

سرطان پروستات

فرد باید جهت یادگیری در ارتباط با گزینه های درمانی زمان صرف کرده و در صورتی که موردی برای او شفاف نیست سوال کند. او باید در ارتباط با اهداف هر روش درمانی، احتمال موثر بودن آن، مواردی که می توان از دریافت آن درمان انتظار داشت و عوارض جانبی دستگاه ادراری، روده ای، جنسی و هورمونی که ناشی از آن روش درمانی هستند با پزشک خود مشورت کند.

همچنین، افراد باید در ارتباط با تاثیر هر کدام از گزینه های درمانی مختلف بر عود کردن بیماری، زنده ماندن شخص و کیفیت زندگی با پزشک خود مشورت کند.

علاوه بر این، موفقیت هر روند درمانی اغلب بر مهارت و تبحر پزشک یا جراح بستگی دارد، بنابراین مهم است تا پزشکی توسط فرد انتخاب شود که در درمان سرطان پروستات تجربه دارد.

حتما بخوانید

آیا بزرگ شدن پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ آیا بزرگ شدن پروستات خطرناک است؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

بزرگ شدن پروستات

از آنجایی که اکثر سرطان های پروستات در مراحل اولیه (هنگامی که به آرامی رشد می کنند) کشف می شوند، فرد نیازی به عجله در تصمیم گیری در ارتباط با درمان ندارد.

مزایا و معایب روش های درمان سرطان پروستات

در طول این زمان، مهم است که فرد در ارتباط با خطرات و مزایای همه گزینه های درمانی و همچنین زمان شروع درمان با پزشک خود مشورت کند. این موارد می توانند مرحله فعلی سرطان را تعیین کند:

✔️ ثابت بودن یا افزایشی بودن سطوح PSA (پروتئینی مرتبط با سرطان پروستات)

✔️ انتشار یافتن یا نیافتن سرطان به استخوان

✔️ سابقه سلامتی فرد

✔️ هر گونه شرایط سلامتی که فرد ممکن است به آن دچار باشد.

مراحل درمان سرطان پروستات

با اینکه توصیه های درمانی به این عوامل بستگی دارند اما اقداماتی عمومی برای سرطان پروستات در مراحل اولیه و محدود به یک ناحیه وجود دارند. گزینه های درمانی برای سرطان های پیشرفته و منتشر شده (متاستازیک) پروستات متعاقبا در این متن بیان می شوند.

سرطان پروستات در جوانان

درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه (سطح یک تا سه):

سرطان پروستات در مراحل اولیه معمولا بسیار به آرامی پیشرفت کرده و می تواند چند سال طول بکشد تا علامت یا مشکلی مرتبط با سلامتی برای فرد ایجاد کند.

البته این در صورتی است که سرطان بتواند علامتی ایجاد کند. در نتیجه این وضعیت، ممکن است مراقبت فعال به فرد پیشنهاد شود. پرتو درمانی (امواج خارجی و براکی تراپی) یا جراحی نیز می توانند مانند آزمایشات بالینی پیشنهاد شوند.

در مردان دارای نمره بالای گلیسون، سرطان می تواند سریعتر رشد کند و بنا بر همین موضوع معمولا پروستاتکتومی رادیکال و پرتو درمانی مناسب می باشند.

پزشک قبل از پیشنهاد دادن هرگونه روش درمانی سن و وضعیت عمومی سلامت فرد را در نظر می گیرد.

درمان سرطان پروستات پیشرفته (سطح ۳)

در بیماران مبتلا به تومور های بزرگ، درمان های موضعی مانند جراحی و پرتو درمانی به احتمال کمتری سرطان را به تنهایی درمان می کنند. اغلب یک جراحی به نام پروستاتکتومی رادیکال صورت می گیرد که شامل برداشتن عقده های لنفاوی لگن نیز می شود.

پزشکان سرطان های پروستات با پیشرفت ناحیه ای را قبل از جراحی به وسیله درمان سیستمی درمان نمی کنند. از جمله درمان های سیستمی درمان نئو ادجوان به وسیله محرومیت از آندروژن و شیمی درمانی نئو ادجوان هستند.

پرتو درمانی سرطان پروستات

درمان نئو ادجوان درمانی است که قبل از جراحی صورت می گیرد. با این حال، نئو ادجوان و درمان با محرومیت از آندروژن به صورت همزمان، مراقبت استاندارد برای مردانی هستند که جهت درمان سرطان پروستات با پیشرفت ناحیه ای تحت پرتو درمانی قرار گرفته اند.

در صورتی که خطر سرطان بالا باشد، معمولا درمان با محرومیت از آندروژن به مدت ۳۶ ماه به بیمار داده می شود. همچنین مدت زمان ۲۴ ماه به عنوان حداقل زمان لازم جهت کنترل کافی این بیماری به طور گسترده پذیرفته شده است.

پرتو درمانی ادجوان، درمانی است که پس از عمل پروستاتکتومی رادیکال برای بیمار انجام می شود. این روش، مراقبتی استاندارد برای مراقبت از مردان مبتلا به گسترش فرا پروستاتی (pT3a یا pT3b)، بدون در نظر گرفتن نمره گلیسون و وضعیت حاشیه ای مثبت یا منفی آن تومور می باشد.

مثبت بودن حاشیه به این معناست که سلول هایی سرطانی در حاشیه های بافتی که از اطراف پروستات به وسیله جراحی برداشته شده است وجود دارند.

 سرطان پروستات خوش خیم

با این حال، داشتن وضعیت مثبت حاشیه ای الزاما به معنای به جای ماندن سرطان پس از عمل جراحی نمی باشد. قابل توجه بودن این یافته ها باید توسط یک پزشک بررسی شود.

نقش پرتو درمانی ادجوان برای مردانی که سرطان میکروسکوپی در عقده های لنفاوی خود دارند هنوز تحت مطالعه است. برای مردان مسنی که انتظار داشتن عمر زیادی از آنها نمی رود و یا کسانی که به بیماری جدی تری مبتلا هستند، انتظار هوشیارانه می تواند در نظر گرفته شود.

 مراقبت فعال و انتظار هوشیارانه

در صورتی که سرطان در مراحل اولیه خود باشد (به آرامی رشد کند) و درمان آن مشکلات بیشتری از خود بیماری به وجود آورد پزشک ممکن است مراقبت فعال یا انتظار هوشیارانه را برای فرد در نظر گیرد.

مراقبت فعال: درمان های سرطان پروستات می توانند سبب عوارضی جانبی از جمله اختلال نعوظ و بی اختیاری شوند. این دو عوارض به ترتیب به معنای نداشتن توانایی راست شدن آلت و حفظ آن و نداشتن توانایی کنترل جریان ادرار یا عملکرد روده ای می باشند. این روش های درمانی برای سرطان پروستات می توانند کیفیت زندگی یک مرد را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

منظور از مراقبت فعال در روش های درمانی سرطان پروستات چیست؟

علاوه بر آن، بسیاری از سرطان های پروستات به آرامی رشد کرده و هیچ علامت یا مشکلی به وجود نمی آورند. به همین دلیل، اکثر مردان به تاخیر انداختن درمان سرطان را به شروع فوری درمان ترجیح می دهند. این وضعیت مراقبت فعال نامیده می شود.

در حین مراقبت فعال، علائم حاکی از بدتر شدن سرطان به طور دقیق پایش می شوند. در صورت مشاهده بدتر شدن سرطان درمان پروستات شروع خواهد شد.

مراقبت فعال معمولا برای مردانی در نظر گرفته می شود که دارای احتمال خطر کم و سرطانی با سطح پایین هستند که در صورت نشان دادن علائم بدتر شدن می تواند به طور موضعی درمان شود.

انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا از توصیه های مرکز مراقبت سرطان انتاریو در ارتباط با مراقبت فعال حمایت می کند. از آنجایی که سرطان در اکثر افراد دارای نمره گلیسون ۶ یا پایین تر به فراتر از ناحیه پروستات سرایت نکرده است، این مرکز مراقبت فعال را به این افراد توصیه می کند.

گاهی اوقات، مراقبت فعال می تواند یک گزینه برای مردان دارای نمره گلیسون ۷ نیز باشد. همچنین استفاده از ارزیابی ژنومی جهت تعیین مناسب بودن مراقبت فعال برای مرد مبتلا به سرطان پروستات هم اکنون دارای رشدی فزاینده است.

سرطان پروستات بدخیم

در روش مراقبت فعال چه آزمایش هایی توصیه می شود؟

انجمن سرطان شناسی بالینی آمریکا جهت مراقبت فعال انجام این برنامه آزمایشات را توصیه می کند:

◀️ آزمایش PSA هر ۳ تا ۶ ماه

◀️ آزمایش دیجیتال مقعدی حداقل یکبار در سال

◀️ یک نمونه برداری دیگر از پروستات ظرف ۶ تا ۱۲ ماه سپس نمونه برداری حداقل هر ۲ تا ۵ سال

در صورتی که نتایج آزمایشات انجام شده در حین مراقب فعال حاکی از پیشرفت یا انتشار بیشتر سرطان و ایجاد درد یا انسداد مجاری ادراری توسط آن باشند، بیمار باید درمان خود را شروع کند.

انتظار هوشیارانه

این مورد می تواند یک گزینه درمانی برای افراد بسیار مسن تر و آنهایی باشد که یک بیماری یا وضعیت مهلک دیگر نیز دارند و امید به زنده ماندن آنها کمتر از ۵ سال می باشد. در انتظار هوشیارانه، آزمایشات روتین PSA، آزمایش دیجیتال مقعدی و نمونه برداری ها معمولا انجام نمی شوند.

در صورتی که بیمار علائم سرطان پروستات مانند درد یا انسداد مجاری ادرار را نشان دهد، ممکن است جهت درمان آن علائم به درمان نیاز باشد. این ممکن است شامل درمان با محرومیت از آندروژن نیز شود.

مردانی که مراقبت فعال را شروع کرده اما امید به زنده ماندن آنها کم است ممکن است جهت اجتناب از انجام آزمایشات و نمونه برداری های تکراری درمان خود را به انتظار هوشیارانه تغییر دهند.

پزشکان باید در قضاوت درباره بیماری محتاط باشند. به عبارت دیگر، پزشکان باید جهت تعیین مناسب بودن انتظار هوشیارانه یا مراقبت فعال برای یک فرد تا جایی که امکان دارد اطلاعات بیشتری درباره بیماری های دیگر و امید به زندگی او بدست آورند.

علاوه بر آن، بسیاری از پزشکان قبل از تجویز مراقبت فعال برای یک بیمار مدت کوتاهی پس از تشخیص جهت تایید قرار داشتن سرطان در مراحل ابتدایی و رشد آهسته آن نمونه برداری دیگری را درخواست می دهند.

در هر زمانی اطلاعاتی جدید بدست می آیند و مهم است که مردان جهت گرفته شدن بهترین تصمیمات درمانی، پزشکان خود را از این اطلاعات تازه با خبر سازند.

کوچک کردن پروستات

درمان های موضعی سرطان پروستات

درمان های موضعی، روش هایی هستند که سرطان های محدود و موجود در یک منطقه خاص را درمان می کنند. چنین درمان هایی شامل جراحی و پرتو درمانی می شوند. در مردانی که ابتلا به سرطان پروستات با مراحل اولیه تشخیص داده شده است، درمان های موضعی می توانند سرطان را به طور کامل درمان کنند.

در صورتی که سرطان به بیرون از غده پروستات انتشار یافته باشد ممکن است به دیگر انواع درمان ها به نام درمان های سیستمی جهت از بین بردن کامل سلول های مستقر در دیگر نواحی بدن نیاز باشد.

جراحی سرطان پروستات

جراحی به برداشت تومور و مقداری از بافت سالم اطراف آن در حین یک عمل می گویند. این کار جهت برداشتن تومور قبل از انتشار آن به بیرون از پروستات انجام می شود. جراح آنکولوژیست پزشکی است که در درمان سرطان به وسیله جراحی تخصص دارد.

یک اورولوژیست یا آنکولوژیست اورولوژی (سرطان شناس مجاری ادرار) به عنوان جراح آنکولوژیست در درمان سرطان پروستات نقش ایفا می کند. این نوع از سرطان به سطح بیماری، سلامت عمومی فرد و عوامل دیگر بستگی دارد.

گزینه های جراحی شامل موارد زیر می شوند:

پروستاتکتومی رادیکال (باز)

جراحی پروستات

پروستاتکتومی رادیکال، برداشتن کامل غده پروستات به همراه غدد وزیکول سمینال به وسیله جراحی می باشد. عقده های لنفاوی در ناحیه لگن نیز می توانند برداشته شوند.

این عمل خطر تاثیر بر عملکرد جنسی فرد را دارد. در صورت امکان با انجام جراحی حفظ عصب و از طریق اجتناب از آسیب رساندن به اعصاب مرتبط با نعوظ و ارگاسم، می توان شانس محفوظ ماندن عملکرد جنسی فرد را پس از جراحی افزایش داد.

حتی در صورت قطع شدن عصب ها ارگاسم می تواند رخ دهد زیرا این موارد دو پروسه جداگانه را طی می کنند. بی اختیاری ادرار نیز یک عارضه جانبی و بالقوه پروستاتکتومی رادیکال می باشد.

جهت کمک به داشتن عملکرد طبیعی جنسی، مردان می توانند از داروها، ایمپلنت های آلت یا آمپول ها استفاده کنند. گاهی اوقات، انجام یک جراحی دیگر می تواند بی اختیاری ادرار را درمان کند.

اگر سرطان پروستات تا حدی پیشرفت کرده است که نیاز به جراحی سرطان پروستات می باشد ، جهت اطلاع از روش های جراحی پروستات و مراقبت های پس از جراحی بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

جراحی سرطان پروستات

ارکیدکتومی دو طرفه

ارکیدکتومی دو طرفه برداشت دو بیضه از طریق جراحی می باشد. این عمل در قسمت درمان های سیستمی که در پایین آمده است توضیح داده می شود.

قبل از جراحی فرد باید در ارتباط با عوارض جانبی احتمالی مرتبط با عمل جراحی که قرار است انجام دهد با تیم درمان گفتگو کند.

علائم سرطان پروستات

پروستاتکتومی لاپاراسکوپیک یا رباتیک

این نوع جراحی بسیار کم تهاجم تر از پروستاتکتومی رادیکال بوده و دوره بهبود کوتاه تری نیز دارد.در این عمل یک دوربین و چند ابزار از طریق یک سوراخ که از قبل بر روی شکم بیمار ایجاد شده است وارد می شوند. سپس جراح ابزارهای رباتیک را جهت برداشتن غده پروستات و مقداری از بافت سالم اطراف آن هدایت می کند.

به طور کلی، پروستاتکتومی رباتیک خونریزی و درد کمتری ایجاد می کند اما با این حال عوارض جانبی ادراری و جنسی آن می توانند مشابه پروستاتکتومی رادیکال یا باز باشند.

فرد باید در ارتباط با ارائه شدن این فرایند درمانی توسط مرکز درمانی و مقایسه نتایج آن با پروستاتکتومی رادیکال یا آزاد با پزشک خود گفتگو کند.

دکتر ولی پور، متخصص اورولوژی در سعادت آباد

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ليلا پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشين ، پدر من ٨١ ساله و حدود يه سال هس كه كانسر پروستات با متاستاز استخواني فقط دارن و به جاهاي ديگه نزده، اوايل به هورمون در ماني خوب جواب ميداد ولي متاسفانه از ٢ ماه قبل psa مجددا رفته بالا و براشون ابيراترون و پردنيزولون شروع شده و آمپول ديفرلين هم كه هر ٣ ماه ميزنيم ، بعد از چهل روز از شروع درمان با ابيراترون ، psa هنوز پايين نيومده و ٦٢ هس ، وضعيت عمومي خودشون خيلي خوبه و مشكل خاصي ندارن ، سوال اولم اينه كه چقدر طول ميكشه كه ابيراترون رو psa اثر كنه ؟ و آيا اينكه ابيراترون تنها بخوره يا همراه بيكلوتاميد؟ و اگر ابيراترون اثر نكنه آيا لوتيشيوم تراپي رو توصيه ميكنين؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 11 ماه پیش)

   اولا سه ماه صبر کنین تا آبیراترون اثر کنه ، بیکالوتامید لازم نیست و اگر آبیراترون اثر نکرد بله لوتیشیم تراپی باید بشه در ضمن زولدرونیک اسید هم ماهانه باید استفاده کنن

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  آقای 72 ساله که 2 سال قبل رادیکال پروستاتکتومی به دلیل کانسر پروستات شده که تهاجم موضعی به اعصاب داشت. ولی بعد از ان هیچ درمان دیگری انجام نشد . از یکسال بعد از جراحی تیتر PSA بالارونده بود ولی در حد قابل قبول بود . از 4 ماه قبل نرمال را رد کرد و در ام ار ای و اسکن هسته ای استخوان و سی تی اسکن شکم ولگن وقفسه سینه یافته پاتولوژیکی نداشت(4 ماه قبل). تیتر PSA در 1.5 ماه قبل 0.6 بود وحالا به 1.3 رسیده است . پزشک معالج در 1.5 ماه قبل رادیوتراپی لگن تجویز کرد که بیمارانجام نداد. واورولوژیست دیگری انتظار را پیشنهاد داد. لطفا در مور د احتمال متاستاز واقدامات و روشهای تشخیصی و درمانی خاص راهنمایی بفرمایید .ضمنا روش تصویر برداری خاصی که فقط در تهران یا کرج برای این منظور هست وتوسط یک پزشک توصیه شده چیست؟ بیمار ساکن تبریز است. از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیارم گذاشتید بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   PSMA PETScan 

  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   در بیمارستان خاتم الانبیا تهران هست ممکنه در بیمارستان شریعتی تهران هم داشته باشن 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر صحتيان یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  اقاي 75 ساله كه به سرطان پرستات با متاستاز مبتلا مي باشد تحت نظر دكتر هورمون تراپي و قرص بيكولاميد مصرف كرده ولي بعد از شش ماه از بهبودي بيماري عود كرده و با نظر دكتر ابيراترون استفاده كرده ولي موثر نبوده آيا داروي لوتيشيم كه جديد آمده موثر خواهد بود يا بايد شيمي درماني گردد.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   لوتیشیم رو امتحان کنین قبل از شیمی درمانی 

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  آقای دکتر طبق تصویر که مشاهده میکنید
  من ۲بار به دکتر اورولوژی مراجعه کردم و گفتند که چیز خاصی نیست و نوع پوست شما اون حالت بیماری خاصی نیست حتی جواب آزمایش خون و ادرار هم نشون دادم گفتند همه چی نرمال و طبیعی هست
  گفتن اگه زیاد وسواسی برید دکتر پوست بنده ۱۷ سالمه و نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲۳ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   مشکلی نیست 

 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت شما جناب دکترگرانقدر
  میخواستم ازتون بپرسم که در مان بزرگی پروستات با شاک وی کیا وی شاک موثره یا خیر

  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۶ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   خیر موثر نیست 

 • تصویر کاربر آیدا سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ولی پور..پدربنده بیماری سرطان پروستات پیشرفته دارن و متاسفانه تازه یکساله درمان رو به طور جدی شروع کردن و16جلسه پرتو درمانی و6 جلسه شیمی درمانی انجام دادن ودکتر موسوی فرمودن که این سه ماه اخیر رو شیمی درمانی انجام ندن و ازقرص وآمپول استفاده کنن ولی الان یکماهه بابا راه رفتن براشون مشکل شده و تقریبا غذا نمیخورن و بسیارناتوان شدن یهو ..سونو گرافی یه هفته پیش نشون داده که بیماری تا به کبدشون رسیده وتمام کبدرو درگیرکرده وداره به بقیه اعضا هم میرسه..دکترموسوی فرمودن که دیگه کاری نمیشه انجام داد و حتی داروهاشونو قطع کردن وفقط مسکن استفاده کنن .. به نظر حضرتعالب آیا واقعا نمیشه دیگه کاری انجام دادو باید فقط منتظر درد کشیدن و... باشیم آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۸ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   بهتره لوتیشیم تراپی در تهران انجام بشه براشون 

 • تصویر کاربر Ali یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام، من 15 سالمه و به طور مکرر خودارضایی می کنم. الان چند وقته روی کلاهک آلتم یه لکه و برجستگی کوچک به وجود اومده که همرنگ پوستمه و گاهی اوقات دچار دردی عجیب در همون ناحیه میشم. معمولا بعد از ارضا لکه بهتر دیده میشه... قبلا درد کشالهٔ ران و مثانه هم داشتم ولی الان نه. میخواستم بدونم مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری جهت معاینه 

 • تصویر کاربر ج یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  اندازه پروستات چقدر بشه بایستی شروع به درمان کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   علایم مهمه اندازه مهم نیست 

 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۱ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  من 65 سال دارم واخیرا ازمایش خون دارم که psa.0.58 ,ودرسونوگرافی حجم پروستات 33mlنشان داده شده .ایانیازبه داروودرمان خاصی هست ممنون میشم جواب سوالم بدید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   اگر علایم ادراری ندارید نیاز به دارو نیست 

 • تصویر کاربر زارع یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  با سلام و درود خدمت شما
  پدرخانم من سرطان پروستات داره یکبار پرتو درمانی کرده و بعد ازاون هورمون درمانی و الانم هم شیمی درمانی شروع کرده ظاهرا یکی ازکلیه هاش از بین رفته و به استخوناش هم زده میشه بگید آیا درمانش همینه یا درمان های دیگه ایی هم داره درکل نیشه راهنمایی کنید از شهرستان قزوین هستم اگه نیاز برای ویزیت خدمت شما برسیم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش)

   تشریف بیارید تهران باید نامه بدم بفرستم لوتیشیم بزنن درمان جدیدی است و در ۵۰-۶۰ درصد موارد درمان کامل میشن 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر