دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

آیا سرطان پروستات بدخیم قابل درمان است – علت سرطان پروستات

سرطان پروستات بدخیم یک بیماری جدی است که سالانه هزاران نفر از افراد سالمند یا بزرگسال را مبتلا می کند. اکثر سرطان های پروستات، در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در این مقاله دکتر ولی پور متخصص و جراح کلیه و اورولوژی به بررسی علائم سرطان پروستات و روش های درمانی آن می پردازد. پروستات یک غده کوچک است که در زیر مثانه و اطراف مجرای ادراری قرار دارد. پروستات توسط هورمون تستوسترون تنظیم شده و مایع منی تولید می کند. مایع منى حاوی اسپرم است که از طریق انزال خارج می شود.

سرطان پروستات بدخیم

زمانى که سلول هاى پروستات به صورت غیر طبیعی و بدخیم رشد کنند، باعث ایجاد تومور یا سرطان پروستات بدخیم مى شوند. این سرطان می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد. در این موارد، به دلیل اینکه شروع سرطان از سلول های پروستات بوده است، هم چنان سرطان پروستات نامیده می شود.

سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات

اکثر سرطان هاى پروستات نوعی از سرطان به نام آدنوکارسینوما هستند. این نوع سرطان در بافت غده، مانند غده پروستات رشد می کند. سرطان پروستات با توجه به سرعت رشد سلول ها به دو نوع تقسیم مى شود :

سرطان پروستات تهاجمی ( رشد سریع )

 در سرطان پروستات تهاجمی، تومور می تواند به سرعت رشد کند و به سایر نقاط بدن مانند استخوان ها گسترش یابد.

سرطان پروستات  غیرتهاجمی ( رشد آهسته )

در سرطان پروستات غیرتهاجمى، تومور در طول زمان، بسیار کم رشد مى کند.

آیا می دانید هیدروسل چیست؟ آیا می دانید تفاوت هیدروسل با سرطان پروستات چیست؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

هیدروسل

علل سرطان پروستات

تاکنون هیچ علتی برای سرطان پروستات کشف نشده است. اما مى توان حدس زد که همانند تمام سرطان ها، به علت بسیاری از موارد، از جمله سابقه ى خانوادگى یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، رخ دهد.

حتما بخوانید

آیا بزرگی پروستات منجر به سرطان پروستات می شود؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

بزرگی پروستات

عوامل خطر سرطان پروستات

در حالی که سرطان پروستات در هر مردی مى تواند رخ دهد، عوامل خاصی باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند، این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن بالا
 • سابقه ى خانوادگی سرطان پروستات
 • نژاد هاى خاص: به عنوان مثال مردان آمریکایی-آفریقایی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند.
 • چاقی
 • تغییرات ژنتیکى
 • محل زندگی نیز می تواند در ایجاد سرطان پروستات نقش داشته باشد.

سرطان پروستات

سن سرطان پروستات

همانطور که در بالا ذکر شد، سن یک عامل خطر اولیه برای سرطان پروستات است. این بیماری بیشتر در مردان بالای ۶۵ سال رخ می دهد.

در واقع، با توجه به بنیاد سرطان پروستات، از  هر ۱۰،۰۰۰ مرد زیر ۴۰ سال تنها یک نفر مبتلا به سرطان پروستات مى شود. با این حال، این تعداد در مردان بین ۶۰ تا ۶۹ سال به ۱ نفر در  بین ۱۴ نفر افزایش می یابد.

طول عمر سرطان پروستات بدخیم

سرطان در مراحل ابتدایی که داخل محدوده خود پروستات است زیاد خطرناک نبوده و اگر به موقع درمان شود طول عمری طبیعی معادل ۹۵ درصد خواهد داشت. اما متاسفانه زمانی که سرطان از محدوده پروستات خارج شده و به  استخوان ها ، کبد ، غدد لنفاوی و ریه می رسد طول عمر با درمان سرطان با هورمون تراپی معادل دو سال است.

علائم سرطان پروستات بدخیم

بعضی از انواع سرطان پروستات غیر تهاجمی هستند، بنابراین ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند. با این حال، سرطان پیشرفته پروستات اغلب باعث ایجاد علامت مى شود. علائم سرطان پروستات می تواند شامل مشکلات ادراری، مشکلات جنسی و درد و بی حسی باشد.

مشکلات ادراری از علائم سرطان پروستات

مشکلات ادراری علامت رایجى است، زیرا پروستات در زیر مثانه واقع شده است و مجرای ادرار را احاطه کرده است. به همین علت، اگر تومور در پروستات رشد کند، می تواند بر مثانه یا مجاری ادرار فشار آورد و مشکلاتى ایجاد کند. مشکلات ادراری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • جریان ادرار بسیار کم
 • خون در ادرار ( هماچوری)

مشکلات جنسی از علائم سرطان پروستات

اختلال در نعوظ ممکن است نشانه ى سرطان پروستات باشد. وجود خون در مایع منی پس از انزال نیز می تواند نشانه ای از سرطان پروستات باشد.

درد و بی حسی از علائم سرطان پروستات

سرطان متاستاتیک سرطانى است که از محل ابتدایى خود به سایر نقاط بدن گسترش یافته است. اغلب متاستاز سرطان پروستات به استخوان ها مى باشد که مى تواند منجر به درد در نواحى لگن، گمر، قفسه سینه و اگر سرطان به ستون فقرات نفوذ کند، ممکن است درد در پاها و مثانه نیز احساس شود.

تست psa

حتما بخوانید

آیا با تفاوت سرطان بیضه با سرطان پروستات آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

سرطان بیضه

غربالگری و تشخیص سرطان پروستات

غربالگری سرطان پروستات اغلب به ترجیحات شخصی بستگی دارد. اکثر سرطان های پروستات به آرامی رشد می کنند و هیچ مشکلی در سلامتی ایجاد نمی کنند. تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA ) نیز می تواند بخشی از غربالگری باشد.

چه زمانی باید برای تست غربالگری سرطان پروستات اقدام کرد؟

سن ۴۰

مردانى که فاکتورهاى خطر دارند، مانند کسانی که بیش از یک فرد در فامیل درجه اول ( پدر، برادر یا پسر )، مبتلا به سرطان پروستات، در سن کمتر از ۶۵ سال دارند.

سن ۴۵

مردان با ریسک بالا، مانند مردان آفریقایی-آمریکایی و مردانى که یک فرد در فامیل درجه یک آن ها در سن کمتر از ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

سن ۵۰

در این سن همه ی مردان با خطر متوسط ابتلا به سرطان پروستات مواجه هستند.

معاینه مقعد با انگشت

ابزارهای تشخیصی سرطان پروستات

اگر شما و پزشکتان تصمیم به غربالگری برای سرطان پروستات گرفته اید، پزشک احتمالا در مورد سابقه ى پزشکى شما سوال خواهد کرد و همچنین یک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. همچنین یک یا چند آزمایش انجام می دهد که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه توشه رکتال ( معاینه مقعد با انگشت )
 • تست آنتی ژن مخصوص پروستات ( PSA )
 • بیوپسی پروستات
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام آر آى)
 • اسکن استخوان
 • سى تى اسکن

 آیا سرطان پروستات درمان دارد؟

قطعا سرطان پروستات نیز مانند سایر سرطان ها درمان های خاص خود را دارد. این درمان برای سرطان های اولیه و یا پیشرفته متفاوت می باشد.

درمان سرطان پروستات

پزشک شما یک برنامه درمان مناسب بر اساس سن، وضعیت سلامتی و مرحله سرطان در اختیارتان خواهد گذاشت. اگر سرطان پروستات غیر تهاجمى باشد، پزشک ممکن است نظارت منظم را پیشنهاد کند.

گزینه هاى درمان سرطان تهاجمی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✳ عمل جراحی

✳ رادیوتراپى

✳ کرایوتراپى

✳ هورمون درمانی

✳ شیمی درمانی

✳ رادیوتراپی استراتژیک

محافظت از پروستات

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر خاصی برای سرطان پروستات وجود دارد، مانند سن، که نمی توانید آن ها را کنترل کنید. با این حال، می توانید عوامل دیگر را  کنترل کنید.

به عنوان مثال، ترک سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. رژیم غذایی و ورزش نیز عوامل مهمى هستند که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تاثیر قرار دهند.

رژیم غذایی

شواهد حاصل از مطالعات نشان می دهد که، غذاهایى خاص ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند، این غذاها عبارتند از:

✔ گوجه فرنگی

✔ سبزیجات برگ سبز مانند بروکلی، جوانه بروسل و کلم بروکلی

✔ ماهی

✔ سویا

✔ روغن های حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، مانند روغن زیتون

هم چنین شواهد نشان می دهند که بعضی غذاها ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند، مانند:

☑ شیر و محصولات لبنی

☑ چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی یافت می شود.

☑ گوشت قرمز

☑ گوشت گریل شده

ورزش

براساس مطالعه اى که یر روی بیش از ۲۹۰۰۰ مرد انجام شد، نشان داده شد که ورزش به کاهش خطر ابتلا به سرطان پیشرفته پروستات و مرگ ناشى از سرطان پروستات کمک می کند.

ورزش همچنین می تواند به شما در از دست دادن وزن کمک کند، که بسیار مهم است، چرا که تحقیقات چاقی را به عنوان یک عامل خطر برای سرطان بدخیم پروستات نشان داده اند. با تأیید پزشک، ۳۰ دقیقه تمرین در بیشتر روزهای هفته را هدف قرار دهید.

جدید ترین روش جراحی سرطان پروستات بدخیم چیست؟

برای اطلاع از جواب این سوال به لینک این مقاله مراجعه کنید.

دکتر ولی پور،  جراح کلیه ، متخصص اورولوژی در شهرک غرب

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 24 ساعت پس ثبت سوال از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Lina جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  پدرم٨٠ساله دچارسرطان پروستات بدخیم متاستازداده به استخوان داره هورمون درمانی میشه نمره گلیسون٩هست بیماری قلبی وفشارداره چقدرعمرمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   حداقل ۵سال و حداکثر رو خدا میدونه 

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام. من 32 سالمه درد در ناحیه مثانه دارم. سونوگرافی انجام دادم پروستات35cc هست. چه کاری باید انجام بدم. ممنون
  1. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   لطفا جواب بدید دکتر
  2. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   مراجعه حضوری داشته باشید جهت معاینه 

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام
  psa free من64/ وpsa vidas ١٠/٥٥ بوده باقى مانده حجم ادارم هم cc ٢٢ است آيا خطر ابتلا به سرطان پروستات در مت وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر PSA شما ۱۰/۵۵ هستش باید آزمایش را تکرار کنید 

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 48سال دارم ومدتی است که از شوزش ادرا در مقعد والت تناسلی رنج می برم می خواستم بدونم علت چیه ازمایش هم دادم وسونوگرافی هم رفتم میگن پروستات شما ورم کرده چه پیشنهادی دارید ممنون میشم از راهنمای شما
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۲۹ خرداد ۹۹( 10 ماه پیش)

   آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین 

 • تصویر کاربر حمید پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام بیمار ما سرطان پروستات دارد که پیشرفت کرده و در داخل بدن به استخوان هم سرایت کرده . پزشکی هسته ای رفتیم و جواب اینکه مهره های چهار و پنج درگیر شده و از هفته قبل اولین مرحله شیمی درمانی را آغاز کردیم می خواستم بدونم در این شرایط بیماری چقدر پیشرفته هست و تا چقدر امکان درمان وجود دارد بیمار ۶۷ سال سن دارد. بیمار مشکل گوارشی هم داشته و قبل شیمی درمانی حالت تهوع نیز داشته ولی بعداز شیمی درمانی این علائم کمتر شده ایا این علائم موقتی هست یا اینکه درمان ها تاثیر گذاشته. آخر اینکه تا چه حد ما می توانیم امیدواریم به درمان باشیم.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۲ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   قبل از شیمی درمانی اصولا هورمون درمانی باید انجام بشه و اگر به هورمون درمانی خط اول و دوم جواب نده شیمی درمانی شروع میشه تازه الان در بیمارستان امام خمینی تهران راههای دیگه ای قبل از شیمی درمانی انجام میشه 

 • تصویر کاربر Tintin جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یکی از آشنایان سرطان پروستات داره سن کمی داره ۳۰ سالشه. یکبار عمل کرده فعلا درد یا مشکلی نداره . گفتن تا اردیبهشت صبر کن ی عمل دیگه انجام بدیم ولی هیچ فرقی نمیکنه. درمان میشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   نمیدونم باید مدارکش رو ببینم 

 • تصویر کاربر F.R جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  پدرم الان ی 4ماهی هست ک مبتلا به سرطان پروستاته ومدارک وآزمایشات ایشون به 100درصد پروستات میباشد ک بدنش درگیره وفقط دارو خورده الان پزشک براش پت اسکن نوشته ک ببین تا چ مرحله ای پیشرف داشته درصورتی ک قسمت لگن وگرفته ولی برای اطمینان بیشتر گفتن پت اسکن انجام بشه آیا امیدی به بهبودی وطول عمر پدرم هست ودرحال حاضر 75.سالشه.خواهش میکنم ی راه حیاتی جلوی پامون بزارین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   طول عمر ۵_۷ ساله و بعضی وقتها بیشتر با دارو و درمان دارند

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۶ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما آقای دکتر
  پدر بنده 76 سال سن دارند و بعد از اینکه مبتلا به ویروس آنفولانزا شدند در بیمارستان بستری گردیدند و در حال حاضر بیماری آنفولانزا ایشان خوب شده ولی پروستات ایشان را درگیر نموده بطوری که 52 گرم شده و دکتر ایشان میگوید که دارد استخوانها را درگیر میکند و کل خانواده روحیه خود را از دست داده اند سوالم از جنابعالی این است که ان شاالله عمل شوند امکان بهبودی فراهم است .البته ایشان اهل هیچ چیزی نبوده اند و از لحاظ سنی کاملا سلامت هستند ممنون از وقتی که برای بنده میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور جمعه ۶ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   تمام مدارک رو باید ببینم 

 • تصویر کاربر مرتضی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام پدر من سرطان پروستات داره رادیوتراپی شده هورمون تراپی هم میشه psa پایین اومده بود ۷ بود دوباره بالا رفته.بیکلوتاماید مصرف میکرد.بنظرتون الان چیکار کنیم؟میشه عمل کرد؟یا کرایوتراتی میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   Psa قبل از شروع درمان کلا چند بوده؟

 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من ۶۵سالشه psaبابام ۱۲۰هست دکتر گفته باید عمل بشه پدرم سیگار میکشه بعضی وقتها از ادار خون میاد تو اکو قلبشان نوشته ریسک متوسط به بالا هست میخواستم بدونم نیاز هست عمل شه و این سرطان هست این پروستات پدرم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۴ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   اسکن هسته ای استخوان انجام بدین 

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر