دکتر ولی پور
متخصص و فوق تخصص اورولوژی

چگونه میتوانم از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کنم؟

شما با تماس جنسی با شخصی که ویروس را دارد ممکن است درصد ابتلا به زگیل تناسلی را بالا ببرید. دریافت واکسن HPV یا استفاده از کاندوم به کاهش شانس ابتلا یا منتشر کردن زگیل تناسلی کمک میکند.

چگونه میتوانم از مبتلا شدن به زگیل تناسلی جلوگیری کنم؟

نخست با پزشک خود درمورد استفاده از واکسن HPV صحبت کنید –بیشتر انواع واکسن ها در برابر انواعی از HPV که بیشترین موارد ایجاد زگیل تناسلی هستند مقاومت ایجاد میکنند. این بهترین راه برای پیشگیری از HPV و مشکلات مرتبط با آن، شامل زگیل تناسلی میباشد.

زگیل تناسلی با تماس جنسی پوست به پوست با شخصی که به زگیل تناسلی مبتلا است منتقل میشود –شامل رابطه واژنی، مقعدی و دهانی. از این رو تنها راه مطمئن برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی و دیگر انواع بیماری های مقاربتی (STDs) عدم تماس جنسی با دهان یا ناحیه تناسلی فردی دیگر است.

اما بیشتر افراد در مواقعی از زندگیشان رابطه جنسی دارند، پس دانستن این که چگونه رابطه جنسی مطمئن تری داشته باشیم مهم است. استفاده از کاندوم و پوشش های محافظتی در هنگام رابطه جنسی به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی کمک شایانی میکند.

تفاوت زگیل تناسلی و زگیل معمولی

همچنین میتواند در صورتی که در ناحیه تناسلی یا مقعد شخصی زگیل مشاهده کردید از رابطه جنسی با او خودداری کنید، زیرا در این هنگام زگیل ها خیلی آسان تر منتقل میشوند. اما به یاد داشته باشید، هنگامی که زگیل ها قابل مشاهده نباشند نیز امکان ابتلا و انتقال آن ها وجود خواهد داشت، پس مهم است که حتی هنگامی که همه چیز خوب به نظر می رسد از کاندوم و پوشش های محافظتی استفاده کنید.

و در حالی که آزمایشی برای زگیل تناسلی وجود ندارد، در بررسی های معمول پزشکی خود آزمایش های بیماری های مقاربتی را برای سالم نگه داشتن خودتان انجام دهید.

آیا می دانید روش درمان قطعی زگیل تناسلی آشنا هستید؟ آیا با موثر ترین روش های درمان زگیل تناسلی آشنا هستید؟ جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی دکمه زیر کلیک کنید

انواع روش های درمان زگیل تناسلی

چگونه میتوانم از انتشار زگیل تناسلی پیشگیری کنم؟

اگر متوجه شدید که زگیل تناسلی دارید، سعی کنید مضطرب نشوید. چند راه برای پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی به شریک جنسی شما وجود دارند:

  • شریک جنسی خود را تشویق کنید تا با پزشک یا پرستارش درمورد استفاده از واکسن HPV صحبت کند.
  • همیشه هنگام رابطه جنسی واژنی، مقعدی و دهانی از کاندوم و پوشش محافظ استفاده کنید.
  • هنگامی که زگیل های قابل مشاهده دارید رابطه جنسی برقرار نکنید، حتی با کاندوم. ممکن است در ناحیه ای که کاندوم پوشش نداده است زگیل وجود داشته باشد.
  • سیگار را ترک کنید. اگر سیگار می کشید، شما شانس بیشتری برای ابتلا به زگیل تناسلی به نسبت افرادی که سیگار نمی کشند دارید، و همچنین احتمال عود زگیل در شما بیشتر است.
  • همیشه قبل از برقراری رابطه جنسی به شریک جنسیتان بگویید که زگیل تناسلی دارید تا بتوانید برای پیشگیری از انتقال آن با هم همکاری کنید.

چگونه درمورد این که به زگیل تناسلی مبتلا هستم با شریک جنسی ام صحبت کنم؟

گفتن این که بیماری مقاربتی دارید میتواند سخت باشد، اما زگیل تناسلی شایع است و منجربه مشکل سلامتی جدی نمی شود. پس سعی کنید در مورد آن نگران و مضطرب نباشید.
راه مشخصی برای گفتن این مضوع به والدین که به بیماری های مقاربتی مبتلا هستید وجود ندارد، اما در این چند نکته اساسی وجود دارد که ممکن است مفید باشد:

• آرام باشید و ادامه دهید. خیلی از افراد به زگیل تناسلی مبتلا هستند، و خیلی از آن ها روابط احساسی دارند. برای بسیاری از زوج ها، داشتن زگیل تناسلی مسئله خیلی بزرگی نیست. سعی کنید با آرامش و نگرش مثبت وارد صحبت شوید. داشتن زگیل تناسلی یک مشکل سلامتی ساده است –این مشکل چیزی از شخصیت شما را بازگو نمی کند.

زگیل تناسلی و زگیل معمولی

• یک مکالمه دوطرفه انجام دهید. به یاد داشته باشید که بیماری های مقاربتی خیلی شایع هستند، پس می دانید؟ ممکن است شریک جنسی شما نیز زگیل تناسلی داشته باشد. پس با پرسیدن این که آیا او تا به حال آزمایش شده یا قبلا به بیماری های مقاربتی مبتلا شده است یا خیر، مکالمه را شروع کنید.

• واقعیت ها را بدانید. در خارج از اینجا خیلی اطلاعات اشتباهی درمورد بیماری های مقاربتی وجود دارد، پس اطلاعات درست را بخوانید و برای درست رفتن آماده شوید. به شریک جنسی خود اجازه دهید که در مورد راه های پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی درهنگام رابطه جنسی بداند. و همچنین شما میتوانید به او یادآورد شوید که زگیل تناسلی خطرناک نیست و باعث سرطان یا دیگر مشکلات جدی سلامتی نمی شود.

• درمورد زمان فکر کنید. زمانی را انتخاب کنید که پریشان و مضطرب نباشید، و محلی را انتخاب کنید که آرام و شخصی باشد. اگر مضطرب هستید، نخست میتوانید درمورد آن با یکی از دوستانتان صحبت کنید، یا سعی کنید با خودتان تمرین کنید. این کار احمقانه به نظر می رسد، اما بیرون دادن کلمات و سخن گفتن میتواند به شما کمک کند تا بدانید که می خواهید هنگامی که با شریک جنسیتان صحبت میکنید آن ها را بگویید و اعتماد به نفس داشته باشید.

• اول ایمنی. اگر درمورد این نگران هستید که ممکن است شریک جنسیتان به شما آسیب بزند، ممکن است گفتن حضوری به او بدون خطر نباشد. احتمالا بهتر است با ایمیل، پیامک یا تماس تلفنی به او بگویید –یا در موارد خیلی جدی، نگفتن به او بهترین راه باشد.

آیا روش های درمان زگیل تناسلی خفیف با زگیل تناسلی شدید متفاوت است؟ جهت دیدن عکس های زگیل تناسلی خفیف بر روی دکمه زیر کلیک کنید

زگیل های تناسلی خفیف

چه زمانی بهترین موقع برای صحبت درمورد زگیل تناسلی با شریک جنسیتان است؟

شاید نیازی نباشد که بدون درنگ و خیلی سریع به او اطلاع دهید، اما مهم است قبل از برقراری رابطه جنسی او را در جریان بگذارید. پس زمانی که یک رابطه شروع میشود و شما احساس میکنید که میتوانید به او اعتماد کنید، احتمالا زمان خوبی برای گفتن آن است.

HPV چیست

طبیعی است که درمورد چگونگی واکنش شریک جنسی خود نگران باشید. و راه دیگری برای آن وجود ندارد، بعضی افراد ممکن است پرخاشگر شوند. اگر این اتفاق رخ داد، سعی کنید آرام بمانید و سعی کنید درمورد تمام راه هایی که برای پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی وجود دارد صحبت کنید. ممکن است نیاز باشد به شریک جنسی خود زمان دهید به او اجازه دهید به شما خبر دهد، چیزی ک طبیعی است. و خیلی از افراد می دانند که زگیل تناسلی شایع است و مشکل بزرگی نیست.

سعی کنید زمانی که با شریک جنسی خود صحبت میکنید یک نقش اشتباه را بازی نکنید. اگر کسی در رابطه شما ابتدا به زگیل تناسلی مبتلا شد، لزوما به این معنی نیست که با شخصی دیگری خیانت کرده است، یا شما آن را از دیگری گرفته اید. زگیل ها میتوانند هفته ها، ماه ها یا حتی زمان طولانی تری بعد از ابتلا به عفونت تظاهر پیدا کنند. پس واقعا خیلی سخت است که بگوییم چه وقتی و کجا فرد به زگیل تناسلی مبتلا شده است. مهم ترین چیز این است که که شما هر دو را بررسی کنید. اگر فقط یکی از شما زگیل تناسلی دارد میتوانید درمورد چگونگی پیشگیری از انتقال آن صحبت کنید. همچنین با شریک جنسی سابق خود صحبت کنید، تا آن ها نیز بررسی کنند.

دکتر رضا ولی پور

متخصص اورولوژی در سعادت آباد

رزرو وقت

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر